Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü İnebolu’da törenle başladı.

4 gün sürecek olan ‘Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ törenle başladı. İnebolu ilçesi ve Kastamonu arasında bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ için Türkiye’nin birçok yerinden yaklaşık 2 bin kişi İnebolu’da buluştu. Törende Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ‘Solo Türk’ gösterisi yapıldı. Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu Limanı’na gelen cephane ve silahların Ankara’ya ulaştırılmasını s
Yazının devamı...

Atatürk Anı Odası’na yeni balmumu heykeli ile ilgili haber, ‘Manastır Askeri İdadisi Öğrencisi Mustafa Kemal Büstü’ konulu Atatürk haberi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü ve1899 yılında “7348” öğrenci numarasıyla 18 yaşında mezun olduğu Askeri İdadi, gün geçtikçe ziyaretçilerin ilgi odağı haline geliyor.

Osmanlı Devleti zamanında 1848 yılında yapılan tarihi bina, turistlerin sıkça uğradığı yerlerden biri haline geldi. Makedonya’nın Mana
Yazının devamı...

6 metrelik Atatürk’ün Kocatepe silueti rölyefi Aliağa’yı aydınlatıyor.

Aliağa kent merkezine erleştirilen Atatürk’ün Kocatepe silueti rölyefi büyük beğeni topladı. Fevzipaşa Caddesi, İskele Meydanı’na yerleştirilen 6 metre boyunda ve 4 metre enindeki krom Atatürk silueti rölyefi 15 gün süren bir çalışma sonunda tamamlandı.

Geceleri yapılan ışıklandırma ile ışıl ışıl bir görünüme sahip olan Atatürk rölyefi şimdiden Aliağa’nın simge noktalarından biri haline geldi.

Büyük
Yazının devamı...

Atatürk’ün elini tuttuğu o kız çocuğu hayata veda etti

Atatürk’le hatırası olan Fatma Memili Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Altınçağ beldesinde yaşama veda etti.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Şubat 1931’de Hatay’ın Dörtyol ilçesine yaptığı son ziyareti sırasında elini tutup sohbet ettiği Fatma Memili, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ders kitaplarında Atatürk ile birlikte çekilmiş fotoğrafının yayımlandığı
Yazının devamı...

Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 88. Yıldönümü 23 Ağustos 2013 günü yapılan törenle kutlandı. Anıt alanında yapılan tören saat 09:00 da Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsil eden Türk Bayrağının yarenler tarafından getirilip teslim edilmesi ile başladı. Çelenk sunumunun gerçekleştirilmesinin ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Büyük Önder Atatürk’ün 23 Ağustos 1925’te Çankırı’ya gelişinde Çankırılılara hitaben yapmış olduğu konuşma tekrar okundu. Günün anlam ve
Yazının devamı...

Yalova’da bulunan Yürüyen Köşk çalışmaların tamamlanmasının ardından, Atatürk’ün Yalova’ya geliş tarihi 19 Ağustos’ta yeniden hizmete Açıldı. Törene vatandaşlarda büyük ilgi gösterdi.

Yürüyen Köşk törenle yeniden açıldı. Atatürk’ün çınar ağacının dalının kesilmemesi için raylar üzerinde 4 metre 80 santim kaydırılması talimatıyla yeri değiştirilen ve bu işlem sonrası Yürüyen Köşk adını alan tarihi bina üçüncü kez yapılan yenileme çalışmalarının ardından törenle açıldı. Deniz suyu ve ne
Yazının devamı...

Atatürk’ün 26 Ağustos 1931’de Ertuğrul yatı ile gelerek Zonguldak’ta karaya çıktığı iskele büyük ölçüde yenilendi.

Deniz suyu ve dalgaların etkisiyle çürümeye başlayan tarihi iskele sökülerek yerine 14 metre uzunluğunda ve 1 metre eninde yeni bir iskele yapıldı.

İskelenin köprü bölümü yerine monte edilirken, merdiven ve korkuluk kısımlarının yenilenmesinin ise Atatürk’ün Zonguldak iline geliş törenlerinin yapıldığı 26 Ağustos tarihine yetiştirileceği belirtildi. Bugün Maden Mü
Yazının devamı...

Yenilenen Atatürk Evi 16 Ağustos’ta Ziyarete Açılıyor.

Selanik’te bulunan ve yenileme çalışmaları tamamlanan Selanik Atatürk Evi, 16 Ağustos’ta ziyarete açılıyor.

Büyük Önder Atatürk’ün 1881’de dünyaya geldiği ve babası Ali Rıza Efendi’nin vefatına kadar yaşadığı ev 3 kattan oluşuyor. Zemin katta "Atatürk ve Çocuk Odası bulunurken, birinci katta "Selanik Odası" ve "Manastır Odası", ikinci katta "İstanbul Odası" ve "Ankara Odası" olarak isimlendirilen odalar bulunuyor. Birinci
Yazının devamı...

Atatürk’ün Selanik’te Dünyaya Geldiği Evin Restorasyon Çalışmaları Tamamlandı.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldiği evin restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. 13 ay önce restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan müze ev eskisinden daha sağlam bir hale getirildi. Yeni tesisatların döşendiği evin eşyaları da yenilenecek. Türkiye’den gönderilecek yeni eşyalar yakın bir zamanda Selanik’te olacak.

Evin bahçesi de ye
Yazının devamı...

Atatürk’ün Bazı Orijinal Fotoğrafları Pera Mezat Müzayedecilik Tarafından Satışa Sunulacak.

Atatürk’ün bazı fotoğrafları 18 Temmuz’da düzenlenecek müzayede ile satışa sunulacak. Bugüne kadar az görülmüş fotoğraflar arasında Atatürk’ün bazı cephelerde çekilmiş fotoğrafları ile yurtiçi gezileri sırasında çekilmiş fotoğrafları bulunuyor.

Atatürk’ün Adana, Bursa, İzmir, Kastamonu, Kayseri ve Sivas illerini ziyaretleri sırasında çekilmiş fotoğraflarının yer alacağı koleksiyonda, Ku
Yazının devamı...

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’a gelişinin 94. Yıldönümü.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Oradan Erzurum Kongresi için yapmış olduğu yolculuk sırasında 27 Haziran 1919’da Sivas’a geldi.

Atatürk’ün ilk kez Sivas’a geldiği tarih olan 27 Haziran 1919 tarihi Sivas Kongresi’nin başladığı 4 Eylül tarihine, oradan da bağımsızlığa giden yolun önemli bir noktası oldu.

Atatürk’ün Sivas’a g
Yazının devamı...

Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali Amasya’da başladı.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya Tamimi ile Milli Mücadeleyi başlatmasının 94’üncü yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Her sene 12-22 Haziran tarihleri arasında düzenlenen etkinlik fener alayı ile başladı. İstasyon Köprübaşı mevkiinde toplanan yetkililer ile vatandaşlar mehter marşları eşliğinde Şehzadeler Gezi Yolu güzergâhını takip ederek Yavuz Selim Meydanı’na geldiler. Meydanda Gürcis
Yazının devamı...

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesinin Makedonya’daki evi yeniden yapıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi’nin Makedonya’da bulunan evi yeniden inşa edildi. Makedonya’nın Kocacık Köyü’nde bulunan ev “Ali Rıza Efendi Anı ve Akraba Evi” adını alacak ve müze olarak hizmet verecek. Ayrıca heykeltraş Murat Daşkın tarafından Atatürk ve ailesinin gerçekçi silikon heykellerinin yapımına devam ediliyor. Türk Tarih Kurumu uzmanlarınca tasarlanan toplam 8 he
Yazının devamı...

Gaziantep Bey Mahallesi’nde Atatürk Anı Evi Açıldı.

Gaziantep’in Bey Mahallesi’nde yapılan “Atatürk Anı Evi” törenle hizmete açıldı.

Bey Mahallesi’nin en güzel evi olarak görülen ve ev sahibi Adil Konukoğlu tarafından Atatürk Anı Evi olarak düzenlenmesi için belediyeye bağışlanan evin bütün eşyaları, Atatürk’ün 1933 yılında Gaziantep’e geldiği sırada kullandığı eşyalardan oluşuyor.

Atatürk Anı Evi’nin bulunduğu bölgede 8-10 yıl önce başlatılan çalışmalar sonucunda yakl
Yazının devamı...

Samsun’da 1919 Metre Uzunluğunda Türk Bayrağı Omuzlarda Taşındı

Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 94. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 1919 metre uzunluğunda hazırlanan Türk bayrağı Samsun sokaklarında öğrencilerin omuzlarında taşındı.

Samsun Valiliği tarafından hazırlanan 1919 metre uzunluğundaki Türk bayrağının omuzlarda taşınması öncesinde Atatürk Anıtı önünde saygı duruşund
Yazının devamı...

Selamlar Köyünde Atatürk Anısına Etkinlikler Düzenleniyor

Atatürk’ün 1934 yılında Ankara’dan İstanbul’a giderken uğradığı Düzce’nin Selamlar köyü bu önemli hatıranın anısına her yıl festival düzenliyor.

18 Temmuz 1934’te Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıkan Atatürk’ü yol güzergahında bulunan bütün ilçe ve köyler misafir etmek isterler. Ancak, Cumhuriyet döneminin ilk öğretmenlerinden olan Çorlu’lu ‘Hafız Dayı’ olarak bilinen Ahmet Altan’ın girişimleri sonucu Atatürk, o yılar
Yazının devamı...

İstanbul Kağıthane’deki Çocuk Şenliği 4 Gün Sürecek.

İstanbul, Kağıthane Hasbahçe Mesire alanında düzenlenen şenlikte çocuklar doyasıya eğlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na sayılı günler kala yurt genelinde düzenlenen etkinlikler çocukların yüzünü güldürüyor. Kağıthane’de düzenlenen şenliklerde bunlardan bir tanesi.

4 gün boyunca sürecek etkinlikler, çocuk mehter takımı ve marşlar eşliğinde Hasbahçe Mesire alanından Çocuk Şenliği alanına kadar devam e
Yazının devamı...

TRT tarafından bu yıl (Nisan 2013) ikincisi düzenlenecek olan 23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Medya Kongresi 16-17-18 Nisan tarihleri arasında İzmir’de yapılacak.

TRT Çocuk Kanal Koordinatörlüğü ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın aktif olarak yürüttüğü kongrede çocuk medyasında günümüzde gelinen noktada içerik sağlayıcıların tutumları ve gelecek vizyonunun oluşturulması çerçevesinde önemli konular ele alınacak. Şimdi ve Gelecek-Vizyon, İçerik-Eğitsel Eğlence, Senaryo, Crossmedia, Etik, D
Yazının devamı...

Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, 15 yıl aradan sonra yeniden verilecek. Ödül, sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda verilecek.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi doğrultusunda dünya barışına, uluslararası dostluk ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet etme koşulu aranacak ödülde ırk, dil, din, renk, cinsiyet, milliyet gibi ayrımlar gözetilmeyecek.

Ödülü almaya hak kazanacak kişiyi Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı ve Yönetim
Yazının devamı...

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 92. yılında Mamak Kent Tiyatrosundan “Korkma” Adlı Oyun.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 92. yılı münasebetiyle hazırlanan etkinlikler kapsamında Mamak Kent Tiyatrosu oyuncuları “Korkma” adlı oyunu seyirciyle buluşturacak. 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatılacağı oyunun büyük ilgi çekmesi bekleniyor.

12 Mart’ta izleyicisiyle buluşacak olan “Korkma” adlı oyun, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı
Yazının devamı...

Selçuk’ta Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

Bugün 24 Kasım ve Öğretmenler Günü. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Öğretmenler Günü Selçuk’ta da kutlandı. İlk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı ve ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Daha sonra törenlere Selçuk Belediye Tiyatro Salonu’nda devam edildi.

Günün anlam ve önemini ifade eden konuşmalarda Atatürk’ün Millet Mekteplerini açtığı gün olan 24 Kasım’ın aynı zamanda Atatürk’ün Başöğretmen unvanını
Yazının devamı...

Cumhuriyet Bayramı’nda Golf Kupası Heyecanı Kuşadası’nda Yaşanacak.

Cumhuriyetin ilanının 89. yılı münasebeti ile düzenlenen Cumhuriyet Kupası Golf Şampiyonası 72 amatör yarışmacının katılımı ile bu sene Kuşadası’nda yapılacak.

Türkiye Golf Federasyonu tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Cumhuriyet Kupası Golf Şampiyonası, bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağımız 29 Ekim 2012 günü Kuşadası Golf Kulübü’nde gerçekleştirilecek. Dereceye girenlerin kupaları düz
Yazının devamı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine gelişinin 87. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’na çelenk konuldu. Ardından 11 pare top atışı ile il protokolü ilçede karşılandı. Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek gidilerek vatandaşlar ile birlikte İstiklal Marşı okundu.

Törende yapılan konuşmada, Büyük Önder’in, Şapka İnkılâbı’nı gerçekleştirmek için 29 Ağustos 1925 tarihinde ilçeye g
Yazının devamı...

Atatürk’ün Zonguldak’a gelişi kutlandı.

İl protokolünün yanı sıra bazı vatandaşlarında ilgi gösterdiği tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün önemine dair bir konuşma yapıldı. Konuşmada Büyük Önder’in Zonguldak’a gelişinin 81. yıl dönümünün coşku ile kutlandığı ifade edilerek, Atatürk’ün 26 Ağustos 1931’de Ertuğrul yatıyla Zonguldak’a geldiği ve Zonguldak’ı öven sözleri hatırlatıldı. Konuşmanın ardından halk oyun
Yazının devamı...

Atatürk’ün Manevi Kızı Ülkü Adatepe Hayatını Kaybetti.

Büyük Önder Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe Sakarya’da geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre İstanbul’dan Ankara istikametine gitmekte olan Ülkü Adatepe, Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında şoförünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik kazası geçirdi ve olay yerinde yaşamını yitirdi. Araçta Ülkü Adatepe ile birlikte bulunan eşi Öke Adatepe ve şoförü ise ağır yaralı o
Yazının devamı...

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası