Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 92. yıldönümü kutlamaları ilk olarak Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Atatürk Mozolesi önünde yapılan saygı duruşunun ardından Mozoleye çelenk konuldu. Ulus Meydanı’nda düzenlenen törende ise Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu. Seğmenlerin ve diğer katılımcıların yanı sıra halkın da ilgiyle takip ettiği törende, Bando tarafından çeşitli marşlar çalındı.

Atatürk’ün 27 Aralık 1919’d
Yazının devamı...

Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 92. yıl dönümü törenle kutlandı.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye Heyet-i Temsiliye Reisi olarak gelişinin 92. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene devlet erkanı ve vatandaşlar katıldı.

Tören öncesi düzenlenen Atatürk Koşusu’nda dereceye girenlere madalya ve kupaları verildi. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu. Gün
Yazının devamı...

Yazar Nazmi Kal “Atatürk’ten Duymadığınız Anılar” Adlı Kitabını Doğum Yeri Akçakoca’da İmzaladı.

Eski TRT yapımcılarından yazar Nazmi Kal, “Atatürk’ten Duymadığınız Anılar” isimli kitabı için Akçakoca’da imza günü düzenlendi. 1940 Akçakoca Hasançavuş Köyü doğumlu olan Nazmi Kal, hazırladığı ve piyasaya sunduğu kitabın çok önemli tespitlerle dolu olduğunu belirterek, “40 Yıllık meslek hayatımda görüştüğüm tanıştığım yaşayan önemli şahsiyetlerin anlatı
Yazının devamı...

Çubuk Belediyesi Atatürk’ün Kaldığı Konağı Yeniden İnşa Edecek.

Çubuk ilçesinin önemli tarihi yapılarından biri olan ve 1933 yılında Atatürk’ün ilçeyi ziyareti sırasında bir süre konakladığı söylenen tarihi Bekir Ağaların Konağı yeniden hayat buluyor. Ankara Valiliği ve Çubuk Belediyesi’nin işbirliği ile aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek olan konağın Kent Müzesi olarak kullanılması planlanıyor.

İlçenin tanıtımına da katkı sağlayacak olan tarihi yapının restore çalışmal
Yazının devamı...

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Atilla Akarsu’nun üstlendiği “Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman” filminin çekimlerine başlandı. 15 yıllık bir araştırmanın ürünü olan filmin senaryosunu yine Atilla Akarsu yazdı. Çekimlerinin 2012 baharına kadar bitirilmesi planlanan “Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman” filminin kadrosu 50 kişiden oluşuyor.

Cumhuriyet tarihine farklı bakışı ve sürpriz detaylarıyla filmin oldukça ses getireceğini ifade eden Akarsu, “85 yıllık kapalı bir kutuyu açıyoruz. Tarihle
Yazının devamı...

Yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli Artvin’de tamamlandı. 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki heykelin yapımında 100 kişi çalıştı.Alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanacak.

Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binası da bulunacak. Heykelin çevresinde yapılacak olan tesisler saye
Yazının devamı...

Atatürk’ün 73. ölüm yıldönümünde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Atatürk ve Cephe Fotoğrafları Sergisi.

Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde açılan sergide siyah-beyaz toplam 160 fotoğraf sergileniyor. Atatürk ve silah arkadaşlarının bulunduğu serginin açılışının yapılmasının hemen ardından Ankaralılarda sergiye büyük ilgi gösterdi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında açılan sergide Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli arşiv fotoğrafları ve Kurtuluş Savaşı’nı gösteren ka
Yazının devamı...

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Atatürk Fotoğrafları Sergisi açıldı...

Atatürk’ün vefatının 73. yılı münasebetiyle bugün (10 Kasım 2011) Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde “1283- Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonundan Fotoğraflarla Atatürk” sergisi açıldı.

Toplam 32 fotoğrafın yer aldığı sergi 15 gün boyunca açık olacak ve ücretsiz ziyaret edilebilecek. İstanbul’da Tepebaşı’nda bulunan Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul
Yazının devamı...

Çankırı’da Atatürk Anıtı önünde tertiplenen törene Vali Vekili Haldun Aksalman, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Tayyar Aydın, Başsavcı Mehmet Togay, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile birlikte diğer yetkililer ve öğrenciler katıldı.

Törende Ankara’dan öğrenciler tarafından getirilen bayrak Çankırı Vali Vekili Haldun Aksalman tarafından öpülerek alındı.

Daha sonra Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 günü Çankırı’ya ge
Yazının devamı...

Atatürk’e en çok benzeyen adam olarak bilinen Göksal Kaya, gittiği yerlerde halkın ilgi odağı oluyor. Çanakkale’de çekimleri devam eden 57. Alay filmi için bölgede bulunan Göksal Kaya, burada da halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenleri kırmayan deneyimli oyuncu, Atatürk’e olan benzerliği sebebiyle bir çok kez  film, dizi, tiyatro ve reklam çekimlerinde görev aldı. BKM oyuncusu Şahin Irmak’ında dayısı olan Kaya, “Atatürk’e benzeyen Türk” olarak biliniyor.
Yazının devamı...

Büyük Önder Atatürk’ün Karamürsel ilçesine gelişinin 78. yıl dönümü törenle kutlandı. İlçede yapılan kutlama töreni Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende yapılan konuşmalarda, Atatürk’ün 24 Temmuz 1933 yılında deniz yolu ile geldiği Karamürsel’de coşku ile karşılandığı, kendisinin de halkı selamlayarak bir süre sohbet ettiği ve ilçede incelemelerde bulunduğu bilgisi verildi. Tören yapılan konuşmaların ardından
Yazının devamı...

Kurtuluş Savaşı’nın Türk milleti adına zaferle sonuçlanmasının ardından sıra yeni Türkiye Cumhuriyetinin tüm dünyaya kabul ettirilmesine gelmişti.

İtilaf Devletleri ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda antlaşmanın İsviçre’nin Lozan kentinde yapılması kararlaştırıldı. Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın mimarı olan İsmet Paşa Lozan’da yapılan görüşmelerde Türkiye temsilcisi olar
Yazının devamı...

Bugün, Milli Mücadele yıllarının unutulmaz kongrelerinden biri olan Erzurum Kongresi’nin 92. Yıl dönümü.

“Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz” ilkesinin benimsendiği ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş temellerini oluşturan kongrelerden birisi olan Erzurum Kongresi, Anadolu’da milli mücadele birliğinin kurulmasında büyük bir etken olmuştur.

23 Temmuz-7 Ağustos 1919
Yazının devamı...

12-22 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan “Amasya Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali” etkinlikleri start aldı.

Amasya Tamimi’nin yazılarak yayınlanması münasebetiyle her yıl 12-22 Haziran tarihleri arasında geleneksel olarak düzenlenen “Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali” bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Yavuz Selim Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan açılış törenine protokolün y
Yazının devamı...

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık binası yanında bulunan Atatürk büstü yenilendi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Şahinler tarafından hazırlanan Atatürk büstünün açılışına Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Bahar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Gamze Çapa Kaya, Prof. Dr. Pınar Tuncer, Rektör danışmanları Prof. Dr. M. Şerafettin Canda, Rektör Danışmanı İhsan Çelikdem
Yazının devamı...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bütün yurtta dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenler ve etkinliklerle kutlanıyor.Gençlik ve spor bayramının 92. yılı ülke genelinde coşku içerisinde kutlanırken, Ankara’daki ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Sabah saat 09.00’da başlayan törene devlet erkanı tam kadro katıldı. Anıtkabir’deki törenin bitmesinin a
Yazının devamı...

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 92. yıldönümü, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “19 Mayıs Gençlik Konseri” ile kutlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, CSO ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 92. yıldönümü, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “19 Mayıs Gençlik Konseri” ile kutlanacak. Etkinlik kapsamında Dünyaca ünlü beş Grammy Ödüllü İngiliz Akapella Topluluğu “Swingle Singers” Ankara Spor Salonu’nda müzik ziyafeti sunacak.

Bu yıl üçüncüs
Yazının devamı...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün ilk TBMM’nin kuruluşunu bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan günü ülke genelinde törenlerle kutlanıyor.

Başkent Ankara’daki Birinci Meclis binasındaki anma töreni saat 10:00’da başlayacak. TBMM Genel Kurulu, Meclis’in açılışının 91. yıldönümü dolayısıyla saat 14:00’te özel gündemle toplanacak.

Ankara’daki kutlamalar kapsamında, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Anıtkabir ziyaret edilecek.

İstanbul’dak
Yazının devamı...

23 Nisan’ın uluslararası boyutta kutlanmasının 33. Yılı münasebetiyle “Fotoğraflarla 33 Yıl” sergisi açıldı. 23 Nisan Çocuk Şenliği ile ilgili çalışmalar ve hazırlıklarda son noktaya gelinirken, 17 Nisan Pazar günü şenlik kapsamında düzenlenen etkinliklerden birisi de “Fotoğraflarla 33 Yıl” sergisi oldu. Bursa Kent Meydanı +2 Çarşı katı Sanat Galerisinde düzenlenen serginin açılışında Azerbeycan, Moldova Gagavuz Bölgesi ve Vietnamlı çocuklar bir dans gösterisi sundular. Sergi 24 Nisan 2011 ta
Yazının devamı...

Bu yıl Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliklerine ev sahipliği yapacak olan Bursa’da hazırlıklar bütün hızıyla sürüyor. 16-25 Nisan tarihleri arasında yapılacak şenliklere 38 ülkeden 850 çocuk katılacak. Şenliklerde sanatçı Funda Arar, Atiye ve Yüksek Sadakat bir konser verecek.

Bursa’da düzenlenecek olan 23 Nisan Çocuk Şenliklerinde yapılacak etkinlik ve gösteriler:

19 Nisan Salı günü, Bursa Kent Meydanı AVM’de ülke gösterilerinin yanı sıra Funda Arar konseri gerçekleştirilecek
Yazının devamı...

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen kutlama haftasında, 14 değişik çocuk oyununu 19 kez ücretsiz sahneleyecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, ücretsiz biletlerin, temsil tarihlerinden 13 gün önce Devlet Tiyatroları gişelerinden yada ilgili müdürlüklerden temin edilebileceği ifade edildi.

Devlet Tiyatroları’nın ücretsiz olarak temsil edeceği çocuk oyunlarının programı ise
Yazının devamı...

Atatürk’ün 1930 yılında öğrencilerle birlikte ders dinlediği sıralarda, 23 Nisan’da nostaljik bir konser verilecek.

557 yıllık tarihi ile Osmanlı’nın ilk üniversitesi, Cumhuriyetin gözbebeği İstanbul Üniversitesi’nin binlerce öğrencinin ders dinlediği tarihi Hukuk Fakültesi amfisi ilk kez bir konsere ev sahipliği yapacak.

1930 yılında Atatürk’ün üçüncü sınıf öğrencileriyle birlikte ders dinlediği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi amfisinde, 23 Nisan günü düzenlenecek konse
Yazının devamı...

Bu yıl 33.sü düzenlenecek olan TRT Uluslararası 23 nisan Çocuk Şenliği’ne yeşil Bursa ev sahipliği yapıyor.

TRT’nin 33. Uluslararası Çocuk Şenliği’ne ev sahipliği yapacak olan Bursa, 40 ülkeden gelecek bine yakın öğrenci ile 250’ye yakın rehber öğretmeni misafir etmeye hazırlanıyor.

Bursa’da düzenlenecek olan 33. 23 Nisan Çocuk Şenliği ile ilgili çalışmalar bütün hızıyla devam ederken, TRT’nin farklı kanallarında 11-24 Nisan tarihleri arasında Bursa’dan birçok program yayınlan
Yazının devamı...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 41 ülkeden 1000 çocuğun ağırlanacağı 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali için ilk geniş katılımlı toplantı yapıldı. Toplantıda 41 ülkeden gelecek çocukların ülkelerine göre okullara dağıtımı gerçekleştirildi. Her bir ülkenin çocuklarını bir okul ağırlayacak ve gelen konuklar gönüllü ailelerin yanında kalacak. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi tarafından organize edilen 23 Nisan Uluslararası Çocuk
Yazının devamı...

Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 96. Yıldönümü yurdun değişik yerlerinde törenlerle kutlandı.

Çanakkale’de düzenlenen törenlerde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Gelibolu Yarımadası’ndaki Tarihi Milli Park’ındaki ilk tören ise, Eceabat Şehitler Abidesi’nde gerçekleşti.

Devlet erkanı yanınd
Yazının devamı...

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası