Sponsorlu Bağlantılar

27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, önce Ziraat Okulu’nu daha sonra da İstasyon Şefi Köşkü’nü hem konut hem de çalışma yeri olarak kullanmıştır. Bu binaların Ata’nın çalışma ve dinlenmesi için yetersiz olmaları nedeniyle uygun bir konut arayışı içine girilmiş, daha sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlamak amacıyla bağlar bölgesi Çankaya’daki bağevi Ankara Şehremaneti (Belediyesi) tarafından 30 Mayıs 1921’de Mustafa Kemal’e armağan edilmiştir.

Bağevi, ağaçlar arası
Yazının devamı...

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi.

Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu şeref salonunun altında bulunan 3 bin m²’lik sütunlu alanda kurulan “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”, özellikle farklı sergileme teknikleri ile Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebeleri’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk dönemini çarpıcı biçimde sunuyor.

Misak-ı Milli Kulesi’nin kapısından girilen müze, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde
Yazının devamı...

Cumhuriyet Müzesi (II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası)

Ankara Ulus’ta bulunan müze, bodrum üzerine iki katlıdır. Girişten sonra enine uzanan, iki ucunda merdivenlerin yer aldığı geniş geçit, Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı bir tavanla örtülmüştür. Benzer bir biçimde ele alınmış yerlerden birisi de büyük salondur. Yer yer localarla değerlendirilen bu salonun özellikle yıldız motiflerini içeren ahşap tavanı, sonradan düzenlenen taç kapı ve bazı noktalar dışında k
Yazının devamı...

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası)

İnşasına 1915 yılında başlanmış olan tarihi binanın en belirgin özelliği duvarlarının yapımında Ankara taşının kullanılmış olmasıdır. İki katlıdır.

Meclisin, 23 Nisan 1920’de bu binada toplanması kararlaştırıldığında henüz bitirilmemiş olan bina, milli bir heyecanın eseri olarak milletin katkısıyla tamamlanmıştır.

23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında I.Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullan
Yazının devamı...

Eski adı “Direksiyon Binası”dır. Bağdat Demiryolunun yapımı sırasında 1892’de yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Ankara Gar Kompleksi içinde yer almaktadır.

Atatürk’ün 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelişinden itibaren Başkomutanlık Karargahı ve Konutu olarak uzun süre emrine tahsis edilmiş, Kurtuluş Savaşı’nın Hareket planları burada hazırlanmıştır. Bina, 1920-1922 yılları arasında alınan en önemli iç ve dış kararlara tanıklık etmiş, Fransızlarla 21 Ekim 1921 ta
Yazının devamı...

Alagöz Başkomutanlık Karargâhı Müzesi, Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Alagöz Köyü’ndedir.

Kurtuluş Savaşı döneminde düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Alagöz Köyü’nü Cephe Karargâhı olarak seçmiş, köy halkından olan Türkoğlu Ali Ağa’ya ait çiftlik evi de karargâh olarak kullanılmıştır.

Atatürk, Büyük Nutuk’unda da: (12 Ağustos 1921 günü Ekan-ı Harbiye-i Umumiye Cephe Karargahına gittim…) diyerek, 23 Ağustos 1921’den 13 Eylül 1921
Yazının devamı...

Ankara-Atatürk Evi

Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri olup, Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisindedir. Üç katlıdır.

Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle, Ankara Ticaret Odası aldığı bir kararla, Atatürk’ün Selanik’te doğup büyüdüğü evin aynı plan ve ölçüler içerisinde bir benzerinin Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yapılmasını kararlaştırmış, 19 Mayıs 1981 günü temeli atılan bina, 10 Kasım 1981 tarihinde törenle ziyarete açılmıştır.

Mükemme
Yazının devamı...

Etnografya Ankara’nın Namazgah adı ile anılan semtinde, Müslüman mezarlığı olan  tepede  kurulmuştur. Anılan tepe Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Milli Eğitim Bakanlığı’na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır.

Halk Müzesi’nin kurulmasına hazırlık yapılmak üzere, 1924’te İstanbul’da Prof. Celal Esad (Arseven) başkanlığında, daha sonra 1925 yılında İstanbul Müzeler Müdürü Halil Ethem (Erdem) başkanlığında, eser toplamak ve sat
Yazının devamı...

Adana-Atatürk Müzesi

Müze binası, 19. yüzyıl da yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. Seyhan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İki katlı, çıkmalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle yapı Bakanlıkça “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

15 Mart 1923’te Atatürk eşi ile birlikte Adana’ya geldiğinde, Ramazanoğulları’ndan Suphi Paşa’ya ait olan bu binada misafir edilmişlerdir. Bina, Atatürk Bilim ve Kü
Yazının devamı...

Afyon-Tarihi Milli Park Müdürlüğü Zafer Müzesi

Zafer Müzesi, Afyonkarahisar’ın şehir merkezinde, Zafer Anıtı ile Afyonkarahisar Kalesi’nin karşısında özenle seçilmiş bir mevkide yer alır. 1915-1920 yılları arasında Saitoğlu Mehmet Sait Efendi tarafından yaptırılmış olup iki katlıdır. Tipik Anadolu evleri tarzında bir plana sahiptir. Zemin katında 10 oda, 1 toplantı salonu ve sahnesi; üst katında ise 9 oda ve sergi salonu bulunmaktadır.

Bina, 1930’lu yıllara kadar Afyon Belediy
Yazının devamı...

19. yüzyıl Alanya mimarisinin güzel bir örneğidir. 1880 ve 1885 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 600 m² bir bahçe içerisinde ve iki katlıdır.

Atatürk, 1935 yılında Ege vapuru ile çıktığı Akdeniz gezintisinde 18 Şubat 1935 günü Alanya’ya gelmiş, Şekerhane Mahallesi, Azaklar Sokağında ki Alanya’nın köklü ailelerinden Tevfik Azakoğlu’nun iki katlı evinde birkaç saat dinlenmiştir.

Evin son sahibi olan Rıza Azakoğlu evi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlamış, K
Yazının devamı...

Antalya-Atatürk Evi Müzesi

1930 yılı Mart ayının başlarında İzmir’de bulunan Atatürk, havaların soğuk gitmesi üzerine, Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü.

5 Mart 1930 günü, karayolu ile İzmir’den Antalya’ya hareket etti. Isparta, Burdur derken, 6 Mart 1930 günü öğleden sonra Antalya’ya geldi.

Antalya halkının kendisine armağan ettiği köşkte 12 Mart 1930 sabahına kadar tam bir hafta kalan Atatürk, bu süre içinde geziler yaptı. Müzeleri, eski eserler
Yazının devamı...

Kuva-yi Milliye Müzesi’nin Tarihçesi…

1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Giridizade Mehmet Paşa’nın konağı olarak yaptırılmış olan bina, Milli Mücadele yıllarında önemli hizmetlerin verildiği bir mekan olmuştur. Tarihi yapı, Kuva-yi Milliye Müzesi oluncaya kadar Belediye Binası olarak kullanılmıştır.

15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgal edilmesinden bir gün sonra Balıkesirliler tarafından silahlı mücadele kararının alındığı ve Kuva-yi Milliye ateşinin parladığı bina uzun yıllar
Yazının devamı...

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Çekirge caddesi üzerinde bulunan tarihi binanın 19. yüzyıl sonlarında yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Çatı katı dahil 3 katlıdır. Dönemin en güzel mimari örneklerinden biridir.

Atatürk’ün Bursa’ya ikinci kez gelişlerinde (20-24 Ocak 1923) Bursa Belediyesi tarafından sahibinden satın alınarak kendisine armağan edilmiştir.

Atatürk, Bursa’ya her gelişinde kendisine armağan edilen bu köşkte kalmış, 1938’de köşkü Bursa Belediyesi’ne hibe etmişt
Yazının devamı...

Çanakkale-Eceabat-Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi

Bugün müze olarak faaliyet gösteren Atatürk Evi, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünde bulunmaktadır. Ev, köy meydanına 100 metre mesafede bulunmaktadır.

Çanakkale iline 15 km, Eceabat ilçesine 7 km uzaklıkta olan Bigalı (Çamyayla) köyü, Çanakkale savaşlarında 19. Tümene bağlı 57’nci, 27 ve 72’nci alaylarla, cepheye ilk gidilen nokta konumunda olmuştur.

Mustafa Kemal, 25 Şubat 1915’te, Çanakka
Yazının devamı...

Tarihçesi:

Denizli, Saraylar Mahallesi 459 sokakta bulunan binanın yapılış tarihi ile ilgili kesin bir belge bulunmamakla birlikte, halktan edinilen bilgilere göre 19. yüzyıl sonlarında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bina Özellikleri

Bina, dış yapısı, planı, pencerelerinin formu ve süsleme özelliklerinden dolayı  Sakız üslubu olarak tanımlanmaktadır. Ana duvarları kâgir, ara duvarlar ise ahşap karkas tekniğiyle yapılmıştır. Binaya giriş, ön ve arka ce
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı sonrası 1916 yılı şubat ayı sonlarında 16.Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesi’nde görevlendirilen Atatürk, 14 Mart 1916 günü Kolordu Karargahı olan Diyarbakır’a gelmiştir.

Diyarbakır’da 27 Mart 1917 tarihine kadar Semanoğlu Köşkü’nde kalan Atatürk, 1917 yılı Mart ayında 2. Ordu Komutanı olarak tekrar Diyarbakır’a geldiğinde bu kez Mardin Kapısı dışındaki Pamuk Köşkü’nde kalmıştır.

Diyarbakır Belediyesi 5 Nisan 1926 günü aldığı bir kararla Atatürk’ü fahri hemş
Yazının devamı...

19. yüzyılın sonunda konak olarak yaptırılmış olan bina, Çaykara sokakta bulunmaktadır.

Bodrum kat üzerine zemin ve birinci kat ile çatı katından ibarettir. 1915-1916 yılları arasında kısa bir süreliğine Alman Konsolosluğu olarak kullanılan yapı, 12 Mart 1918 tarihinde Erzurum Valiliği’ne ikametgah olarak verilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmasından sonra kongre için gelmiş olduğu Erzurum’da Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile birlikte 9 Temmuz-29 Ağustos 1919 tari
Yazının devamı...

Arifiye Mahallesi’nde bulunan yapı, 1921 yılında inşa edilmiş ve Temyiz Mahkemesi olarak kullanılmıştır. İki katlı olup zemini taş, üstü katı yığma tuğladır.

1920-1938 yılları arasında 16 kez Eskişehir’e gelen Atatürk’ün anılarının yaşatılması amacıyla bina, 1970 yılında müze haline getirilmiştir.

Atatürk ve Kültür Müzesi’nde; Anıtkabir Müzesi’nden ve Etnoğrafya Müzesi’nden getirilen Atatürk’e ait şahsi ve hediyelik eşyalar, Atatürk’ün Eskişehir ziyaretleri ile ilgili fotoğraf
Yazının devamı...

Samsun-Havza Atatürk Evi ve Müzesi

Binanın ilk kez hangi tarihte ve kim tarafından yaptırılmış olduğu kesin olarak belli olmamasına rağmen, Osmanlı Tapu kayıtlarından anlaşıldığı kadarıyla binayı yaptıran değilse bile burasını otel haline getirerek işletmeye açan ilk kişi Havza eşrafından Hurdazlı İsa Efendi isimli bir şahıstır.

Başlangıçta Mesudiye Oteli olarak hizmet veren tarihi bina, Mustafa Kemal Paşa’nın karargahını Samsun’dan Havza’ya nakletmek istemesi üzerine zamanın
Yazının devamı...

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

1897’de dönemin Almanya Konsolosu Christman’ın Mersin’li Mavromati ailesinden bir bayanla evliliği nedeniyle konut olarak kullanılmak üzere yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. İlk zamanlar Krisman (Krizman Konağı) olarak bilinen yapı, daha sonraları Mavromati ailesinin konağı olarak tanınmıştır. 1270 m2lik bir alan üzerinde yer almaktadır.

Bina 1972 yılına kadar Tahinci ailesinin mülkiyetinde kalmış, l972 yılında ise Nebil Hayfavi tarafından sa
Yazının devamı...

İçel-Silifke Atatürk Evi

Atatürk, Silifke’yi değişik zamanlarda dört defa ziyaret etmiştir. İlk ziyaretlerini 27 Ocak 1925 tarihinde gerçekleştiren Büyük Önder, o tarihlerde Silifke Belediye Reisi olan Hacı Hulusi Efendi’ye ait olan evde misafir edilmiştir.

Saray Mahallesi’nde bulunan bu ev iki katlı olup kâgir bir yapıdır. 329 m² lik bir yerleşim alanına sahiptir. Tarihsel ve mimari özellikleri açısından değerli bir yapı olmasından dolayı 1982 yılında, Kültür ve Turizm Bakanl
Yazının devamı...

İstanbul-Dolmabahçe Sarayı

Sarayın Tarihçesi ve Mimari Özellikleri

Osmanlı sultanlarının İstanbul’daki üçüncü büyük sarayı olan Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılında tamamlanarak kullanılmaya başlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı, Batı ile ilişkilerin yoğunlaştığı 19. yüzyılda, Boğaz girişinde bir prestij yapısı olarak inşa edilmiştir.

Dış ve iç süslemeleri Barok, Rokoko, ve Ampir özellikleri gösterir. Planında Türk ve Batı anlayışı birlikte uygulanmış, sarayın ortaya çıkarılmasın
Yazının devamı...

İstanbul-Florya Atatürk Deniz Köşkü

19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinen Florya, Atatürk’ün ilgisiyle önem kazanmış, giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür.

Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından mimar Seyfi Arkan’a sipariş edilen köşkün inşasına 1935 yılında başlanmıştır. Sahilden 70 metre ileride deniz tabanına çakılan sütunlar üzerine yapılmış olan köşk, karaya bir iskele yolu ile bağlanmıştır.

28 Haziran 1935 günü özel treniyl
Yazının devamı...

İstanbul-Pera Palas’ta Atatürk Odası.

Mimar Alexander Vallaury’nin tasarladığı Pera Palace Hotel, oryantalist, art nouveau ve neo-klasik tarzların bir arada kullanıldığı mimarisiyle, İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biridir.

1892’de otelin kuruluşu için ilk çalışmalar başlatılmış, 1895’te açılışı bir balo ile yapılmıştır. Birçok ilkleri üzerinde taşıyan Pera Palace, Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği ilk ve tek bina olmuştur. Açılışından Birinci Dünya Savaşı’n
Yazının devamı...

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası