Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmamıştı. Ancak 1923 yılında bir sohbet sırasında, “Elbet bir gün öleceğim, beni Çankaya’ya gömer, hatıramı yaşatırsınız” demiş ve ardından ısrarlı olmadığını belirtmek için de “Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır” şeklinde konuşmuştur.

Bu yüzden Atatürk’e, yüce kişiliğine uygun bir anıt mezar yaptırılması düşüncesi ile hükümet tarafından Anıtkabir inşaatının yapılacağı
Yazının devamı...

Anıtkabir yapılmadan önce rasat istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe’nin ismi Rasattepe idi.

Bu tepede, M.Ö 12. yüzyılda Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir’in Rasattepe’de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Anıtkabir neden Rasattepe’ye yapıldı:

Anıtkabir’i
Yazının devamı...

Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, inşaatın başlayabilmesi için ilk aşamada kamulaştırılma çalışmalarına başlandı. Anıtkabir’in inşaatı ise 9 Ekim 1944’de görkemli bir temel atma töreni ile başladı.

Anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir süre içinde 4 aşamalı olarak yapılmıştır.

Birinci Kısım İnşaat: 1944-1945

Toprak seviyesi ve aslanlı yolun istinat duvarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944’te başlanmış ve 1945’te tamamlanmıştır.

İki
Yazının devamı...

Türk mimarlığında 1940-1950 yılları arası, II. Ulusal Mimarlık Dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde daha çok anıtsal yönü ağır basan, simetriye önem veren, kesme taş malzemenin kullanıldığı binalar yapılmıştır. Anıtkabir bu dönemin özelliklerini taşımaktadır. Bu dönem özellikleri ile birlikte Anıtkabir’de Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerine ve süsleme öğelerine sıkça rastlanır.

Örneğin dış cephelerde, duvarların çatı ile birleştiği yerde kuleleri dört yandan saran Selçuklu taş
Yazının devamı...

Büyük Önder’in 15 yıl süre ile kaldığı Etnoğrafya Müzesi’ndeki geçici kabri 4 Kasım 1953’de açıldı.

Geçici kabrin açılmasında; Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes, Genelkurmay Başkanı Nuri Yamut, Eski Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Cumhurbaşkanlığı Genel Katibi Nurullah Tolon, Eski Genel Katip Kemal Gedeleç, Ankara Valisi Kemal Aygün ve Belediye Başkanı Atıf Benderlioğlu hazır bulundular. Kabrin açılmasında, Erkek Teknik Sanat Okulu ve Yapı Enstitüsü öğretmen ve ö
Yazının devamı...

Başkent Ankara’nın orta kısmında yer alan Anıtkabir’i her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir.

Yılda ortalama 8 milyon kişinin gezdiği Anıtkabir, Ankara’da en çok gezilen yerdir.

Anıtkabir yerleşim alanı içerisinde bulunan Atatürk’ün Mozolesi ve Anıtkabir Müzesi en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Anıtkabir ziyareti için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Anıtkabir’e giriş ücretsizdir.

Başkent Ankara’da bulunan Anıtkabir, her yıl yerli yabancı milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Özellikle 10 Kasım ve milli bayramlarda yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanmakta, yurdun birçok yerinden gelen vatandaşlar Anıtkabir’i Türk bayrakları ile donatmaktadır.

Atatürk’ün ebedi istirahatgahının içinde bulunduğu Anıtkabir, Anıt caddesi Tandoğan, Ankara’da bulunmaktadır.

Ankara ilinde bulunanlar için Anıtkabir’e gidiş tarifi: Anıtkabir, Ankara ilinin nered
Yazının devamı...

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’in açık olduğu gün ve saatler.

Anıtkabir aşağıda belirtilen saatler arasında hergün ziyarete açıktır.

Anıtkabir Açılış ve Kapanış Saatleri:

01 Şubat – 14 Mayıs 09:00 - 16:30

15 Mayıs - 31 Ekim  09:00 - 17:00

01 Kasım – 31 Ocak  09:00 - 16:00

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası