Sponsorlu Bağlantılar

19 Mayıs Bayramı ile ilgili kısa yazı, 19 mayıs ile ilgili kısa yazı özeti, 19 mayıs bayramı ile ilgili özet bilgi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili kısa özet yazı, Bayramı anlatan en iyi yazılardan biri, 19 mayıs yazılarından bir makale, kısa bayram yazısı özeti, 19 Mayıs ile ilgili kısa bilgi, 19 Mayıs günü kutlamaları hakkında kısa bilgi, 19 mayıs nasıl ve ne zaman bayram oldu, 19 mayıs gününün bayram olarak kutlanması hakkında yazı.

Atatürk 19 Mayıs 1919’
Yazının devamı...

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs ve gençlik ile ilgili sözleri. Atatürk’ün Türk gençliğine hitaben söylediği sözler. Atatürk’ün 19 Mayıs ile ilgili sözleri hakkında yazı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk Türk gençliği hakkında neler söylemiştir? Atatürk Türk gençliği hakkında neler düşünüyordu? Büyük lider Atatürk`ün gençler ve 19 Mayıs günü ile ilgili düşünceleri nelerdir? Tarihleriyle birlikte Atatürk`ün gençlik ve 19 Mayıs ile ilgili söylemiş olduğu sözler,

Tarih s
Yazının devamı...

Örnek En Güzel 19 Mayıs Bayramı Konuşma Metni

19 Mayıs Bayramı için hazırlanmış en güzel konuşma metni. Müdür, müdür yardımcıları ve idareciler tarafından okunan bayram metni. 19 Mayıs metni. Bayram için metin. On dokuz bayramı konuşma yazısı. Bayramda okunan en iyi konuşma metinlerinden biri. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Konuşma Metni. Örnek yazı.

Sayın...

Bugün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’
Yazının devamı...

Kısaca 19 Mayıs 1919 tarihinde ne oldu? 19 Mayıs 1919 neyi ifade etmektedir? Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi nedir? Özet olarak 19 Mayıs 1919 ile ilgili kısa yazı.

19 Mayıs 1919 tarihinde ne oldu?

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti yenik sayıldı. Bunun üzerine savaşın galibi olan devletler ile Osmanlı Devleti arasında Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti yok edilmek ve Türkler Anadolu’dan tamamen çıkarılmak isteniyordu. Bu amaçla
Yazının devamı...

3 Kıtalık 19 Mayıs şiiri, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili 3 kıta şiir, Atatürk’ü Anma Haftası için yazılmış kısa 19 Mayıs şiiri. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 da Bandırma vapuruyla Samsun’a gelişini ve yaşanan gelişmeleri konu alan üç kıtalık 19 Mayıs Bayramı şiiri.

Mustafa Kemal

Yıl 1919,
Yanaştı Bandırma, Samsun Limanı’na,
Mustafa Kemal umut dolu,
Attı adımını karaya…

Tedirgin oldu düşman,
Millette ise bir heyecan,
Su serpti yürekl
Yazının devamı...

Havza Genelgesi ve Amacı, 28 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal tarafından yayımlanan Havza Genelgesi ile ilgili kısa yazı. Havza Genelgesi özet. Kısaca Havza Genelgesinin yayımlanmasındaki amaç nedir? Havza Genelgesinin yayınlanma tarihi ve amacı konulu yazı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün milli Mücadelenin ilk zamanlarında halkın nabzını ölçmek ve halkın kaynaşmasını sağlamak adına Havza’da yayınlamış olduğu genelge hakkında özet yazı.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelen Mustafa Kemal
Yazının devamı...

19 Mayıs Nasıl ve Ne Zaman Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İlan Edildi. 19 Mayıs nasıl bayram oldu? 19 mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı ilan edilmesi hakkında kısa yazı. 19 Mayıs günü ne zaman bayram olarak kutlandı?

Atatürk 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıktı. Amacı, yurdu düşman işgalinden kurtarmaktı. Bu düşünceler içerisinde Samsun’dan Havza’ya geçerek ilk protesto mitinginin yapılmasını sağladı. Ardından Amasya Genelgesi’ni yayınladı. Erzurum ve Sivas Kongreleri’ni topladı. Va
Yazının devamı...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili örnek konuşma metni. 19 Mayıs Bayramı konuşması.

Örnek Kısa 19 Mayıs Konuşma Metni

Değerli meslektaşlarım, sevgili gençler ve kıymetli misafirlerimiz,

19 Mayıs 1919 tarihi Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olmakla beraber, Kurtuluş Savaşı için atılmış en büyük adım olma özelliğine de sahiptir. Milli Mücadele yıllarının destansı başarılarının kaynağını oluşturan 19 Mayıs, aziz milletimiz için son der
Yazının devamı...

19 Mayıs ile ilgili kompozisyon örnekleri. 19 Mayıs 1919’u anlatan kompozisyon. Atatürk ve 19 Mayıs ile ilgili en güzel kompozisyonlar. Kısa ve uzun 19 mayıs kompozisyonları.

Her 19 Mayıs’ta…

Bir ses duyuyorum Samsun yakınlarından: “Egemenlik milletindir!” diye haykıran… Bir ses duyuyorum Anadolu’dan: “Seninleyiz Paşam, önce vatan!” diye çağlayan…

İşte bu asil heyecandır beni her 19 Mayıs’ta bir kez daha coşturan. Her 19 Mayıs’ta Atatürk’ümüze gönülden
Yazının devamı...

19 Mayıs Kutlama Mesajları (Örnek Metinler)

19 Mayıs Kutlama Mesajları

Türk milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladı olan 19 Mayıs, Türk milletinin esaret zincirini kırmak adına Büyük Önder Atatürk’ün liderliğinde attığı büyük adımın adıdır. 19 Mayıs, Anadolu’da  esir olmak istemeyen milletimiz için adaletin başladığı tarih olması bakımından da önemli bir gündür.

Tarih boyunca esareti değil özgürlüğü benimsemiş ol
Yazının devamı...

Türk gençliğinin Atatürk’e olan bağlılığını ve 19 Mayıs’ın önemini anlatan şair İ. Hakkı Talas’ın yazdığı “19 Mayıs Gençlik Marşı”

19 Mayıs Gençlik Marşı

Bir şerefli milletin şanlı çocuklarıyız.
Kalplerimiz, nabzımız, vatan diyerek atar.
Ayrılmadan yürürüz, aynı yolda erkek, kız.
Ruhumuzda ateş var, göğsümüzde iman var...

Vücudumuz yay gibi, bacaklarımız çevik,
Kalplerde cumhuriyet, başımızdadır bayrak,
Bir emanet taşırız, Ata’mıza söz verdik.
Kuvveti
Yazının devamı...

Atatürk’ün 19 mayıs ile ilgili sözleri

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ve yaşanan süreç içerisinde meydana gelen olaylar hakkında söylemiş olduğu tarihi sözleri (görüş ve düşünceleri).

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması Türk tarihinin bir dönüm noktasıdır. Bu olay ile Türk Millî Mücadelesi fiilen başlamış, bu tarihten sonraki süreç tam bir bağımsızlık mücadelesi şeklinde geçmiştir.

Atatürk, Türk Milletini haksızlık ve esarete karşı harekete
Yazının devamı...

Atatürk ve 19 Mayıs konulu yazılmış en güzel 19 Mayıs kompozisyonu.

Atatürk’ü Sevmek Ülkemizi Sevmektir

Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek Samsun’a geldiği gün olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Milli Mücadelemizin başlangıç tarihi olması sebebiyle oldukça önemlidir.

Bu tarih ile birlikte kendi makus talihini tersine döndürmeyi başaran Türk milleti, Büyük Önderi Atatürk ile ne kadar gurur duysa azdır.

Bir özgürlük ve bağımsızlık
Yazının devamı...

Samsun’a çıktığım gün genel durum ve görünüş.

“1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir:

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve memleketi I. Dünya Savaşı’na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memlekett
Yazının devamı...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili kısa şiirler. Kısa 19 Mayıs şiirleri. 19 Mayıs ile ilgili kısa şiirler. 19 Mayısla ilgili kısa şiir. Kısa 19 Mayıs şiiri. 19 Mayıs için yazılmış en güzel kısa şiirler.

19 Mayıs’ta

Karanlık sular arasında
Bir vapur yanaştı Samsun’a
Umut oldu Anadolu’ya
Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta

Birkan SOYLU
Kısa 19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs 1919’da

Yurdu düşmanlar sard
Yazının devamı...

19 Mayıs ne zaman milli bayram olarak ilan edildi?

19 Mayıs’ın milli bayram olarak kabul edilmesi hakkında bilgi.

Toplumun dinamiğini harekete geçiren olgular arasında milli günler ve bayramlar başlıca yeri işgal ederler. Milli Mücadele ve Cumhuriyet Tarihimizin önemli olayları, ya mahalli günler, ya da milli bayram ve genel tatil günleri şeklinde kutlanmaktadır. Bir günün bayram sayılması, her şeyden önce yasa ile mümkün olabilmektedir.

Cumhuriyet Türkiye’sinin bayram
Yazının devamı...

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım ve Sevgili Öğrenciler,

Bugün, milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın ….. yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugünde hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Unutmayınız ki, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerisinde Samsun’da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yo
Yazının devamı...

Atatürk’ün, Anadolu’da milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı günün yıldönümü; 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla milli bayram olarak kabul edilmiştir.

19 Mayıs Türkiye’nin her yerinde beden eğitimi ve spor gösterileri ile kutlanmakta, özellikle büyük şehirlerde stadyumlarda yapılan kutlamalar yüzlerce öğrencinin aynı anda yaptığı hareketler ile görsel bir şölene dönüşmektedir.

Türkiye’de ilk beden eğitimi gösterisi 12 Mayıs 1916’da e
Yazının devamı...

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı İle İlgili Kutlama Programı Metni.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Programı.

Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Programı.

19 Mayıs Örnek Kutlama Programları İçinde Yer Alan En güzel Örnek 19 Mayıs Kutlama Programı Metni.

19 Mayıs Kutlama Programı

Erkek Öğrenci:

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Misafirler, Kıymetli
Yazının devamı...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajları, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İle İlgili Örnek Mesajlar

19 Mayıs Mesajları (1)

Gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en samimi duygularımla kutlar, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anarım.

19 Mayıs Mesajları (2)

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın milletçe hak
Yazının devamı...

19 Mayıs Şiirleri

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatması ve bu günün Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasının anısına yazılmış en güzel 19 Mayıs şiirleri. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili yazılmış en güzel şiirler

Samsun

Bir daha bir daha;
Çarpsın dalgalar kayalar!..
Beyaz köpükler gülsün yüzüme
Merhaba Samsun yine geldim sana.

Hoş gör sevdamı,
Yosun gözlü, sarı benizli
Yazının devamı...

Şanlı Türk tarihi bir çok başarılarla süslüdür. Tarihimizde yaşanmış olan bu başarılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Başarılarımızın hatırlanması ve bu başarıları elde eden insanlarımızın hatırlanması amacı ile belirli gün ve haftalarda bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir.

Milletçe kutladığımız bu milli bayramlar içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da vardır. 19 Mayıs tarihi bizim için çok şeyler ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün Samsun’a milli
Yazının devamı...

Atatürk ve 19 Mayıs ile ilgili yazılmış anlamlı bir şiir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili şiir.

Atatürk’ün İzinde

Bandırma vapurunda
Onca güçlük altında
Aşarken dalgaları
Can fedaydı vatana.

19 Mayıs 1919’da
Adım attı Samsun’a
Esaretlik denen şey
Yakışmazdı vatana.

Duraklamadan bir anda
Gidiverdi Havza’ya
Duyuruverdi dünyaya
Türk kalkıyordu ayağa.

Amasya Genelgesi
Bağımsız
Yazının devamı...

Damat Ferit Paşa Sadrazam olduktan sonra Atatürk’ü 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliğine atamış ve Türklerin Pontusçulara karşı yürüttüğü direniş hareketlerini kırmak amacıyla görevlendirmişti. İşgalci İngilizlerin talimatıyla verilen bu görevi Atatürk, vatanın ve milletin kurtuluşu için kullanacak ve asıl direniş hareketlerini örgütleyerek kurtuluş mücadelesini daha da organize bir şekilde yürütecekti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile Türk milletinin Milli Mücadelesi başlamış ve o ta
Yazının devamı...

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası