Sponsorlu Bağlantılar

TBMM ile ilgili şiir. Meclisimizin milletimiz açısından ne kadar önemli olduğunu anlatan kısa fakat anlamlı bir şiir. TBMM nin anlam ve önemi hakkında şiir. Türkiye Büyük Millet Meclisini anlatan şiir. Meclis hakkında kısa bir şiir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunu anlatan şiir. 3 kıtalık meclis konulu şiir. 23 Nisan 1920’de açılmış olan TBMM’ne hitaben yazılmış güzel bir şiir.

Büyük Millet Meclisi’ne

Kurtuluş Savaşı’nın,
Yazılmış destanısın.
Ulusal egemenliğin
Yazının devamı...

Şenliği anlatan şiir, 23 Nisan Çocuk Şenliği ile ilgili kısa şiir, 23 Nisan Şenliği isimli şiir, Tüm dünya çocuklarını anlatan bayram şiiri, Çocuk larla ilgili örnek 3 kıta bayram şiiri.

23 Nisan Şenliği

Buluşur tüm çocuklar,
Sevgi ortak payında,
Rengi, dili farketmez,
Hepsi kardeş sonunda.

Herkes kendi kültürünü,
Anlatır oyunlarıyla,
Rengi dili farketmez,
Sanki dünya burada.

Tüm çocuklar elele,
Örnek olsun büyüklere,
Eksilmesin insanla
Yazının devamı...

2015 yılı 23 Nisan şiiri, 23 Nisan Bayramı şiiri, 23 Nisan hakkında yeni şiir, Nurgül Durak`ın yazdığı 23 Nisan Bayramı adlı şiir.

23 Nisan Bayramı

Bu vatanın Ata`sı,
Çok severdi çocukları,
İşte bu yüzden bizlere,
Armağan bıraktı bayramı.

Donatırız her yanı,
Bayrak ve flamalarla,
Yüreğimiz durmadan,
Çarpar Türkiye aşkıyla.

Coşarız şenliklerde,
Oynarız tüm oyunları,
Kutlu olsun hepimize,
23 Nisan Bayramı.

Nurgül Durak
Yazının devamı...

Kutlu Olsun 23 Nisan Adlı Şiir. 2 kıta “Kutlu Olsun 23 Nisan” isimli 23 Nisan şiiri. Ne Mutlu Türküm Diyene sözüyle biten şiir.

Kutlu Olsun 23 Nisan

Çiçeklerle donansın bütün sıralar,
Balonlarla süslensin bütün sınıflar,
Şiirler okunsun güzel Türkiye’mde,
Kutlu olsun 23 Nisan, Ne mutlu Türküm diyene!

Halaylar çekilsin, horonlar tepilsin,
En güzel şarkılar birlikte söylensin,
Yüzü gülsün çocukların güzel Türkiye’mde,
Kutlu olsun 23 Nisan, Ne mutlu Türk
Yazının devamı...

23 Nisan Gelince Şiiri, 23 Nisan bayramında çocukların eğlenmesini ve coşkusunu anlatan şiir, Birkan Soylu’nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yazdığı bir 23 Nisan şiiri. 23 Nisan gelince tüm çocukların yaşadığı coşkuyu anlatan 2 kıtalık 23 NİSAN konulu şiir.

23 Nisan Gelince isimli iki kıta şiir.

23 Nisan Gelince

23 Nisan gelince,
Coşkuyla seviniriz,
23 Nisan gelince,
Sınıfları süsleriz.

23 Nisan gelince,
Yöresel giyiniriz,
23 Ni
Yazının devamı...

23 Nisan gününün anlam ve önemini anlatan şiir.

23 Nisan

23 Nisan gününün anlam ve önemini,
İyi biliriz bizler, neler ifade ettiğini.
Atatürk’ün armağanı, en büyük hediyesi,
Halkın hakkı olan egemenlik değil mi?

Ezbere bilmek yetmez Atamın sözlerini.
İyi bilinmeli sözlerin, anlam ve içeriği.
Bu yirmi üç Nisan’ın en büyük özelliği,
Halkın hakkı olan egemenlik değil mi?

Birkan Soylu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının anlam ve
Yazının devamı...

23 Nisanın çocuklar için önemi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının çocuklar için anlamı ve önemi hakkında yazı, 23 Nisan çocuklar için neden önemlidir.

23 Nisan’ın Çocuklar İçin Önemi

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllarda, Atatürk’ün öncülüğünde 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılmış, Büyük Önder’de bir gün sonra yapılan seçimle ilk Meclis Başkanımız olmuştur. Meclis, milli mücadelenin tek elden yürütülmesi ve mutlak zafere ulaşılması adına önemli gör
Yazının devamı...

23 Nisanın Anlam ve Önemi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının anlamı ve önemi hakkında yazı, 23 Nisan anlam ve önemi nedir. Çocuk Bayramı 23 Nisanın anlamı ve önemi.

23 Nisan’ın Anlam ve Önemi

23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile Türk milleti de egemenliğini ilan etmiş oldu. Kurtuluş Savaşı’nın olanca hızıyla devam ettiği bu yıllarında, Atatürk ve çalışma arkadaşlarının verdiği mücadeleler, millete de büyük bir azim ve kararlılık kazandırmıştır. Me
Yazının devamı...

23 Nisan ile ilgili en güzel özlü sözler.

Egemenliğin milletin elinde olduğunu ifade eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920 ve daha sonra tüm dünya çocuklarının katılımı ile birlikte kutlanmaya başlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili özlü sözler.

Ülkemizde her yıl kutlanmakta olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili en güzel sözler:

Bağımsızlığın kıymetini bilen çocuklarımız geleceğimizin en büyük
Yazının devamı...

23 Nisan 1920’de ne oldu?

16 Mart 1920’de İstanbul’un düşman kuvvetleri tarafından işgal edilmesi üzerine, bağımsızlık mücadelesinin bundan böyle Anadolu’da sürdürülmesinin mümkün olabileceği fikri kesinlik kazanmıştı. Anadolu’da işe yarayacak kişilerin İstanbul’u terk etmeleri ve Meclis’in Ankara’da toplanması için daha önceden çağrıda bulunmuş olan Mustafa Kemal’de İstanbul’da ki durumu yakından takip ediyordu.

İstanbul’un işgalinden bir gün sonra 17 Mart 1920’de meclis konu
Yazının devamı...

23 Nisan Hakkında Özet Kısa Bilgi

23 Nisan 1920 yılında açılan Meclis’in ilk amacı bağımsızlık mücadelesini planlı bir şekilde yürüterek düşmanın ülke topraklarından bir an evvel çıkarılmasını sağlamaktı.

Ülke içerisinde yaşayan bazı azınlıkların çıkardığı sorunlar ve düşman kuvvetlerine verdikleri destek Türk Milletinin işini oldukça güçleştirdi ise de istenilen sonuca sonunda ulaşılmış, cumhuriyetin ilanı ile özgür ve demokratik bir yaşam tarzı benimsenmiştir.

Atatürk,
Yazının devamı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı neden dünya çocuklarıyla paylaşıyoruz?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)’nun 1979 yılını “Çocuk Yılı” olarak ilan etmesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocukları ile birlikte kutlamaya karar vermiş ve aynı yıl kutlamalara 6 ülke katılmıştır. Bundan sonraki yıllarda kutlamalara katılan ülke sayısı giderek artmış, bütün dünya ülkelerinin çocuklarının bayram
Yazının devamı...

23 Nisan “Çocuk Bayramı”

Meclisin açıldığı günün (23 Nisan 1920) akşamı yatsı vaktinden evvel Yunus Nadi, Mahzar Müfit, Ruşen Eşref, Fethi Beylerle Hoca Feyzullah Efendi ve ismini hatırlayamadığım birkaç milletvekili Direksiyon binasında toplanmışlar, Atatürk ile sohbet ediyorlardı. Bu konuşmalar arasında bir milletvekili:

-Paşam, bu güzel günün adını henüz koymadık, bir ad koyalım, dedi.

Bunun üzerine Atatürk, yarı karanlık odada koltuğunda doğrularak:

-İşgal
Yazının devamı...

En Güzel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Skeçleri. 23 Nisan İle İlgili Kısa Oyunlar ve Skeçler. 23 Nisan Çocuk Bayramı için hazırlanmış skeç ve oyunlar. Birbirinden güzel 23 Nisan skeçleri.

23 Nisan Skeçleri-1

23 Nisan Bayramı İçin

Mustafa: Çocuklar, Nazan ile Samet tam bir haftadır birbirleriyle dargınlar.

Hakan: Evet, evet... Ölsek barışmayız, diyorlar.

Ali: Arkadaşlar ne yapalım edelim, şunları barıştıralım.

Cemil:
Yazının devamı...

23 Nisan 1920’de ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde bağımsız ve kendi kendini yönetir bir halde yaşamak için olanca gücüyle verdiği kurtuluş mücadelesindeki en büyük adımlardan birisini atmıştır.

Türk halkı, millet iradesini esas alan bu önemli adım sayesinde bağımsızlık savaşını kazanmış, Atatürk’ün önderliğinde uygulamaya konulan yenilik hareketleri sayesinde çağdaş ve teknolojiden faydalanmasını bilen bir toplum haline gelmiştir.
Yazının devamı...

Atatürk, bütün çocukları çok sever, onlarla yakından ilgilenir, sorunlarının giderilmesi için her türlü çabayı göstermekten geri kalmazdı.

Savaş yıllarının en kötü koşullarında bile, çocuklarla yakından ilgilenmiş, bir çok çocuğu koruması altına almıştır. Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından yapılan çalışmaları sürekli takip ederek, bu kurumun işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için büyük gayret sarfetmiştir.

Büyük Önder Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü. Çağdaş ve mut
Yazının devamı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.

23 Nisan 1920’de ilk meclis açılmış böylelikle Türk milleti egemenliğini ilan etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıldönümü olarak kutlanmaya başlanan ulusal bayram, ilk kez 23 Nisan 1920’de “Hakimiyeti Milliye Bayramı” adıyla kutlanmıştır. Büy
Yazının devamı...

Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’de göstermiş olduğumuz büyük başarılara rağmen; aynı safta olduğumuz diğer devletler başarısız olunca bizde onlarla birlikte yenilmiş sayıldık. Bu yenilgiden sonra imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal ve istilaya uğramaya başlayan vatan topraklarının kurtarılması için acilen bir şeyler yapılması gerekiyordu.

Ülkemizin bu zor döneminde, bütün güçlüklere karşın, Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal,
Yazının devamı...

Atatürk’ün Türk çocuklarına armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yazılmış örnek kompozisyonlar.

En güzel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kompozisyonları, 23 Nisan kompozisyonları, Çocuk Bayramı ile ilgili yazılmış 23 nisan kompozisyonları.

23 Nisan Kompozisyonu-1

Atatürk’ün Armağanı

Tarihimizde büyük yaralar açan Kurtuluş Savaşımızın en zor günlerinde açılan TBMM, herkese bir sevinç haberi olarak müjdelendi.
Yazının devamı...

23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet meclisi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal egemenliğe sahip “yasama” organıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasasına göre TBMM’nin görev ve yetkileri nelerdir? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Görev ve Yetkileri.

Anayasanın 87’nci maddesine göre TBMM’nin görev ve yetkileri:

1. Kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak.

2. Bakanlar Kurulu ve bakanları denetlemek.

3. Bakanlar Kuruluna
Yazının devamı...

Her yıl büyük bir coşku içerisinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yurdun her bir köşesinde birçok etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler tamamen çocuklara yönelik olup, çocukların doyasıya eğlenmesi amaçlanmaktadır…

Atatürk’ün Meclis’in açılış günü olan 23 Nisan’ı geleceğimizin teminatı olarak gördüğü miniklere armağan etmesi ile milli bir bayram olarak kutlanmaya başlanan bu önemli gün için hazırlanan etkinlikleri iki bölümde inceleyebiliriz. Bu etkinl
Yazının devamı...

23 Nisan kutlama mesajları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili kutlama mesajları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının …… yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı örnek kutlama mesajları, 23 Nisan mesaj örnekleri.

23 Nisan Kutlama Mesajı 1

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü açılması ile millet egemenliği resmen hayata geçirilmiş, bu önemli gün Atatürk tarafından millet egemenliğini sonsuza kadar koruya
Yazının devamı...

“Kurtuluş ve bağımsızlık davasıyla baş kaldıran tüm Anadolu’nun bu kutsal davası temsil ve savunma için oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920 Nisanının yirmiüçüncü günü açılmıştır. Yeni ve yüce bir tarihe başlangıç olan bu kutlu günü milletin belleğinde sonsuza kadar yaşatmak üzere Meclisimiz bugün 23 Nisan tarihinin Milli Bayram sayılmasını bir özel yasa ile kabul etmiştir.” 1921 (Atatürk’ün T.T.B.IV, s. 381)

“23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm no
Yazının devamı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tören Programı Sunumu

Tüm Okullar İçin Örnek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Programı

Örnek 23 Nisan Kutlama Programı

Kız Öğrenci:

Sayın müdürüm, değerli öğretmenlerim, sevgili arkadaşlar ve kıymetli misafirler;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırlamış olduğumuz kutlama törenimize hoş geldiniz. Sizleri Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kema
Yazının devamı...

23 Nisan Şarkıları, 23 Nisan Şarkısı, 23 nisan şarkı sözleri, 23 Nisan Geldi Neşeliyiz Çocuklar Şarkısı Sözü, 23 Nisan Geldi Neşeliyiz Çocuklar Şarkısının Sözleri.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şarkıları

23 Nisan Geldi Neşeliyiz Çocuklar

Lay liri Lay Liri Lay Liri Lay... Lay Liri Lay Liri Lay Lay
Lay liri Lay Liri Lay Liri Lay... Lay Liri Lay Liri Lay

23 Nisan geldi neşeliyiz çocuklar
23 Nisan geldi neşeliyiz çocuklar
Atam
Yazının devamı...

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası