Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa anı. Türk askerlerinin Çanakkale Savaşı’nda göstermiş olduğu kahramanlıkları anlatan kısa bir anı. Çanakkale’de vatanı için canını hiçe sayan Türk askerinin fedakârlığını anlatan yazı. Çanakkale Savaşı anıları... Alman General Liman Von Sanders’ın Türk askerinin cesaretini ve kahramanlığını anlatan sözleri.

Birinci Ordu Komutanı iken Alman General Liman Von Sanders Paşa, Cemil Conk ile birlikte Çanakkale’deki birlikleri denetlemeye gelmişlerdi. Mehmetç
Yazının devamı...

Çanakkale Geçilmez. 1915 Çanakkale Savaşı ile ilgili 2 kıtalık şiir. Çanakkale Savaşı hakkında kısa bir şiir. Her yıl 18 Mart günü kutladığımız Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde okunması için yazılmış “Çanakkale Geçilmez” adlı güzel bir şiir.

Çanakkale Geçilmez

Yer Çanakkale, yıl bin dokuz yüz on beş,
Bir boğaz harbiydi ki bu! Anlatmaya güç yetmez,
Milletimizin iman gücüyle kazandığı bu savaşta,
Bilinmeliydi ki! Mehmetçik düşmana geçit vermez…

Yer Ça
Yazının devamı...

Çanakkale Zaferi Üzerine şiiri, Çanakkale Zaferi ile ilgili şiir, Çanakkale Zaferini anlatan şiir, Çanakkale’de Türk askerinin vermiş olduğu mücadeleyi anlatan 4 kıtalık şiir. Çanakkale Zaferi Üzerine adlı 4 kıta ve anlamlı bir şiir. Çanakkale Zaferinden ve Çanakkale Şehitlerinden bahseden güzel bir şiir.

Çanakkale Zaferi Üzerine

Sulamış vatan toprağını,
Aziz şehitlerimizin kanı,
Böyle yazılmış işte,
Çanakkale destanı.

Mehmetçik geçit vermemiş,
Siper etmiş
Yazının devamı...

Seddülbahir Kalesi ile ilgili bilgi. Seddülbahir kalesinin tarihçesi. Çanakkale’de bulunan Seddülbahir Kalesi hakkında kısa bilgi.

Çanakkale ilinin tarihi kalelerinden biridir. Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi girişinde yer alan Seddülbahir Kalesi, Venediklilerin 1656 yılında Limni ve Bozcaada’yı işgal etmelerinden sonra, boğazın güvenliği için savunma amacıyla 1659 yılında mimar Mustafa Ağa tarafından inşa edilmiştir.

Kurulumu Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yapılmış,
Yazının devamı...

Ahmet Nedim’in Kasım 1915’te yazdığı Çanakkale’de Namaz Adlı Şiir.
Çanakkale savaşları yıllarında yazılmış bir şiir.

Çanakkale’de Namaz

İngiliz’in, vakit vakit gemilerden, siperden…
Yine bolca gülle, bomba savurduğu bir gündü.
Hızlı hızlı geçiyordum, tehlikeli bir yerden
Birden bire gözlerime büyük bir şey göründü.

Böyle büyük görünen şey küçücük bir insandı
Fakat bana çok dokundu, ayaklarım bağlandı.

Ateşlerin yaladığı bu düzlükten geçenler
G
Yazının devamı...

Kilitbahir Kalesi ile ilgili bilgi. Kilitbahir Kalesi hakkında kısa bilgiler.

Çanakkale’de bulunan Kilitbahir Kalesi ile ilgili özet bilgi. Kilitbahir Kalesinin tarihçesi.

Kilitbahir Kalesi (Denizin Kilidi), İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Kale, Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)’nin tam karşı kıyısında Çanakkale Boğazının en dar yerinde bir yamaç üzerinde yer almaktadır. Kale’nin Boğazın en dar yerine inşa edilmesindeki
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşında Türk askerinin kahramanlığı ile ilgili anılar.

1915 Çanakkale Savaşında bulunan General Guro Türk askerinin kahramanlığını anlatıyor…

Fransız General Guro anlatıyor:

“Bir sabah günün ilk ışıkları ile birlikte Türklerle süngü savaşına başlamıştık. Savaşta Türkler çok ama çok mahirdi. Kendileri ile başa çıkmak imkânsızdı. Süngü muharebemiz, fasılalı şekilde akşam geç vakte kadar devam etti. Ortalık kararınca Türklerle anlaşma yaptık. Muharebe sahasınd
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşlarında Türk Askeri

1915 yılında İtilaf Devletlerine bağlı kuvvetler ile Osmanlı ordusu arasında Çanakkale’de geçen deniz ve kara muharebeleri dünya tarihinin en kanlı çarpışmalarına sahne olmuştur. Bu savaşta on binlerce insan hayatını kaybetmiş, yine binlerce insan sakat kalmıştır. Sonunda düşman kuvvetleri, Türk askerinin göstermiş olduğu olağanüstü kahramanlıklar karşısında Çanakkale’yi geçemeden geri dönmek zorunda kalmıştır.

Kısaca Çanakkale Savaşlarında T
Yazının devamı...

Çanakkale Zaferi’nin Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürk’ü Kazandırması

Türk askerinde bulunan büyük mücadele ve kazanma azmi, Mustafa Kemal gibi değerli komutanların önemli hamleleri ve direktifleriyle en yüksek seviyeye çıkmıştır. Savaşın en can alıcı anında yapılan bu hamleler sayesinde düşman hiç ummadığı mağlubiyetler almış, Atatürk’ün deyimiyle geldikleri gibi gitmişlerdir.

Çanakkale Zaferinin baş mimarlarından biri olan Mustafa Kemal, bu savaşlarda askeri dehasını ve l
Yazının devamı...

Kısaca Çanakkale Savaşının nedenleri ve sonuçları. Çanakkale Savaşının kısaca nedenleri ve sonuçları ile ilgili bilgi.

Çanakkale Savaşı deniz ve kara savaşları olarak iki şekilde cereyan ettiği için Çanakkale Savaşları olarak ta adlandırılır. Çanakkale Savaşı’nın en önemli muharebeleri Arıburnu, Seddülbahir, Kumkapı ve Anafartalar muharebeleridir.

Çanakkale Savaşı (1915)

Kısaca Çanakkale Savaşının nedenleri

Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiltere’nin başını ç
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa yazı. Çanakkale savaşı ile ilgili kısa bilgiler.

Çanakkale Savaşı (1915)

Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında açılmış bir cephedir. Bu cephede İtilaf Devletleri’ne bağlı kuvvetler ile Osmanlı Devleti ordusu arasında büyük kanlı çarpışmalar meydana geldi. Nusret Mayın Gemisi’nin boğaz sularına bir gecede döşediği mayınlara çarpan İngiliz donanmasına bağlı gemiler, aynı zamanda Türk topçusunun isabetli atışları karşısında daha fazla
Yazının devamı...

Kısaca Çanakkale Savaşının sonuçları nelerdir? Çanakkale Zaferi 18 Mart 1915. Bu yazıda Çanakkale Savaşının sonuçları maddeler halinde ele alınmıştır. Çanakkale Savaşının sonuçları kısaca nelerdir?

Maddeler halinde Çanakkale Savaşının sonuçları:

1- İstanbul’u bir ayda ele geçirmeyi planlayan İtilaf Devletleri bu amaçlarına ulaşamadılar.

2- İtilaf Devletleri, dönemin en güçlü donanma ordularına sahip olmalarına karşın, Türk askerinin azim ve kararlılığı karşısında Boğaz
Yazının devamı...

Çanakkale Şehidi “Yüzbaşı Kazım”

Yüzbaşı Kazım; Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi Arşivi’nde tanıdığım, ismi bilinmeyen sayısız kahramanlardan sadece bir tanesiydi. Bir fotoğraf karesi olmuştu bizi tanıştıran. Bir kız, birde erkek evlat sahibi olduğu anlaşılıyordu fotoğraftan.

Fotoğrafın arkasındaki fondan bir fotoğrafçı dükkanında çekilmiş olduğunu anlamak hiçte zor değildi. Yüzbaşı Kazım anlaşılan bir hatıra bırakmak istemişti evlatlarına.
Yazının devamı...

Çankırılı Bir Şehit “Yüzbaşı Yahya”

Kazım Efendi’den bahsedip onunla aynı şerefi ve makamı paylaşmış Çankırılı Şehit Yüzbaşı Yahya Bey’den bahsetmemek vefasızlık olur bizler için. Yahya Efendi’yi ilk gördüğüm yer de Kazım Efendi’yi ilk gördüğüm yerle aynıydı. Kazım Efendi’nin fotoğrafları ile yan yana duruyordu, Yüzbaşı Yahya Efendi’nin fotoğrafları.

Yüzbaşı Yahya Efendi’ye ait belgelerden, Yüzbaşı Yahya Efendi’nin 1911 Trablusgarp Savaşı’nda bölgeye giden sayılı komutanlardan
Yazının devamı...

Maddeler Halinde Çanakkale Savaşının Askeri Sonuçları

Çanakkale Cephesi’ndeki deniz ve kara muharebelerine Türkler 310.000, İngilizler 460.000 (yabancı kaynaklara göre bu rakam 410.000’dir.), Fransızlar 79.000 kişilik kuvvetlerle katılmışlar, buna rağmen savaşı Türk ordusu kazanmıştır.

Çanakkale Savaşı’nın Askeri Sonuçları

- Çanakkale Muharebelerinde İtilâf kuvvetleri, toplam 180.000 (İngilizler 155.000, Fransızlar 25.000) zayiat vermişlerdir. Türklerin zayiatı ise kar
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı’nın Siyasi Sonuçları

Maddeler halinde Çanakkale Savaşının siyasi sonuçları

1- Çanakkale Zaferi, Balkan Savaşları’yla içte ve dışta sarsılmış olan devlet itibarını kurtarıp güçlendirmiştir.

2- Çökmekte olan Osmanlı Devleti içinde Türk milletinin gücünü ve kudretini hâlâ koruduğunu göstermiştir.

3- Çanakkale Zaferi, müttefiklerinin yardımından yoksun kalan Çarlık Rusya’nın çökmesine ve Bolşevik rejiminin yerleşmesine yol açmıştır.

4- Henü
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı (1915)

Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na Girişi

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı ilk aylarda savaş dışı kalmayı tercih etmişti. Çünkü devlet, büyük ve yıkıcı bir savaşın yükünü çekemeyecek kadar zayıf durumdaydı. Osmanlı Devleti’nin bu savaş dışı durumu, Boğazlardan geçebilecekleri için İtilaf Devletleri’nin işine gelmekteydi. Ancak Almanya, Boğazların kapatılmasını ve Osmanlı Devleti’nin kendi yanında savaşa girmesini ist
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı Kara Muharebeleri

Çanakkale Boğazı’nın sadece donanma gücüyle geçilemeyeceğini anlayan İtilaf Devletleri, kara ve deniz araçları ile yapılacak geniş çapta bir çıkarma harekatında karar kıldılar.

Müttefik kuvvetlerin Kahire, İskenderiye ve Limni adasında toplanmaya başlaması, önemli bir saldırının habercisiydi. Dahası İngiliz ve Fransız gazetelerinde çıkan propaganda yüklü haberler, hem 18 Mart felaketini ört bas etmeye çalışıyor hem de doğu cephesinde yeni ve
Yazının devamı...

Çanakkale Muharebeleri

20. yüzyıl başlarında Avrupa, sömürgecilik hareketleri, Almanya-Fransa ve Rusya-Avusturya çekişmeleri, silahlanma yarışı, milliyetçilik gibi nedenlerle; Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya’dan oluşan “Üçlü İttifak Devletleri” ile İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan “Üçlü İtilaf Devletleri” olarak iki bloğa ayrıldı. Bu iki blok arasındaki çekişmeler, 28 Haziran 1914’te savaşa dönüştü.

Osmanlı Devleti, İtilaf Devletleri’nin kendisine ka
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı Deniz Muharebeleri (03 Kasım 1914-18 Mart 1915)

a-) Çanakkale Boğazı’ndaki Muharebeler (03 Kasım 1914-18 Mart 1915)

Rusların 1 Kasım 1914’te Kafkaslar’dan taarruza geçmesi üzerine İngiltere Deniz Bakanlığı’nın emri ile İngiliz ve Fransız gemilerinden oluşan Birleşik Filo 3 Kasım 1914’te Çanakkale Boğazı’nın giriş tahkimatını on yedi dakika süren bir bombardımana tabi tutmuştur.Bu bombardıman sırasında Seddülbahir Kalesi’nde bulunan tabyanın ce
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşı Şehit Mektupları

Çanakkale Savaşlarında şehit düşmüş Türk askerlerinin yazdığı mektuplar. 1915 Çanakkale Savaşı’nda yazılan şehit asker mektupları.

Türk askerlerin Çanakkale’de ailelerine ve sevdiklerine yazmış oldukları mektuplar. Çanakkale’de şehit olmuş askerlerin mektupları.

Şehit Mektubu -1

Mektubun Konusu: Borçlarımı Ödeyin
Yazıldığı Tarih: 18.05.1915
Şehadet Tarihi: 02.06.1915

“Sevgili Babacığım, Valideciği
Yazının devamı...

Çanakkale Cephesi

Ekonomik yönden büyük sıkıntı içinde bulunan Rusya, müttefiklerinden yardım istemişti. İngiltere ve Fransa’nın, Boğazlar yoluyla Rusya’ya yardım etmek istemeleri üzerine Çanakkale Cephesi açıldı. Bu cephede elde edilecek başarı ile Osmanlı Devleti’nin başkenti ele geçirilecek; Süveyş Kanalı ile Hint Deniz Yolu üzerindeki Türk baskısı kaldırılacak; Trakya üzerinden İttifak Devletleri’ne karşı yeni bir cephe açılacak; Osmanlı Devleti barışa zorlanmış olacaktı.


Yazının devamı...

Bilindiği üzere; Atatürk’ün Çanakkale’ye ilk gelişi Kurtuluş Savaşı’ndan öncedir.

20 Ocak 1915 yılında Tekirdağ Bölgesi’nde yeni kurulmakta olan 19. Tümen Komutanlığı’na tayin edilen Atatürk, kısa sürede bu tümeni kurarak, 25 Şubat 1915’te savaşlara katılmak üzere Eceabat’a geldi.

Savaş esnasında İngilizlerin giriştiği çevirme hareketi Anafartalar’da Atatürk’ün yerinde müdahalesiyle önlendi. Atatürk, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşman kuvvetlerini büyük yenilgiye uğr
Yazının devamı...

Çanakkale’de Bulunan Türk Şehitlik ve Anıtları:

18 Mart 1915 Yazısı
57. Alay Şehitliği ve Anıtı
Akbaş Şehitliği ve Mezarı
Alçıtepe Garnizon Anıtı
Alman Hemşire Erika’nın Mezarı
Anafartalar Köy Mezarı Şehitlikleri
Asteğmen Halit Efendi Mezarı
Atatürk Anıtı
Barbaros Deniz Şehitleri Anıtı
Binbaşı Çırpanlı Ali Zeynel Abidin Mezarı
Büyükkemikli Anıtı
Conkbayırı Anıtları
Conkbayırı Mehmetçik Anıtı
Çamburnu Balkan Harbi Şehitler Anıtı
Çamtekke Şehitl
Yazının devamı...

Çanakkale Savaşları’nın kronolojik sıralaması - Çanakkale Savaşlarının başlamasından bitişine kadar geçen sürenin kronolojik olarak sıralaması

1915
11 Ocak 1915
Amiral Carden’in, Bahriye Nezareti’ne Çanakkale Boğazı’na Taarruz İçin Hazırlattığı Planı Sunması.

15 Ocak 1915
- Saphir Adındaki Fransız Denizaltı Gemisinin Köseburnu Önünde Batırılması - Çanakkale Boğazı’na Taarruz İçin Hazırlanmış Planın Uygun Olduğunun Amiral Carden’e Bildirilmesi.

Yazının devamı...
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası