Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni Kurdurma Çalışmaları

1935

Afet İnan anlatıyor:

“Cumhurbaşkanı Atatürk, bu fakültenin ismini bizzat koymuş ve kuruluşuyla yakından ilgilenmiştir.

Fakülte binasının planları üzerinde de meşgul olan Atatürk, bilhassa binanın dış görünüşü ile ilgilenmiş ve iç bölümlerinde yer alacak enstitüler ve Türk Tarih Kurumu’na yer ayrılması için fikrini söylemiştir. Fakülte binasına ayrı yan bir kapı ile girilecek olan kıs
Yazının devamı...

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Yazı Dersi

Kırşehirli Hasan Yağız anlatıyor:

1934 yılında askere gittim. Beni, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na seçtiler. Muhafız Alayı’na vardığım gün bize yeni elbiseler giydirdiler. Alay toplantı alanına götürdüler. “Atatürk gelecek, sizinle görüşecek” denildi. Önce Muhafız Alayı Komutanımız İsmail Hakkı Tekçe geldi: “Gece okuluna gideniniz var mı?” diye sordu. Bir bölükten iki kişi parmak kaldırdık. “Atatürk gelip sorduğunda gene parmak
Yazının devamı...

Dolmabahçe Sarayı’nda İlk Yazı Dersi (Ağustos 1928)

Gazi’nin Sarayburnu’ndaki Harf İnkılâbı nutkundan sonra bugün Dolmabahçe Sarayı’nda yeni Türk harfleri üzerine ilk yazı dersi açıldı ve böylece bir alfabe seferberliği başladı. Yazı dersini Encümen üyesi İbrahim Necmi Bey verdi.

Bu ilk yazı dersine bazı milletvekilleri, Cumhurreisliği memurları ve başka büyükler katıldılar. Bu derste yeni harf şekilleri ve bunlarla ilgili sesler örneklerle açıklandı ve ders iki saat kadar sür
Yazının devamı...

Atatürk’ün Tekirdağ’da Verdiği Yazı Dersi (23 Ağustos 1928)

İskelenin kara tarafında bekleyen otomobile binen Gazi, yol boyunca sıralanmış Tekirdağlıların şükran dolu bakışları arasında saat 11.30 da Hükûmet Konağı’na geldi. Salonlarda, koridorlarda memur ve halktan ibaret büyük bir kalabalık vardı. Bir iki dakika sonra Gazi:

“Bana bir Milliyet gazetesi getirir misiniz?” dedi.

Bir gün önceki Milliyet’i bulup getirdiler. Gazi Vali odasına bitişik Meclis Umumi Salonuna g
Yazının devamı...

Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi (27 Ağustos 1928 Pazartesi)

Ertuğrul Yatı bu sabah saat 05.00 de Mudanya önünde demirledi. Her taraf bayraklarla süslenmişti. Reisicumhur Hazretleri, saat 10.50 de Saraçoğlu Şükrü, milletvekillerinden Kılıç Ali, Salih, Recep Zühtü, Cevat Abbas Beyler ve Kâtibi Umumî Tevfik Bey bulunduğu halde Yat’tan iskeleye çıktı ve Vali Fatin Bey’in otomobiline binerek halkın tezahüratı arasında Bursa’ya hareket etti.

Gazi Hazretleri, s
Yazının devamı...

Atatürk’ün Çanakkale’de Verdiği Yazı Dersi (1 Eylül 1928)

Gazi Hazretleri’ni Çanakkale’ye götüren Ertuğrul Yatı bugün öğle üzeri saat 14.45’te Çanakkale’ye vardı. Gazi’nin geldiğini duyan halk sahillere koşmuş, mağaza, dükkan ve evler bayraklarla süslenmişti. Saat 15.00’te şehre çıktı ve halkın coşkun alkışları arasında doğruca Hükümet Konağı’na gitti.

Burada kendisini karşılayan memurlara ve halka ilk sorusu şu oldu:

-Yeni Türk harflerini öğrendiniz mi?

Hüküme
Yazının devamı...

Gelibolu’da Yazı Dersi (2 Eylül 1928 Pazar)

Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal, geceyi Maydos önünde Ertuğrul Yatında geçirdi. Sabah saat 10.00 da hareket etti. 13.30 da sahile çıktı. Gelibolulular tarafından da candan gelen bir sevgi ile karşılandılar. Doğruca Hükümet Konağı’na ve sonra Belediyeye giderek memurlara, halka yeni Türk harfleri ile yazı yazdırdı. Halkın yeni harfleri öğrenmekte gösterdiği istekten ve hızlı ilerleyişten çok memnun kaldı ve halka teşekkür etti. Belediyenin çay
Yazının devamı...

Atatürk’ün Sinop Yatı Mektebi’nde Verdiği Yazı Dersi (15 Eylül 1928)

İzmir Vapuru bugün saat 14.00 de Sinop’a geldi. Reisicunhur Hazretleri maiyetindekilerle birlikte yarım saat sonra Sinop’a çıktı. Öğrencilere, “Merhaba hanımlar! Merhaba evlâtlar!” diyerek gönüllerini aldı. Kız Nümune Mektebi öğrencilerinden Ziynet Hanım tarafından “Hoş geldiniz Gazi babamız” dendi ve bir buket sunuldu. Gazi, buketi aldı ve öğrencinin hatırını sordu.

Belediye Caddesini ve o sıradaki bütün evl
Yazının devamı...

Atatürk’ün Samsun Hükümet Konağı’ndaki Yazı Dersi (16 Eylül 1928)

Reisicumhur Hazretleri, sabah saat 08.00 de İzmir Vapuru ile Sinop’tan hareket etti ve saat 15.00 te Samsun’a geldi. Bütün Samsun halkı sokaklara, parklara dolmuştu. İskelede büyük bir törenle karşılandı.

...

Gazi, askeri kıtaların ve Gazi Parkı’nda bekleyen binlerce halkın, “Yaşa Büyük Gazimiz!” tezahüratı ve alkışları arasından geçerek Hükümet Konağı’na geldi. (1)

Sam
Yazının devamı...

Özel tren, Boğazköy istasyonundan yarım saat sonra tam saat 16.00 da Amasya’ya vardı. Amasya büyük bir karşılama programı ile karşıladı. İstasyonda binlerce halk, asker, memur ve öğrencinin bulunduğu bir kalabalık vardı.

İstasyonda Şehir Yatı Mektebi’nin izcileri, Spor heyeti, Kız ve Erkek Okulları öğrencileri her biri kendi kıyafetleri kurtarıcıyı karşıladılar.

Büyük Gazi, her birinin hatırını sorarak: “Merhaba evlâtlar!” hitabıyla kendilerini sevindirerek önlerinden geçti. A
Yazının devamı...

Tokat’ta Yazı Dersi

Bugün Reisicumhur Hazretleri beraberinde Başvekil, Sıhhiye Vekili, Fırka Kâtibi Umumisi ve maiyeti olduğu halde saat 10.30 da Belediye Dairesi’nden Hükümet Konağı’na geldi. Vilâyet Meclisi Umumi Salonunda memurları ve halkı yeni harflerden imtihan etti. Aldığı sonuçtan çok memnun olduğunu belirtti. Yeni alfabe dersi saat 13.00 e kadar sürdü.

Gazi Hazretleri, öğle yemeğini Tokat Milletvekili Mustafa Bey’in evinde yedikten sonra saat 15.00 da Sivas’ hareket e
Yazının devamı...

Reisicumhur Hazretleri, bu sabah saat 08.00 de Sivas Hükümet Konağı önündeki alana geldi. Sivas Hükümet alanını çevreleyen memurlar, öğretmenler, öğrenciler, askerler ve subaylar ile binlerce halkı başına toplayarak yeni harflerden imtihan ettikten sonra halk arasından yeni harfleri tanımayan bir kasaba ders verdi. On dakika içinde, bu kasaba, ismini yazmayı öğretti. Bunu gören halk da, “Var ol Büyük Gazi!” diye tezahüratta bulundu ve şiddetle alkışladı.

Sonra, Gazi, Belediye Reisi Ha
Yazının devamı...

Reisicumhur Hazretleri, Şarkışla’dan geçerken kasabada bir süre kaldı. Kendisini selâmlamak üzere toplanan yeni harflerden imtihan eyledi. Yeni okumaya başlayanların verdikleri cevaplar Büyük Reisi çok memnun etti.

Şarkışla’da yazı dersinde Kalkan Hoca adındaki imamı çağırdı. “Latin harflerini öğrenip öğrenmediği”ni sordu. “Yok” cevabını alınca Hoca’ya “Öğren” dedi. Sonra Şarkışla’nın Maksutlu Köyünden Hasan Hoca, cebinden Alfabesini çıkararak, “Ben okuyorum Paşam” dedi. Gazi Mustafa
Yazının devamı...

Gazi’nin Yerköy’den geçeceğini haber alan Kırşehir heyeti, başta Vali Nazım (Akyürek) Bey olduğu halde altmış yetmiş kişilik bir kafile halinde otomobillerle Yerköy’e geldi. Yozgat ilinden de ayrı bir heyet gelmiş Yerköylüler ve Çiçekdağlılar da istasyonu doldurmuşlardı. Her taraf Kırşehir’den getirilen halılar radyom lambalarıyla, bayraklarla donatılmıştı. Kırşehirlilerin kırmızı zemin üzerine beyaz renkte yeni harflerle işlettikleri (Kırşehir halkı büyük müncisini kemali tazimle selâmlar) M
Yazının devamı...

Reisicumhur Hazretleri, beraberinde Başvekil olduğu halde saat 14.30 da Kayseri’ye geldi. İl sınırında Kayseri Valisi Fuat Bey başkanlığındaki bir heyet ile Fırka (Parti) Müfettişi ve Kastamonu Milletvekili Ali Nazmi Bey tarafından karşılandı.

Gazi Hazretleri, Şarkışla’dan sonra Gesi bucağından geçerken burada halkı yeni harflerden imtihan etti ve köylülerin gösterdikleri kabiliyet ve başarıdan çok memnun oldu. Kayseri’ye gelince Cumhuriyet Halk Fırkası binası önünde kadın erkek binle
Yazının devamı...

Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası