30 Ağustos Zafer Bayramının Anlam ve Önemi

30 Ağustos Zafer Bayramının Anlam ve Önemi

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması, koşulları itibariyle Türk topraklarının tamamen işgalini hedef alıyordu. 10 Ağustos 1920’de yine Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması da Türk milletinin yok sayılmasına neden olan çok ağır koşullar içeriyordu. Türk milleti bu antlaşma hükümlerini hiçbir zaman kabul etmediğini, Atatürk’ün önderliğinde başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile bütün dünyaya ilan etmiştir.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a gelerek başlattığı bağımsızlık mücadelesi adeta bir çığ gibi büyümüş, yapılan kongreler ile birlikte daha da sağlam bir milli hareket haline dönüşmüştür. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile memleket yönetiminin halkın kendisine verilmiş olması, milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasındaki ki en büyük etkenlerden biri olmuştur.

Vatanın ve milletin bağımsız bütünlüğünü korumanın yolunun, düşmanla top yekun mücadele edilmesiyle mümkün olacağı fikrine sahip olan Meclis, bir çok önemli kararlara imza atmış, düzenli ordu kurularak ilk olarak Doğu’da Ermeni çetelerine karşı önemli başarılar elde edilmiştir. Elde edilen her başarı halkın moral gücünü yüksek tutmuş, İnönü Muharebeleri ile Batı’da Yunanlılara çok ağır kayıplar verdirilmiştir. 23 Ağustos-12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesi ile Yunanlılar büyük bir bozguna uğratılmış, bu savaş sonrasında TBMM tarafından, Mustafa Kemal’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmiştir.

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’nın Türk ordusu tarafından kazanılması ile artık büyük zafere çok yaklaşılmıştır. Düşmanın son bir harekat ile vatan topraklarından atılması için tüm hazırlıklara son hızıyla devam ediliyordu. Tahrip olan toplar onarılmış, silah ve cephaneler temin edilmiş, Güneydeki Türk birlikleri gizlilik içerisinde Batı cephesine kaydırılmış, ordu taarruz eğitiminden geçirilmiş böylelikle 1922 yılı Ağustos ayına kadar tüm hazırlıklar tamamlanmıştı.

Başkomutanlığını Gazi Mustafa Kemal’in yaptığı ordumuz 26 Ağustos 1922’de düşmana karşı taarruza geçerek bir saat gibi kısa bir sürede düşman mevzilerini ele geçirdi. 30 Ağustos günü çember içine alınan düşman kuvvetleri yok edilirken, elde edilen esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis’te bulunuyordu. Bu savaş Mustafa Kemal’in önderliğinde yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruz’un başarı ile sonuçlanmasının ardından kaçan düşman askerleri İzmir’e kadar takip edilerek 9 Eylül 1922’de İzmir’inde kurtarılması ile yurdumuz tamamen düşmanlardan temizlenmiş oldu.

Türk’ün olağan üstü gayret ve gücünü tüm dünyaya göstermiş olması açısından büyük bir öneme sahip olan 30 Ağustos Zaferi, milli bir bayram olarak her yıl büyük bir coşku içerisinde kutlanmakta, dosta güven, düşmana korku veren kahraman ordumuzla milletçe gurur duymaktayız.

Not: Türklerin Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandırmasının ardından Sevr Antlaşması hiçbir zaman yürürlüğe girmemiş, 23 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması uygulamaya konulmuştur.

Etiketler: 30 ağustos anlam önemi, zafer bayramının anlam ve önemi, 30 ağustos zaferinin anlam ve önemi nedir,
Eklenme: 17.08.2011
Okunma: 8753

Yorumlar

Burak - 30 Ağustos 2012, Perşembe 14:53
30 ağustos zafer bayramının anlam ve önemi çok büyüktür. Atatürk 30 ağustos zaferini Türk ordusu ile birlikte elde etmiş Türk milletinin bağımsızlığını da ilan etmiştir.
ali eren - 29 Ağustos 2012, Çarşamba 13:32
30 ağustos zafer bayramının önemi hakikaten öylesine büyüktür ki, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin zaferle neticelendiği gün olan 30 ağustos zaferi bu yüzden büyük bir coşku ile kutlanmaktadır
ferda - 24 Ağustos 2012, Cuma 11:18
30 ağustosun anlamını belirten yazınız gayet güzel olmuş. Atatürk ve silah arkadaşlarına elde ettikleri bu büyük zaferden dolayı şükran borçluyuz.
İnci - 20 Ağustos 2012, Pazartesi 00:07
30 ağustos zafer bayramı önemi bakımından gerçektende çok önemli bir bayramdır. Atatürk ve silah arkadaşlarının elde ettiği zafer ile günümüz Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuş ve o tarihten beri şanlı milletimiz devletinin bekası için var gücüyle çalışmaktadır.
gülcan - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 17:50
30 ağustos bayramının anlam ve önemini belirten yazı örneği için teşekkür ederim
halis - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 17:48
30 ağustos zafer bayramı ile ilgili yazı örneği vermenize çok sevindim sağolun
canan - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 17:47
otuz ağustos zafer bayramı yazıları ile ilgili yapılan araştırmalara en güzel yazı olarak bu yazı gönderilse birinci olurdu
ufuk - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 17:45
herkese zafer bayramı anlam ve önemi hakkında yazılar içerisinde bunu tavsiye ederim
Selime - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 11:52
30 ağustos zafer bayramı günün anlam ve önemi için süper bir yazı
Cahit - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 11:46
Zafer bayramı önemi çok büyük olan bir milli bayramımızdır. Çünkü Türkler vatanlarını canlarına pahasına korumuş dünyada bir eşi benzeri daha görülmemiş olağan üstü bir zafere imza atmışlardır.
öykü sert - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 11:44
30 ağustosun önemi ile ilgili güzel bir yazı olmuş
murat eser - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 11:43
Her yıl kutlanan 30 ağustos zafer bayramı anlamı bakımından çok şeyler ifade etmektedir.
Kağan Türker - 17 Ağustos 2011, Çarşamba 11:34
30 ağustos zafer bayramı anlam ve önemi açısından çok büyüktür. Türk milletimizin elde ettiği bu başarı tüm dünya tarafından takdirle karşılanmış o tarihten beri hiç bir ülke ülkemizin topraklarını işgal etme cesaretini gösterememiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası