30 Ağustos Zafer Bayramı Konuşma Metni

Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Değerli ..............’liler

Bugün burada 30 Ağustos Zafer Bayramının …. yıldönümünü onur ve kıvanç içerisinde kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Sözlerime başlamadan evvel, bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahraman Mehmetçiklerimize ve aziz milletimize en derin şükranlarımı sunar, sizleri en kalbi duygularımla selamlarım.

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, ülkemiz sürekli işgal altında tutulmak, insanlarımız esaret altında bulundurulmak isteniyordu. Tarih boyunca, hür ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettiren Türk milleti, asla bu durumu kabul etmemiş, Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini yüz binlerce şehit vererek kazanmasını bilmiştir.

19 Mayıs 1919`da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri ile milli birlik ve beraberlik sağlanarak tek bir vücut haline gelinmiştir.

23 Nisan 1920`de TBMM kurulmuş, böylelikle hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş, hem de Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara olmuştur. TBMM “Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü”nden hareketle, düşmanla mücadele kararı almış, oluşturulan düzenli ordularla savaşa girilmiştir.

İlk başarı, Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanılmış, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapılarak elde edilen başarılarla ordu ve milletin moral gücü en üst seviyeye çıkmıştır. İnönü Savaşlarının kazanılmasıyla Yunanlılara ağır kayıplar verdirilmiş, ancak Yunan ordusu yeniden saldırıya geçmiş, bu saldırı üzerine Mustafa Kemal, Türk ordusuna: “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.” emrini vermiştir.

Türk askeri, büyük bir azim ve fedakarlıkla bu karara uymuş, 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, ordumuz savunma durumundan taarruz durumuna geçmiştir. Bu zaferin sonunda, TBMM’nce, Mustafa Kemal’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmiştir.

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından büyük bir taarruz hareketiyle düşmanın tamamen yok edilmesi kararı alınmış, 1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlanmıştır. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922`de düşmana saldırmış, bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirilmiştir. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış, sağ kalanlar ise esir alınmıştır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapılan bu savaş, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırılmış, Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edilmiş, 9 Eylül 1922`de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan tamamen temizlenmiştir.

Düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” diyen ve kanının son damlasını akıtmadan yurdunu bırakmayacağını tüm dünyaya ispatlayan ordumuzun bu onurlu zaferini, her yıl 30 Ağustos günü kıvançla kutlamaktayız.

30 Ağustos Zafer Bayramını kutladığımız bu günde Türkiye Cumhuriyetimizin varlığını devam ettirmek adına var gücümüzle çalışacağımızı ifade ederek, burada bulunan herkesin ve büyük Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını canı gönülden kutlarım.

Saygılarımla…

Etiketler: 30 ağustos konuşma metni, zafer bayramı konuşma metni, 30 ağustos zafer bayramı konuşması,
Eklenme: 18.08.2011
Okunma: 5245

Yorumlar

veli - 24 Ağustos 2012, Cuma 11:16
30 ağustos konuşma metni yada 30 ağustos konuşma yazısı işte böyle akıcı bir üslup kullanılarak yazılırsa güzel oluyor.
ertan - 20 Ağustos 2012, Pazartesi 00:00
30 ağustos zafer bayramı ile ilgili konuşma metni hazırlayıp bu yazıyı isteyen herkesin kullanımına sunmakla güzel bir iş yapmışsınız
Uğur - 19 Ağustos 2011, Cuma 04:06
Örnek 30 ağustos zafer bayramı açılış konuşma metni güzel olmuş ben çok beğendim. Hem belediye başkanı hemde komutan kadrosu için oldukça ideal bir yazı metni.
Banu - 19 Ağustos 2011, Cuma 04:03
30 Ağustos Zafer Bayramı Örnek Konuşma Metni İçin Teşekkür Ederim.
orhun - 18 Ağustos 2011, Perşembe 23:48
30 ağustos zafer bayramı konuşma yazısı ile ilgili hazırladığınız bu makalenizi mükemmel buldum

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası