Atatürk’ün 30 Ağustos Zaferi ile ilgili sözleri

Atatürk’ün 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer’in 2. yıldönümünde 1924 yılında Dumlupınar’da yaptığı konuşmadan alıntı paragraflar:

“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inanıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti. İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”

“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”

Atatürk’ün “Zafer” ile ilgili söylemiş olduğu diğer sözleri

“Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir.”

“Memleketimizi esir etmek isteyen düşmanları behemehal mağlûp edeceğimize dair olan emniyet ve itimadım bir dakika olsun sarsılmamıştır.”

“Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Hayatı millet tehlikeye maruz kalmayınca harp bir cinayettir.”

“Türk Neferi kaçmaz, kaçmak nedir bilmez. Eğer Türk Neferinin kaçtığını görmüşseniz, derhal kabul etmelidir ki onun başında bulunan en büyük kumandan kaçmıştır.”

“Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz.”

“Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur.”

Etiketler: 30 ağustos sözleri, zafer sözleri, 30 ağustos 1922 ile ilgili sözler, atatürkün 30 ağustos sözleri,
Eklenme: 20.08.2011
Okunma: 14734

Yorumlar

Ergün - 30 Ağustos 2013, Cuma 12:23
Atatürk ün Büyük Zafer ile ilgili sözleri elde edilen başarıyı ve zaferin Türk milleti açısından önemini çok güzel anlatıyor.
sibel - 24 Ağustos 2012, Cuma 11:12
Atatürk ün 30 Ağustos sözleri çok güzel ve anlamlı sözlerden meydana gelmiş. Türklerin bu büyük zaferi tüm dünyada büyük ses getirmiştir. Atalarımızla gurur duyuyoruz.
salih - 17 Ağustos 2012, Cuma 21:59
atatürkün 30 ağustos ile ilgili sözleri zaferin Türk milletinin hakkı olduğunu gösteriyor
ferit - 21 Ağustos 2011, Pazar 19:12
mustafa kemal atatürkün 30 ağustos zafer bayramı hakkında söylemiş olduğu sözleri tüm dünyaya örnek olsun
veli - 20 Ağustos 2011, Cumartesi 14:30
atatürkün 30 ağustos zaferiyle ilgili sözleri karşısında bütün dünya saygı ile eğilmiştir
pelin - 20 Ağustos 2011, Cumartesi 14:03
atatürkün zafer bayramı ile ilgili sözleri beni ve tüm vatan severleri çok sevindiriyor buna eminim
tolga - 20 Ağustos 2011, Cumartesi 14:00
30 ağustos zafer bayramı sözleri ile ilgili başarılı bir çalışma örneği çıkarmış olmanıza çok sevindim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası