Atatürk’ün Şarkışla’da Halkı Yeni Harflerden İmtihan Etmesi

Reisicumhur Hazretleri, Şarkışla’dan geçerken kasabada bir süre kaldı. Kendisini selâmlamak üzere toplanan yeni harflerden imtihan eyledi. Yeni okumaya başlayanların verdikleri cevaplar Büyük Reisi çok memnun etti.

Şarkışla’da yazı dersinde Kalkan Hoca adındaki imamı çağırdı. “Latin harflerini öğrenip öğrenmediği”ni sordu. “Yok” cevabını alınca Hoca’ya “Öğren” dedi. Sonra Şarkışla’nın Maksutlu Köyünden Hasan Hoca, cebinden Alfabesini çıkararak, “Ben okuyorum Paşam” dedi. Gazi Mustafa Kemal Paşa bu hocayı övdü.

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.318

Etiketler: atatürkün şarkışlada verdiği yazı dersi, atatürkün şarkışla halkını yeni harfleden imtihan etmesi,
Eklenme: 24.08.2011
Okunma: 2487

Yorumlar

Birkan Soylu - 24 Ağustos 2011, Çarşamba 21:03
Atatürk 20 Eylül 1928 de Sivasta yeni harflerle ders verdikten sonra sabah saat 09.00 da şehirden ayrılarak önce Şarkışlaya sonra Gesi üzerinden Kayseriye gelmiş aynı gün içerisinde oradan Yerköye gelerek yazı dersleri vermiştir. Atatürkün Başöğretmen olması harf inkılabını gerçekleştirmiş olması ve yurdu karış karış gezerek yazı dersi vermesinden ileri gelmektedir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası