Atatürk’ün Sivas’ta Yeni Harflerle Ders Vermesi

Reisicumhur Hazretleri, bu sabah saat 08.00 de Sivas Hükümet Konağı önündeki alana geldi. Sivas Hükümet alanını çevreleyen memurlar, öğretmenler, öğrenciler, askerler ve subaylar ile binlerce halkı başına toplayarak yeni harflerden imtihan ettikten sonra halk arasından yeni harfleri tanımayan bir kasaba ders verdi. On dakika içinde, bu kasaba, ismini yazmayı öğretti. Bunu gören halk da, “Var ol Büyük Gazi!” diye tezahüratta bulundu ve şiddetle alkışladı.

Sonra, Gazi, Belediye Reisi Hayri Bey’in sekiz yaşında ve Karahan adındaki oğluna imlâ yazdırdı. Çocuğun yanlışsız yazması ve düzgün okuması Gazi Hazretleri’ni memnun etti.

Tahrirat Müdürüne yeni harflerle şu cümleyi yazdırdı:

“Memnuniyetle görülüyor ki, muhterem Sivaslılar Türkçe yazma ve okumayı güzelce öğreneceklerdir.”

Gazi Hazretleri, Sivaslıların yeni harfleri öğrenme hususundaki gayretlerini takdir buyurduktan sonra saat 09.00 da halk, askerler ve öğrenciler tarafından hararetli tezahürat ile uğurlandı.

Gazi, Sivas Lisesi’ni de ziyaret etti ve Sivas Kongresi’nin toplandığı salonu da gezdi. Okulun hatıra defterine yeni Türk harfleri ile şu cümleyi yazdı:

(Belge 128)

20 Eylül 1928

İlk Kongremizin toplandığı salonu görmekten çok mütehassis oldum.

Gazi Mustafa Kemal

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.318

Etiketler: atatürkün sivasta yazı dersi, atatürkün yeni harfleri sivasta halka öğretmesi,
Eklenme: 24.08.2011
Okunma: 2733

Yorumlar

tarık - 25 Ağustos 2011, Perşembe 17:32
önderimiz atatürkün başöğretmenimiz olmasına çok seviniyorum

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası