Atatürk’ün Amasya’da Memurları ve Halkı Yeni Harflerden İmtihan Etmesi

Özel tren, Boğazköy istasyonundan yarım saat sonra tam saat 16.00 da Amasya’ya vardı. Amasya büyük bir karşılama programı ile karşıladı. İstasyonda binlerce halk, asker, memur ve öğrencinin bulunduğu bir kalabalık vardı.

İstasyonda Şehir Yatı Mektebi’nin izcileri, Spor heyeti, Kız ve Erkek Okulları öğrencileri her biri kendi kıyafetleri kurtarıcıyı karşıladılar.

Büyük Gazi, her birinin hatırını sorarak: “Merhaba evlâtlar!” hitabıyla kendilerini sevindirerek önlerinden geçti. Amasya sevinç içinde. Toplar atılıyor, millet bayram yapıyor.

Reisicumhur Hazretleri, beraberinde Başvekil ve diğer zevat ile Amasya istasyonundan doğruca ikameti için ayrılan binaya gitti. Burada kısa bir dinlenmeden sonra memurları ve halkı yeni harflerden imtihan buyurdu. Yarım saat sonra saat 17.00 de trene dönerek Turhal yönünde seyahatine devam etti. (18 Eylül 1928 Salı)

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.317

Etiketler: amasyada yazı dersi, atatürkün amasyada verdiği ders, baş öğretmen atatürkün yazı dersleri,
Eklenme: 27.08.2011
Okunma: 2556

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası