Samsun Hükümet Konağı’nda Yazı Dersi

Atatürk’ün Samsun Hükümet Konağı’ndaki Yazı Dersi (16 Eylül 1928)

Reisicumhur Hazretleri, sabah saat 08.00 de İzmir Vapuru ile Sinop’tan hareket etti ve saat 15.00 te Samsun’a geldi. Bütün Samsun halkı sokaklara, parklara dolmuştu. İskelede büyük bir törenle karşılandı.

...

Gazi, askeri kıtaların ve Gazi Parkı’nda bekleyen binlerce halkın, “Yaşa Büyük Gazimiz!” tezahüratı ve alkışları arasından geçerek Hükümet Konağı’na geldi. (1)

Samsun Hükümet Konağı’nda Yazı Dersi

Reisicumhur, Hükümet Konağı’nda biraz dinlendikten sonra, Hükümet binası önüne toplanan halka balkondan iltifat etti ve selam verdi. Buradan Meclisi Umumi Vilayet Salonunda hazırlanan kara tahtanın yanına gelerek başta Vali Diyarbakırlı Kazım Paşa olmak üzere memurları, öğretmenleri, daire müdürlerini yeni Türk harflerinden imtihan etti ve bu husustaki bilgilerini yokladı. Sıhhiye Müdür Vekili Dr. Fahri Bey yazılarında en çok başarılı oldu.

Gazi Hazretleri, dersin sonunda kara tahtada,

“Bütün arkadaşlar yazımızı iyi okuyup yazıyorlar.” cümlesini yazdırdı.

Gazi, yeni harflere ait dersin sonunda, hazır bulunanlara şu sözleri söyledi:

“Arkadaşlar, çok memnun oldum. Beş on gün zarfında diğer mesainiz olduğu halde harfleri iyi öğrenmişsiniz. Teşekkür ederim. İnşallah yakın zamanlarda resmi muameleye de yeni harflerimizle başlayacağız.”

Dersten sonra saat 18.00 de Vali Kazım Paşa’yı ve Hükümet salonunda toplanan halkı selamlayarak Hükümet Konağı’ndan çıktı ve Belediyeyi ziyaret etti. Oradan da ikameti için ayrılan Cumhuriyet Halk Fırkası binasına geçti.

(1) Cumhuriyet: 1566, s.1,2

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.315

Etiketler: atatürkün samsunda verdiği yazı dersi, atatürk dersi samsun, samsunda yeni harflerden imtihan etmesi
Eklenme: 27.08.2011
Okunma: 2526

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası