Sivas Kongresi’nin Yıldönümleri İle İlgili Konuşma Metni Yada Kutlama Mesajı

Milli Mücadele döneminde, 4-11 Eylül 1919 tarihinde gerçekleştirilen Sivas Kongresi’nin yıldönümlerinde okunacak konuşma metni. Sivas Kongresi yıl dönümü ile ilgili kutlama mesajı. Örnek Yazı.

“Türk milleti tarih boyunca hiçbir zaman esareti kabul etmemiş, bir çok devletler kurmuş asil bir millettir. Bu büyük millet, tam dağılma noktasına gelmişken, bağrından bir kurtarıcı çıkararak, Anadolu’nun kalbinde Sivas’ta, tekrar bir devletin kuruluş meşalesini yakmıştır.

Sivaslılar o zor şartlarda bile, milletin bağrından çıkan kurtarıcıya bütün risklere rağmen sahip çıkmış, 2 Eylül 1919’da Sivas’a gelen Mustafa Kemal’i 18 Aralık 1919 gününe kadar 108 gün misafir ederek, bir devletin kuruluş temellerinin atılmasında pay sahibi olmuştur.

4 Eylül 1919’da yapılan Sivas Kongresi’nde, manda ve himaye tartışmaları yapılmış ve reddedilmiş, Milli sınırları içinde vatanın bölünmez bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı kesin bir dille ifade edilmiş, vatanın kurtuluşu için çaba sarf eden bütün cemiyetler “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” altında birleştirilerek, topyekün bir savaş kararı alınmıştır.

Bugün bizlere düşen görev ... yıldönümünü coşku ile idrak ettiğimiz Sivas Kongresi’nin bu özelliklerini, gelecek nesillere çok iyi anlatmak ve bu heyecanı en sıcak şekilde yaşamak olmalıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyetin temelini burada attık” sözüne mazhar olmuş bir şehir olarak, cumhuriyetimizin temellerini oluşturan ilkeler ışığında sonsuza dek yürümenin azmi içerisinde olacağımıza bir kez daha söz veriyor, başta büyük önderimiz Atatürk olmak üzere Sivas Kongresi’ne katılan bütün delegeleri ve Sivas Kongresi’ne destek veren Milli Mücadele kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

Etiketler: sivas kongresinin yıldönümü mesajı, sivas kongresi yıldönümü konuşma metni, sivas kongresiyle ilgili
Eklenme: 04.09.2011
Okunma: 3419

Yorumlar

macit - 4 Eylül 2011, Pazar 14:12
sivas kongresi yıldönümü mesajı ve konuşma metni için son derece uygun bir yazı

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası