Cumhuriyet Bayramını Neden (Niçin) Kutluyoruz

Bir günün bayram sayılması, her şeyden önce yasa ile mümkün olabilmektedir. Çünkü, devlet daireleriyle özel ve resmi kuruluşların, kendilerinden beklenen işleri durdurmak suretiyle çalışmalarına bir süreliğine de olsa ara vermeleri düzensizliğe yol açacaktır.

Bayramlar, yasa koyucu tarafından tespit edilerek, kaç gün tatil yapılacağı ve bunun hangi devlet organının yada organlarının icra edeceği belirlenir.

29 Ekim 1923’te TBMM, 1921 Anayasasında yaptığı değişiklikle, hükümet şeklini cumhuriyete dönüştürmüş, aynı gece, 101 pare top atılmak suretiyle Cumhuriyet’in kutlanması Meclisçe kararlaştırılmıştır. Ertesi yıl Cumhuriyet’in ilanı günü, şenliklerle kutlanmış, fakat bunun bir kanunla tespiti daha sonra gerçekleştirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak, Hariciye Vekâleti’nce düzenlenen ve hükümet tarafından TBMM’ne sevk edilen 2 Şubat 1925 tarihli kanun teklifinde, 29 Ekim’in milli bayram sayılması istenmiş ve gerekçesi şu şekilde açıklanmıştır: “medeni ülkelerden her biri kendisi için milli bayram olmak üzere tek bir gün kabul etmiştir. Her millet bu şekilde belirlediği günü, resmi özel gün sayarak yalnız o günü gerek ülke içinde, gerek dış temsilciliklerinde milli törenle icra eder... Yabancılara da kutlattırılması gereken, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milletimizin resmi özel gününü öteki medeni ülkeler gibi bir gün olarak belirlemek lâzımdır. O gün ise Cumhuriyet’in ilânı günü olan 29 Ekim’den başkası olmamalıdır.”

Hükümetin teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşülerek 18 Nisan 1925’te karara bağlanmış, 19 Nisan’da TBMM’nde kabul edilmiştir. 628 sayılı üç maddelik kanunun birinci maddesinde içeride ve dışarıda devlet adına yapılacak bayram töreninin 29 Ekim olduğu, ikinci maddesinde bu kanunun yürütülmesinden hükümetin sorumlu bulunduğu, üçüncü maddesinde de yayımı tarihinden yürürlüğe gireceği belirtilmiştir. Böylece Cumhuriyetin ilânı, 29 Ekim 1925’ten itibaren, içeride ve dışarıda milli bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet Bayramı’nı neden kutlarız…

Toplumun dinamiğini harekete geçiren olgular arasında milli günler ve bayramlar başlıca yeri işgal ederler. Cumhuriyet Bayramı da Türk milleti için son derece önemli, toplumsal dayanışmanın en üst seviyeye çıktığı milli bir bayramdır.

Toplumsal hayata bayram ve törenlerin büyük tesiri vardır. Milletler ve bilhassa bizim gibi üst üste inkılâp geçirmiş olan toplumlar, elde ettikleri milli gurur günlerini sürekli hatırlamakla, atalarının geçmişte çektikleri sıkıntıları unutmamakta ve elde ettikleri başarının ne anlama geldiğini iyi idrak ederek, gelecek nesillerine en büyük iyiliği yapmış olmaktadırlar.

İşte, Cumhuriyet Bayramı da Türk milletinin Atatürk’ün önderliğinde gelecek nesillerine miras olarak bıraktığı, ülkemizde cumhuriyetin ilan edilişinin yıldönümü olarak kutlanan milli bir bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve çağdaşlığının sembolü olan Cumhuriyet Bayramı’nı sevinç içerisinde kutlamak elbetteki Kurtuluş Savaşı’nı binlerce şehit vererek kazanan Türk milletinin en büyük hakkıdır.

Her yıl 29 Ekim’de kutlanan Cumhuriyet Bayramı, gençliğe tarih bilinç ve şuuru kazandırmakta, atalarına olan saygı ve sevgisini üst seviyelere çıkarmaktadır. Kalplerdeki vatan ve millet sevgisini artırarak milli bir gurur yaşatmaktadır. Cumhuriyet Bayramı’nda okunan kahramanlık şiirleri ile güçlü ve özgür bir Türk toplumunun varlığı ilan edilmekte, Atatürk, vatan ve bayrak sevgisi genç kuşaklara en güzel şekilde aktarılmaktadır.

Etiketler: cumhuriyet bayramını neden kutlarız, 29 ekim cumhuriyet bayramını niçin kutlarız,
Eklenme: 07.09.2011
Okunma: 21163

Yorumlar

ismet incibey - 18 Eylül 2012, Salı 08:57
29 ekim cumhuriyet bayramı nasıl kutlanır ve bu bayramı niçin kutlarız diyorsanız bu yazının sizler için faydalı olacağını düşünüyorum
bilgin hafız - 14 Eylül 2011, Çarşamba 16:42
neden cumhuriyet bayramını kutluyoruz biliyor musunuz? halkın iradesinin hakim olduğu bağımsız bir ülkeye atatürk sayesinde kavuştuğumuz için
kadriye gün - 9 Eylül 2011, Cuma 19:59
görüyoruzki 29 ekim cumhuriyet bayramını neden kutluyoruz sorusuna güzel bir cevap niteliği taşıyan bu yazıyı herkes oldukça beğenmiş
sinan - 9 Eylül 2011, Cuma 19:57
cumhuriyet bayramımızı neden kutladığımız ile ilgili güzel bir çalışma olmuş
zeki zehra - 9 Eylül 2011, Cuma 19:56
gazi paşamızın bizlere armağan ettiği cumhuriyetimizi neden ve ne şekilde korumamız gerektiğini çok iyi anlatan bu yazı için hem şükranlarımı sunuyor hemde faydalı olan her şeyi desteklediğimi ifade ediyorum sağlıcakla kalın
yasin ipek - 9 Eylül 2011, Cuma 19:53
şimdi cumhuriyet bayramımızı neden kutladığımızı iyi anladınızmı
nesrin hökelekli - 9 Eylül 2011, Cuma 07:44
bir arkadaşım bana cumhuriyet bayramını niçin kutluyoruz diye sormuştu bende bu yazı makalenizi ona gönderdim
talip seyit yılmaz - 7 Eylül 2011, Çarşamba 20:18
Gerçektende cumhuriyet bayramını neden kutluyoruz diye bir başka yazı daha aramamıza gerek kalmadı teşekkür ederim.
aygül - 7 Eylül 2011, Çarşamba 20:16
29 ekim cumhuriyet bayramını kutlamamızdaki amaç nedir diye bir yazı yani makale araştırması yaparken sitenizdeki bu yazıyı okuyunca aradığımı bulduğumu anladım
ismail - 7 Eylül 2011, Çarşamba 20:14
cumhuriyet bayramını kutlamamızın nedenlerini çok güzel açıklamışsınız

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası