Cumhuriyet kaç yılında ilan edildi

Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşundan beri hem askeri hem de siyasi alanda bir çok başarılara imza attı. Yeni Türk devletinin kurulması, 1921 Anayasası’nın kabulü, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin olağanüstü çabalarıyla gerçekleşti. Aynı Meclis, Ankara’yı Yeni Türk Devleti’nin başkenti olarak kabul etti. Böylece, cumhuriyetin ilanı yolunda olumlu bir ortam hazırlanmış oldu.

1923 yılı Ekim ayı sonlarına doğru Ali Fethi (Okyar) Bey’in başkanlığındaki hükümet istifa etti. Milletvekilleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet kurma işi bir bunalıma dönüştü. Gelişmeleri yakından izleyen Mustafa Kemal, Çankaya Köşkü’ne çağırdığı İsmet Paşa, Kazım Paşa ve Fethi Bey ile bir görüşme yaparak, “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” dedi. Aralarında sağlanan fikir birliği gereğince Mustafa Kemal Paşa ile İsmet Paşa anayasada değişiklik öngören bir kanun teklifi hazırladılar.

Hazırlanan kanun teklifinin esasları şöyleydi:

-Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir.

-Türkiye Devleti, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yönetilir.

Ertesi gün mecliste görüşülen bu kanun teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Böylece 29 Ekim 1923’te “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri ve alkışları arasında cumhuriyet ilan edildi.

Etiketler: cumhuriyet nezaman ilan edilmiştir, cumhuriyetin ilan edilmesi, cumhuriyetin ilan tarihi, cumhuriyet kaç yılında ilan edildi,
Eklenme: 14.09.2011
Okunma: 24038

Yorumlar

poyraz - 13 Ekim 2012, Cumartesi 17:07
atatürk cumhuriyeti kaç yılında ilan etti biliyor musunuz? 29 ekim 1923 te.
salim - 15 Eylül 2011, Perşembe 22:19
cumhuriyet 29 ekimde ilan edildi yaşasın cumhuriyet yaşasın türkiye cumhuriyeti
mesut - 14 Eylül 2011, Çarşamba 18:27
yazıdan da anlaşıldığı gibi cumhuriyetin ilanının tarihi 29 ekim 1923 tür.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası