Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi

Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi (27 Ağustos 1928 Pazartesi)

Ertuğrul Yatı bu sabah saat 05.00 de Mudanya önünde demirledi. Her taraf bayraklarla süslenmişti. Reisicumhur Hazretleri, saat 10.50 de Saraçoğlu Şükrü, milletvekillerinden Kılıç Ali, Salih, Recep Zühtü, Cevat Abbas Beyler ve Kâtibi Umumî Tevfik Bey bulunduğu halde Yat’tan iskeleye çıktı ve Vali Fatin Bey’in otomobiline binerek halkın tezahüratı arasında Bursa’ya hareket etti.

Gazi Hazretleri, saat 13.00 de Bursa’da 21 pare top atışı ile karşılandı. Bursa’ya gelişini haber alan Bursa halkı caddelere dökülmüştü. Askerî bando, askerî müfrezeler, Bursa Askerî Lisesi öğrencileri ve halk tarafından şehrin girişinde selamlandı. Halk, Gazi Hazretleri’ni hararetle ve coşkunlukla karşıladı.

Bursa Hükûmet Konağı’nda Yazı Dersi

Reisicumhur Hazretleri, doğruca Hükûmet Konağı’na gitti. Hükûmet’te Meclis Umumi Salonunda bütün memurların toplanmasını emretti. Burada birkaç dakikalık istirahatten sonra Meclis Umumi Salonunda önceden hazırlanan yazı tahtası başına geçti. Burasının elverişli bir dershane olduğunu bildiren Gazi, önce Vali Fatin Bey’den başlayarak bütün memurları yeni harflerden imtihan etti. Vali Fatin Bey’den sonra yazı tahtası başına Sıhhiye Müdürü Dr. Kemal Bey geldi ve Gazi, Kemal Bey’e yeni Türk harfleri ile şu cümleyi yazdırdı:

“Bugün Bursa’da, her vakit olduğu gibi, gördüğüm samimiyetten çok memnun oldum.”

Gazi, iki üç saat içinde yirmiden fazla memurla temrinler yaptı. Meclis Reis Vekili Refet Bey’de temrin yapanlar arasındaydı.

Bir süre dinlendikten sonra Gazi Hazretleri:

“Bunların hepsi biliyor, kafi…” dedi.

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.299

Etiketler: atatürkün bursada verdiği yazı dersi, atatürkün bursada yeni harflerle ilgili verdiği ders,
Eklenme: 19.09.2011
Okunma: 2770

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası