Dolmabahçe Sarayı’nda İlk Yazı Dersi

Dolmabahçe Sarayı’nda İlk Yazı Dersi (Ağustos 1928)

Gazi’nin Sarayburnu’ndaki Harf İnkılâbı nutkundan sonra bugün Dolmabahçe Sarayı’nda yeni Türk harfleri üzerine ilk yazı dersi açıldı ve böylece bir alfabe seferberliği başladı. Yazı dersini Encümen üyesi İbrahim Necmi Bey verdi.

Bu ilk yazı dersine bazı milletvekilleri, Cumhurreisliği memurları ve başka büyükler katıldılar. Bu derste yeni harf şekilleri ve bunlarla ilgili sesler örneklerle açıklandı ve ders iki saat kadar sürdü.

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928, Ahmet Bekir Palazoğlu, Ankara 1991, Cilt.1, s.287

Etiketler: dolmabahçe sarayında yazı dersi, dolmabahçe sarayındaki ilk yazı dersi,
Eklenme: 19.09.2011
Okunma: 4655

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası