Ülkemizde cumhuriyet kim tarafından nasıl nerede ve kaç yılında ilan edildi

Cumhuriyeti, kim, nerede, nasıl ve kaç yılında ilan etti?

23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli egemenlik esasına göre ülkeyi yönetiyordu. 1 Kasım 1922’de Saltanatın kaldırılması ile cumhuriyetin ilan edilmesinin önündeki en büyük engelde aşılmıştı. Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasıyla da milli bağımsızlık tam olarak gerçekleşmişti.

25 Ekim 1923’te yaşanan hükümet bunalımı, Mustafa Kemal Paşa’ya, cumhuriyeti ilân etmek için beklediği fırsatı vermişti. 28 Ekim 1923 akşamına kadar hükümetin kurulamaması üzerine, Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü’nde arkadaşlarına “Yarın cumhuriyeti ilân edeceğiz.” diyerek fikrini açıkladı. Aynı gece 1921 Anayasasının bazı maddelerini değiştiren kanun tasarısını İsmet Paşa ile birlikte hazırladı. “Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir” hükmünün yer aldığı tasarı üzerinde TBMM’de yapılan konuşmaların ardından “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri ve alkışlar arasında cumhuriyet ilân edildi (29 Ekim 1923).

Cumhuriyetin İlanının Özeti: Cumhuriyet, Ankara’da, TBMM’de, Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa’nın hazırladığı kanun tasarısı üzerinde yapılan konuşmaların ardından 29 Ekim 1923 yılında Meclis tarafından ilan edilmiştir.

Etiketler: cumhuriyeti kim nerede ve kaç yılında ilan etti, cumhuriyeti kim ilan etti,
Eklenme: 20.09.2011
Okunma: 18589

Yorumlar

salih - 22 Ekim 2012, Pazartesi 23:11
özet olarak cumhuriyet ne zaman ilan edildi demek te aynı şey sanırım
zeki - 19 Ekim 2012, Cuma 16:47
Geçenlerde Türkiye cumhuriyeti nerede ne zaman nasıl ilan edildi şeklinde bir yazı bakmıştım ama gördüm ki bu sayfada bulunan yazılar benim istediğim gibi yazılarmış.
hamit - 7 Ekim 2011, Cuma 22:36
cumhuriyet nerede ne zaman kaç yılında ilan edildi diye merak edenlere... işte size güzel bir bilgi

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası