Atatürk Devrimlerinde Aklın ve Bilimin Yeri ve Önemi

Atatürk Devrimlerinde Aklın ve Bilimin Yeri ve Önemi.

Türk milletini son yüzyılda geri bırakmış olan kurumları yıkarak, onların yerine ulusun en yüksek uygarlık gereklerine göre ilerlemesini sağlayacak kurumları koyan Atatürk, gerçekleştirdiği siyasi ve sosyal devrimlerin asıl sahibinin Türk milleti olduğunu ifade etmiştir.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı bir amaç olarak ortaya koyan Büyük Önder, devrimlerin hızla devam ettiği dönemde, “Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimlerin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağımıza uygun ve bütün anlam ve biçimiyle uygar bir toplum haline eriştirmektir. Devrimlerimizin temel kuralı budur” sözleriyle yapılan devrimleri halkın gelecekteki huzur ve güveninin teminatı olarak görmüştür.

Atatürk görülmemiş olağan üstü bir gayret ile çalışarak, Türk milletinin ileri medeniyetler seviyesine bir an evvel çıkmasını herkesten daha çok arzulamış eşsiz bir liderdir. O, devrimlerin başarıya ulaşması için ekonomik kalkınmanın sağlanmasının yanında halk merkezli bir hareket tarzının önemini iyi kavramış, kurmuş olduğu partinin adını bile “Halk Partisi” koyarak halkın gücüne olan inancını bütün açıklığıyla gözler önüne sermiştir.

Halkçılık kavramının vazgeçilmezliği yanında laik ve her açıdan çağdaşlığı hedef alan bir toplumun varlığını hayal eden Atatürk, yapmış olduğu bütün devrimlerin özünü akıl ve bilime dayandırmış, her türlü hurafe ve gericiliğin karşısında olmuştur.

“Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” diyen Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlık ve bilimsellik ilkesinden ayrılmadan ilerlemeye devam etmesini, teknolojik açıdan çağın gerisinde kalmadan her türlü bilimsel yapılanmanın içerisinde bulunarak, varlığını devam ettirmesini, ancak bu şekilde kendisinin açtığı yolun sürekli açık kalabileceğini vurgulamıştır.

Etiketler: atatürk devrimlerinde aklın ve bilimin önemi, atatürkün devrimlerinde aklın ve bilimin yeri ve önemi
Eklenme: 29.09.2011
Okunma: 7187

Yorumlar

doğan yürekli - 23 Ocak 2012, Pazartesi 13:47
atatürk yapmış olduğu bütün devrimlerde aklını ve bilimi kullanmıştır
ender - 6 Ocak 2012, Cuma 16:50
atatürk devrimlerinde aklın ve bilimin yeri ve önemi çok büyüktür

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası