Atatürk’ün Ahlak İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün ahlakın önemine ilişkin sözleri, Atatürkün ahlakla ilgili sözleri.

“Millî ahlâkî işler, aynı zamanda hem mecburî ve hem de şayan-ı arzu olan işlerdir. Bir işin ahlâkî bir kıymeti olması ayrı ayrı insanlardan daha ulvî bir kaynaktan çıkmış olmasıdır. O kaynak toplumdur, millettir. Gerçekte de ahlâkiyet, özel fertlerden ayrı ve bunların üstünde, ancak sosyal, millî olabilir.” (1)

“Milletin sosyal düzen ve sükûnu, hal ve istikbalde refahı, mutluluğu, selâmeti ve dokunulmazlığı, uygarlıkta ilerleme ve gelişmesi için insanlardan, her konuda ilgi, gayret, nefsin feragati icap ettiği zaman seve seve nefsinin fedasını talep eden millî ahlâktır. Mükemmel bir millete millî ahlâkiyet gerekleri, o millet efradı tarafından adeta muhakeme edilmeksizin vicdanî duygusal bir nedenle yapılır. En büyük millî duygu, millî heyecan işte budur. Millet analarının, millet babalarının, millet öğretmenlerinin ve millet büyüklerinin; evde, okulda, orduda, fabrikada, her yerde ve her işte millet çocuklarına, milletin her ferdine bıkmaksızın ve sürekli olarak verecekleri millî eğitimin gayesi işte bu yüksek millî duyguyu sağlamlaştırmak olmalıdır. Ahlâkın millî, sosyal olduğunu söylemek ve maşerî vicdanın bir ifadesidir demek, aynı zamanda ahlâkın kutsallık sıfatını da tanımaktır.” (2)

“Eğitim ve öğretimin amacı, yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha ziyade memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, devrimci, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek yetenekte, doğru düşünüşlü, iradeli, hayatta tesadüf edeceği engelleri yenmeye kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programlarını ve sistemlerini ona göre düzenlemelidir.” (3)

“Millî ahlâkın, millet teşkilinde yeri çok büyüktür, çok önemlidir”

(1) a.g.e., s. 20.

(2) a.g.e., s. 20-21.

(3) Kılıç Ali, Atatürk’ün Hususiyetleri, 1955 s. 62

Etiketler: atatürkün ahlakla ilgili sözleri, atatürk ahlak sözü, atatürkün ahlak ile ilgili özdeyişleri,
Eklenme: 07.10.2011
Okunma: 9151

Yorumlar

ahsen - 4 Kasım 2011, Cuma 16:13
atatürkün güzel milli ahlak ile ilgili sözleri her topluma ders olsun
murat bozkartal - 9 Ekim 2011, Pazar 09:01
atatürk ahlak sözleri ile bizlere ahlakın önemini öğretiyor
köksal - 9 Ekim 2011, Pazar 08:59
atatürkün ahlak hakkındaki görüşleri doğru
ilknur - 8 Ekim 2011, Cumartesi 00:45
atatürkün ahlaka verdiği önem kendisinin de temiz ve ahlaklı bir insan olduğunu gösteriyor
selçuk - 7 Ekim 2011, Cuma 21:27
atatürk türk milletinin edinmesi gereken ahlakı çok güzel anlatmış

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası