Ankara’nın Başkent Olmasındaki Temel Nedenler

Ankara’nın Başkent Seçilmesinin Tarihi Sebepleri.
Ankara’nın Başkent Oluşunu Etkileyen Nedenler.

Ankara’nın Başkent Olmasındaki Temel Nedenler:

1-Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumu

Ankara nereden bakarsak bakalım Türkiye’nin tam ortasına düşmektedir. Askerlik yönünden İstanbul’un savunmasının imkânsızlığı yanında ülkenin tam ortasındaki Ankara insana güven veriyordu. Atatürk bu konuda İstanbul’un durumunu şöyle açıklıyor: “Bir geminin topunun telaşına düşecek yerde hükümet merkezi olamaz.”

Ayrıca, demiryolu Batı Anadolu’dan ve İstanbul’dan Ankara’ya kadar geliyordu. Bundan başka Ankara, kendini ve çevresini doyurabilen bir yerdi.

2-Ankara ve çevre halkının Heyet-i Temsiliye’ye gösterdiği sıcak kabul ve Milli Mücadele’ye verdiği olağanüstü destek

Heyet-i Temsiliye’nin daha Ankara’ya gelmesinden önce Ankara güvenilir bir şehirdi. Bu konuda Ali Fuat Cebesoy hatıralarında şöyle diyor: “20. Kolordu’nun merkezi olan Ankara, Sivas Kongresi arifesinde büyük bir ehemmiyet kazanmıştır. Garp’ta milliyetperverler için emin bir melce olmuş, milli mukavemetin hareket üssü haline gelmişti.” Görüldüğü üzere Sivas Kongresi, Ankara’nın koruyuculuğu altında olmuştur.

Büyük Nutuk’taki bazı belgelerden ve Atatürk’ün yorumlarından öğreniyoruz ki, Ankara’daki sivil yöneticiler ve halk önderleri İstanbul’a karşı daha Heyet-i Temsiliye Ankara’ya gelmeden önce radikal bir tavır içindedirler.

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Ankara’da âdeta bir halk hareketine dönüşen bir coşku ile ve kalabalık bir halk kitlesi tarafından karşılanmış, bu coşku Atatürk’ün arkasından inançla yürümek şeklinde devam etmiştir.

Ankara halkı o günkü imkânlar göz önünde tutulduğunda çok önemli bir maddi yardımla Heyet-i Temsiliye’yi desteklemiş, Ankara ve çevresindeki Kuva-yı Milliye dernekleri tarafından yapılan bu yardımlar TBMM’nin kuruluşundan sonra da devam etmiştir. Ankara’nın yardımları; Ankara tüccar ve esnafından, Ankara’da görevli asker ve sivil görevlilerden, Ankara’nın merkez ve ilçelerindeki halktan sağlanmıştır.

Ankara, maddi yardımlarını Tekalif-i Milliye’de de ayni yardım olarak da etkin bir biçimde devam ettirmiş, bu maddi ve manevi katkılar Ankara dışından gelen Kuva-yı Milliyeciler’le Ankara halkını kaynaştırmıştır.

3-Ankara’da oluşan Kuva-yı Milliye ruhu

Milli Mücadele’de, Ankara’da oluşan Kuva-yı Milliye ruhu, Cumhuriyetin ve Türkiye’nin geleceğini yönlendirmiş ve hazırlamıştır. Bu ruh, vatanı kurtarmak için başta Mustafa Kemal ve arkadaşları olmak üzere Ankara’ya gelen her görevde ve rütbedeki sivil ve asker aydınların, yurdun dört bir tarafındaki yurtseverlerin Ankara’yı kurtarıcı bir sembol haline getirmeleriyle oluşmuştur.

Ankara’da sembolleşen, önce ülkenin kurtuluşunu sağlayan ve daha sonra çağdaşlaşma ve modernleşme yolunda reformları yapan Kuva-yı Milliye ruhu Cumhuriyet’in temelidir.

Kuva-yı Milliyeciler için başka bir Ankara yoktu. Ankara’yı 1923’te başkent yaparlarken yeni bir şey yapmadılar. Kendilerinin de söylediği gibi mevcut durumun adını koydular.

4-İstanbul’un siyasal ve toplumsal çevresine karşı duyulan güvensizlik

Asırlardan beri merkezi hükümetin İstanbul’da olması yüzünden Anadolu tamamıyla terk edilmiş ve harap halde bırakılmıştır.

Milli Mücadele’den sonra çıkarılan iki kanunda da bu konuyu izlemek imkânı vardır:

a-25 Eylül 1923 tarihli ve 347 sayılı kanunda, İstanbul’daki ve milli hudutlar haricinde bulunup da Milli Mücadele’ye iştirak etmeyen askeri erkânın ordu ile ilişkilerinin kesilmesi ve bundan böyle de devlet hizmetinde çalıştırılmamaları öngörülüyor.

b-26 Mayıs 1926 tarihli ve 854 sayılı kanunda ise, 347 sayılı kanunda sayılan askeri erkâna paralel olarak, Milli Mücadele’ye katılmayan memurların devlet hizmetinde çalıştırılmamaları öngörülüyor.

Etiketler: ankaranın başkent oluşunun nedenleri, ankaranın başkent olarak seçilmesinin nedenleri,
Eklenme: 13.10.2011
Okunma: 7157

Yorumlar

hamit - 5 Ekim 2012, Cuma 15:12
Kurtuluş Savaşı yıllarında ve devamında büyük önem verilen ve başkentimiz olarak ilan edilen Ankaranın başkent oluş sebebleri mükemmel bir şekilde anlatılmış.
ali oğuzhan - 5 Ekim 2012, Cuma 15:05
ankaranın başkent oluş sebebi sadece bir tane sebep değildir burada yazılı olan tüm sebepler ankara ilinin başkent olmasının nedenleri arasında bulunmaktadır.
numan - 5 Ekim 2012, Cuma 15:01
ankara nın başkent oluşunun nedenleri meddeler halinde kısaca tam istenilen düzeyde sunulmuş
eray - 5 Ekim 2012, Cuma 14:58
burada ankaranın başkent oluş nedenleri gayet net bir biçimde açıklanmıştır
saliha - 5 Ekim 2012, Cuma 14:56
ankaranın başkent oluş sebepleri nelerdir diye yazı araştırması yapanlara bu sayfadaki bilgileri tavsiye ederim
gülün - 5 Ekim 2012, Cuma 14:53
güzel şehrimiz ankaranın başkent oluş sebepleri en güzel ve en doğru biçimde burada yazılmış
esin - 5 Ekim 2012, Cuma 14:50
türkiyemizin başkenti ankara nın başkent olma nedenleri kısa ve maddeler halinde gayet güzel yazılmış
fikret ormancı - 5 Ekim 2012, Cuma 14:47
ankaranın başkent oluşu nedenleri ile birlikte izah edilmiş.
nihat - 30 Mayıs 2012, Çarşamba 15:55
Atatürk ileri görüşlü bir insan olduğu için ankaranın başkent olmasının sebepleri konusunda kesinlikle haklıdır.
ayşe - 30 Mayıs 2012, Çarşamba 15:52
ankaranın başkent seçilmesinin sebepleri çok doğru verilmiş
gülüm - 30 Mayıs 2012, Çarşamba 15:51
ankaranın başkent olmasının nedenleri maddeler halinde güzel açıklanmış. Başkent Anakara herşeyi ile başkentliği hakediyor.
serpil - 28 Aralık 2011, Çarşamba 12:21
ankaranın başkent olmasındaki sebepler oldukça yerinde ve o zaman çok iyi düşünülmüş sebeplermiş
yeliz - 13 Ekim 2011, Perşembe 21:57
ankara neden türkiyenin başkenti olarak kabul edildi diyenlere güzel bir açıklama yapılmış
önder - 13 Ekim 2011, Perşembe 20:49
işte bu yazılı olanlar ankaranın başkent seçilmesinin sebepleri olarak görülmektedir

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası