Atatürk’ün Katıldığı Son Cumhuriyet Bayramı Törenleri

Atatürk’ün Katıldığı Son Cumhuriyet Bayramı Törenleri (28-30 Ekim 1937)

Büyük Önder Atatürk 29 Ekim 1937 yılında son kez Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmış, 29 Ekim 1938’de yapılan törenlere ise hasta olduğu için iştirak edememiştir...

Atatürk’ün, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle saat 13.00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tebrikleri kabulü (A.N.D., s.667).

Atatürk’ün, Cumhuriyetin 14. yıldönümü nedeniyle Ankara’daki geçit törenini izlemesi (C. 30.10.1937; U. 29.10.1937).

Atatürk’ün, geçit töreni esnasında, kendi kullandığı uçakla stadyum üzerinde akrobasi hareketleri yapan Sabiha Gökçen’i, gösterilerin bitiminde şeref tribününde kutlaması ve söyledikleri: “Teşekkür ederim. Çok başarılıydın! Halk seni tek başına bu tehlikeli hareketleri yaparken görünce çok heyecanlandı. Hem heyecanlandı hem de mutluluk duyarak gururlandı!” (A.İ.B.Ö., s.350-351).

Atatürk’ün, gece Cumhuriyet Bayramı balosunda Fransa Büyükelçisi Henri Ponsot’a sohbet esnasında söyledikleri: “...Ben toprak büyütme dileklisi değilim; barış bozma alışkanlığım yoktur; ancak antlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim. Onu almasam edemem. Büyük Millet Meclisi’nin kürsüsünden milletime söz verdim: Hatay’ı alacağım! Milletim benim dediğime inanır. Sözümü yerine getiremezsem onun huzuruna çıkamam, yerimde kalamam. Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilemem; yenilirsem bir dakika yaşayamam!” (A.T.D.K., s.5-6).

Etiketler: atatürkün katıldığı son cumhuriyet bayramı törenleri, atatürkün son kez katıldığı cumhuriyet bayramı
Eklenme: 16.10.2011
Okunma: 5474

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası