Atatürk’ün Doğduğu Ev İle İlgili Bilgi

Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği Selânik şehrini Büyük İskender kurmuş ve bu şehre kız kardeşinin adını vermiştir.

Selânik belgeliğinden edinilen bilgiye göre, Atatürk’ün doğduğu ev, 1870 yılında Rodos’lu Müderris (profesör, medrese öğretmeni) Hacı Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Atatürk’ün babası bu evi, sahibinden satın almıştır.

Balkan Savaşı’nın sonuna dek Zübeyde Hanım’ın oturduğu bu ev, Lozan Barışı’na göre Yunan Hükümeti’ne geçmiştir.

Cumhuriyetin onuncu yıl dönümünde Selânik Belediyesi, Türk-Yunan dostluğunun bir anısı olarak, Atatürk’ün doğduğu bu evin sağ üst köşesine mermer bir plaka yerleştirmiştir. Taşın üzerinde Türkçe, Yunanca ve Fransızca olarak şunlar yazılıdır:

“Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan İttihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyeti’nin onuncu yıl dönümü münasebetiyle konulmuştur.

Selânik, 29 Birinci Teşrin 1933”

4 Kasım 1933’de düzenlenen bir törenle bu plâka yerine konmuştur. Daha sonra Selânik Belediyesi, evi Yunanlı sahibinden satın alarak Atatürk’e armağan edilmesini kararlaştırmıştır. Ev ancak, 19 Şubat 1937’de boşaltılabilmiş ve anahtarı Selânik Türk Konsolosluğu’na teslim edilmiştir. Bundan sonra ev onarılarak 10 Kasım 1953 günü törenle Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Atatürk Evi, bugünkü Selânik’in Aya Dimitriya Mahallesi’nde Apostolo Pavlo Caddesi üzerinde 75 numaralı evdir. Yakınında Türk Konsolosluğu vardır.

Kaynak: H. ANGI, Çocuk Gözüyle Atatürk, s.7-8

Etiketler: atatürkün doğduğu ev ile ilgili bilgi, atatürkün doğduğu ev, atatürkün selanikteki evi, atatürk doğduğu ev,
Eklenme: 09.11.2011
Okunma: 8918

Yorumlar

bilal - 25 Nisan 2012, Çarşamba 23:56
atatürkün doğduğu ev bugün müze olarak kullanılmaktadır
Sibel Mert - 2 Ocak 2012, Pazartesi 22:15
Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti birbirinden asla ayrılamaz. Atatürkün doğduğu ev manevi açıdan çok değerlidir.
Furkan - 9 Kasım 2011, Çarşamba 20:32
Atatürkün doğduğu evin bir benzeri Atatürk Orman Çiftliğinde devletimiz tarafından yaptırılmıştır. Ben gezdim ve çok beğendim. Herkesi bu evi gezmeye ve görmeye davet ediyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası