Atatürk’ün Çalışma Gücü İle İlgili Hatıralar

Atatürk en çok hangi mevzular üzerinde çalışırdı?
Atatürk en fazla kaç saat çalışırdı?
Atatürk çalıştığı zaman ne yer ne içerdi?

Nuri ULUSU’nun hatıralarından…

Atatürk’ün Çalışma Gücü

En çok hangi mevzular üzerinde çalışırdı?

1930-1931’de kendisinde bir tarih merakı belirdi. Köşk’e bütün tarih kitaplarını toplattı. Darülfünundan, hariçten bir çok tarihler geldi. Çin’de, Hint’te, Fransa’da, Almanya’da, İsveç’te, Hollanda’da, İran’da diğer şark memleketlerinde ne kadar tarih yazılmışsa yerli yabancı hepsi geldi.

En fazla devamlı olarak kaç saat çalışırdı?

Ben, fasilasız otuz sekiz saat çalıştığını bilirim. Bir gün sabaha karşı sofradan kalkıp yatıyor. İki saat sonra uyanıp zili çalıyor. Arkadaşlardan biri yanına varıyor. Paşa hemen kütüphaneye geçiyor. O gün bütün gün, gece ve ferdası günü tâ akşama kadar tam otuz sekiz saat çalışıyor.

Çalıştığı zaman ne yer ne içerdi?

Çalıştığı zaman sık sık sigara, kırk beş dakikada bir yarım kesme şekerle bir çay kaşığı kahveden yapılmış bir fincan kahve içer, acıktığı zaman da kendisine yemek olarak iki dilim kızarmış francala ile iki bardak koyuca ayran verilirdi.

1937’de Meclis açış nutku işte böyle uzun çalışmalardan sonra hazırlandı.

Nuri ULUSU

Mustafa Baydar, “Atatürk’ten Hatıralar”, Cumhuriyet Gazetesi, 29 uncu Yıl, Sayı:10.517, 10 Kasım 1953, s.6

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün çalışma gücü, atatürk kaç saat çalışırdı, atatürk çalışırken ne yer ne içerdi,
Eklenme: 30.11.2011
Okunma: 10364

Yorumlar

Ayfer - 30 Kasım 2011, Çarşamba 16:57
Atatürkün çalışma gücü ile ilgili anı yazısı için teşekkür ederim. Bu arada yapmış olduğum araştırmalara göre hatıraların sahibi Nuri ULUSU, Atatürkün Çankaya Köşkündeki kütüphanecisi oluyor.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası