Kurtuluş Savaşı’nda Ankara’nın Merkez Seçilmesinin Nedenleri

Mustafa Kemal, ulusal mücadeleyi rahatça yönetebilmek ve Meclis-i Mebusan’ın çalışmalarını yakından izleyebilmek için uygun bir yer arıyordu. Amasya Görüşmeleri sonrası Milli Mücadele’nin merkezi olarak Ankara seçildi. 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşları (Temsil Heyeti) Ankara’ya geldi.

Kurtuluş Savaşı’nda Ankara’nın Merkez Seçilmesinin Nedenleri

1-Kongre’den sonra Sivas üzerindeki baskıların artması

2-Kongre’den sonra Sivas’ta ekonomik sorunların başlaması

3-Sivas’ın artık güvenli bir yer olmaktan çıkması

4-Ankara’nın, İstanbul’a uzak ve 20. Kolordu’nun güvencesinde olması

5-Ankara’nın Batı’ya bir demiryolu ile bağlı olması

6-Ankara’nın, İstanbul ve diğer illerle ulaşım ve haberleşme olanaklarının olması

7-Ankara’nın Batı Anadolu’da Yunanlılara karşı yapılacak olan savaş alanlarına yakınlığı (Ankara’nın Batı Cephesi’ne yakın olması)

8-Güvenli bir coğrafi konuma sahip olması

Bu nedenlere bağlı olarak Anadolu Hareketi’nin merkezi olan Ankara, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti olmuştur.

Etiketler: kurtuluş savaşında ankaranın merkez seçilmesinin nedenleri, ankaranın merkez seçilme nedenleri,
Eklenme: 03.12.2011
Okunma: 6795

Yorumlar

suna - 3 Aralık 2011, Cumartesi 15:20
kurtuluş savaşı başlangıcında ankaranın merkez olarak seçilmesinin sebepleri maddeler halinde güzel ifade edilmiş

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası