Atatürk’ün Sığırtmaç Mustafa’yı Hastanede Ziyareti

Atatürk’ün Sığırtmaç Mustafa’yı Hastanede Ziyareti

Gazi Paşa, 12 Eylül 1929 günü Yalova’da tanıdığı ve himayesine alıp bir haftadan beri sağlığına kavuşması için Şişli Etfal Hastanesine yatırdığı Sığırtmaç Mustafa’yı gece saat 02.00 de ziyaret etti. (1)

Gazi’nin anlatışına göre:

“Geçenlerde bir gece hastaneyi teşrif etmişler: Sığırtmaç Mustafa, ufacık demir karyolasının içinde bir (lama) sessizliği ve vakar ile yatıyormuş. Büyük hâmisini görünce beyaz dudaklarında hafif bir gülümseme belirmiş:

-Nasılsın Mustafa?

-İyiyim.

-Sana iyi bakıyorlar mı? Memnun musun?

-Memnunum, ama köye dönsem daha iyi, işler yüzüstü kaldı.

-Zarar yok; Mustafa, zaten ben seni kendi yanıma alacağım. Çiftlikte kahya olacaksın. Buraya seninle pazarlık etmeye geldim. Söyle bakalım ne istersin?

Çocuk bir müddet düşünüyor, taşınıyor, sonra kestirip atıcı bir tavırla:

-Ben kahya olamam, diyor.

-Neden?

-Ben küçüğüm de ondan.

-Yaparsın canım, hele bir düşün.

Küçük çoban. Gene mülahazaya dalıyor ve susuyor:

-Bu kahyalık dediğin şey, Arnavut çobanlara filan kumanda etmek midir?

-Evet, işte ondan ibaret.

-Öyleyse yaparım.

Sığırtmaç Mustafa’da alacağı vazifesine karşı gösterdiği vicdanî dikkat ne kadar büyükse, pazarlık hususundaki kanaatkârlığı da o kadar şayanı dikkattir. Küçük çoban, bu ağır vazifeyi ayda dört lira gibi hiçten bir ücret karşılığında kabul ediyor. Lâkin, Gazi Hazretleri soruyorlar:

-Peki, bu para, senin bu kadar hastanedeki masrafına yeter mi?

-Onu da sen vereceksin, diyor.” (2)

21/22 Eylül 1929 Cumartesi/Pazar

(1) Hakimiyet-i Milliye: 23 Eylül 1929, Sayı: 2946, s.1
(2) Milliyet: 27 Eylül 1929, Sayı: 1302, s.1

Diğer Anılar: Atatürk Anıları

Sığırtmaç Mustafa, hastanedeki tedavisi tamamlandıktan sonra okula gönderildi. Beşiktaş’taki 19 uncu İlkokulu, Işık Lisesi’nin orta kısmını, Kuleli Askeri Lisesi’ni ve 1941 yılında da Kara Harp Okulu’nu bitirerek Tankçı Teğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katıldı. Çeşitli askerlik şubelerinde görev aldıktan sonra 1960 yılında emekliye ayrıldı. Ömrünün son yıllarını Yalova’da geçiren Mustafa Demir (Sığırtmaç Mustafa) 15 Ocak 1987’de Yalova’da vefat etti.

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün sığırtmaç mustafayı hastanede ziyareti, atatürk ve sığırtmaç mustafa anısı,
Eklenme: 04.12.2011
Okunma: 10884

Yorumlar

Oktay Aziz - 5 Aralık 2011, Pazartesi 09:52
Sığırtmaç Mustafa karakter olarak çok sağlam bir kişiymiş. Kendisini rahmetle anıyorum. Zaten Atatürk te, onun sağlam bir karaktere ve onurlu bir duruşa sahip olduğunu anlamış olacak ki, himayesine alarak okutmuş ve vatana faydalı bir fert olarak yetişmesini sağlamış.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası