Atatürk ve Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi

Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Amasya Görüşmesi’nden sonra yapılan seçimlerle yeni milletvekilleri belli olmuştu. Mustafa Kemal Paşa, Mebusan Meclisi toplanmadan önce önemli konuları görüşmek, alınan kararları milletvekillerine ve meclise yansıtmak amacı ile Sivas’ta bir toplantı düzenledi. 16-29 Kasım 1919 tarihleri arasında yapılan bu toplantıya Temsil Heyeti üyeleri, Milli Mücadele’yi destekleyen kuvvet komutanları katılmıştı.

Alınan kararlar arasında Ankara’nın merkez yapılması da vardı. Mustafa Kemal, Sivas’taki toplantıda alınan karalar doğrultusunda, seçilen milletvekillerinin İstanbul’a gitmeden önce kendisi ile görüşmek üzere, Eskişehir’e gelmeleri için bir genelge gönderdi. Kendisi de 18 Aralık 1919’da Temsil Heyeti ile beraber Sivas’tan hareket edip Kayseri, Hacıbektaş, Kırşehir yolunu takip ederek 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi.

Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelmesi, halkta milli bir coşku ve heyecan uyandırmıştı. Dikmen bağları eteklerinden halk, öğrenci ve seğmenler tarafından coşkuyla karşılandı.

Ankara şu nedenlerden dolayı merkez olarak seçilmişti;

Ankara, konumu bakımından güvenli bir yerdeydi. Burada bir kolordu bulunuyordu. Ayrıca Milli teşkilatların örgüt yapıları çok kuvvetliydi. Demiryolu ulaşımına sahip bir yerdi. Batı Anadolu’da, Yunanlılara karşı yapılacak olan savaş alanlarına yakındı. O günün şartları içerisinde İstanbul ve diğer şehirlerle haberleşme imkânları daha fala olup, buradan Mebusan Meclisi’nin çalışmaları yakından izlenebiliyordu.

Bu nedenlerden dolayı, Ankara Ziraat Okulu (Bugünkü Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü)’na yerleşen Mustafa Kemal, Temsil Heyeti adına Ankara’yı merkez edindi.

Etiketler: atatürkün ve temsil heyetinin ankaraya gelişi, mustafa kemalin temsil heyeti ile ankaraya gelişi,
Eklenme: 04.12.2011
Okunma: 7306

Yorumlar

fahri - 26 Aralık 2011, Pazartesi 23:42
Temsil Heyetinin Ankaraya Gelişi için verdiğiniz bu çok özel ve kısa bilgiler bu konu ile ilgilenen herkesin beğenisini kazanmıştır
sevda - 10 Aralık 2011, Cumartesi 18:25
temsil heyetinin ankaraya gelişi ve yaşanan gelişmeler kısa ve özet bir şekilde eksiksiz yazılmış
sinan - 10 Aralık 2011, Cumartesi 18:23
atatürk ve temsil heyetinin ankaraya gelişi başkent ankaramız için bir onur vesilesidir
ecem - 6 Aralık 2011, Salı 19:03
temsil heyetinin görevi nedir derseniz bende sizlere; milli mücadeleyi planlı bir şekilde başlatarak kurtuluş savaşının Türk milleti adına zaferle bitmesini sağlamaktır derim
gizem - 6 Aralık 2011, Salı 19:00
temsil heyetinin ankaraya gelişi ve görevleri hakkında güzel bir yazı
Sercan Yıldırım - 5 Aralık 2011, Pazartesi 13:11
atatürk ve temsil heyetinin ankaraya gelmesi çok önemli bir hadisedir
ipek - 5 Aralık 2011, Pazartesi 12:27
27 aralık 1919 atatürkün ankaraya gelişi tarihi ve bu tarihi olay milletimizin makus kaderini değiştirmiş ankara içinde ayrı bir şeref konusu olmuştur
izgi - 4 Aralık 2011, Pazar 19:46
atatürk ve temsil heyetinin ankaraya gelişi ile milli mücadele hız kazanmış, olağan üstü gayretlerle ülkemiz düşmanlardan temizlenmiştir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası