Dünyada Denizcilik İle Uğraşan En Eski Millet Hangisidir

Dünyada Denizcilik İle Uğraşan En Eski Millet Hangisidir?

Edirne Erkek Muallim Mektebi’nde

Tarih Dersinde

Cahit (Günsel)’in hatırası:

Ben 1930 yılında Edirne Erkek Öğretmen Okulu’nun orta kısmında üçüncü sınıf öğrencisi idim. Dersimiz tarih idi ve öğretmenimiz Abdullah Bey bize ders veriyordu. Gazi, sınıfımıza girerek verilen tarih dersini dinledikten sonra bize dönerek:

—Dünyada denizcilik ile uğraşan en eski millet hangisi idi? Diye bir soru sordu.

Bir çoğumuz:

—Finikeliler. Diye cevapladık.

Gazi, öğretmenimize dönerek:

—Bana bir Orta Asya haritası ile bir çubuk getirin. Dedi.

Orta Asya haritası getirildi ve yazı tahtası üzerine asıldı. Gazi, bize döndü ve elindeki çubuğu Orta Asya’nın büyük bir gölünü işaretleyerek sordu:

—Bu gölün adı nedir?

—Baykal Gölü’dür. Diye bağırdık.

—Bu gölün suyu tatlı mı, yoksa tuzlu mu? Söyleyin bakalım.

—Tuzlu göldür. Diye cevapladık.

—O halde tuzlu su olduğuna göre bu göl neyin kalıntısıdır?

—Denizin.

—Bu göl yerinde eskiden büyük bir deniz olduğuna ve bu denizin etrafında Türkler yaşamış olduğuna göre, dünyada en eski denizci millet, Türk Milleti’dir çocuklar. Bunu böyle bilin.

Kaynak: Ahmet Bekir Palazoğlu, Başöğretmen Atatürk 1928-1938, Cilt:II, s.673

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: dünyada denizcilikle uğraşan en eski millet anısı, dünyada en eski denizci millet türk milletidir,
Eklenme: 15.12.2011
Okunma: 8758

Yorumlar

Furkan - 15 Aralık 2011, Perşembe 20:55
Atatürk’ün Edirne Erkek Öğretmen Okulu’nda tarih dersi sırasında öğrencilere sormuş olduğu bu soru hem çok zekice hem de sorunun cevabı oldukça ilginç. Atatürk anıları sayfanızı sürekli okuyorum ve büyük bir keyif alıyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası