Atatürk’ün Dış Politika İlkeleri

Atatürk, dış politika ile ilgili dengeli ve barış sever bir yol izleyen büyük bir devlet adamıdır. Onun bütün dünyaya örnek teşkil etmiş olan dış politika anlayışı ve bu anlayışın özünde yatan dış politika ilkeleri günümüz dünya barışının da temellerini oluşturmaktadır. Atatürk siyasi hayatı boyunca, mantık çerçevesinde ve çok fazla hayale kapılmadan gerçekçi bir dış politika tarzı benimsemiş, dış politikanın iç politika ve iç huzurdan bağımsız olamayacağı bilinci ile “yurtta barış dünyada barış” ilkesini uygulamaya koymuştur.

Atatürk, modern batının gelişmişliğini örnek alıp, akılcı bir politika gütmenin ülke menfaatlerine uygun olacağı bilinci yanında, gerektiğinde ittifak arayışına girilebileceğini ifa ederek, o dönemlerde Türkiye’nin izlediği dış politika anlayışının bütün dünya devletlerince takdir edilmesini sağlamıştır.

Atatürk’ün Dış Politika İlkeleri

Gerçekçilik
Bağımsızlık
Barışçılık
Güven Politikası ve İttifaklar sistemi
Batıcılık
Akılcılık

Atatürk’ün tarihî tecrübelerinden alarak tespit ettiği ve ömür boyu sadık kaldığı dış politika ilkelerini maddeler halinde kısaca açıklayacak olursak;

1. Başka devletlerin iç işlerine karışmamak ve onları kendi iç işlerimize hiç bir suretle karıştırmamak.

2. İç işlerimize karışma dıştan yardım istemenin sonucu olduğuna göre böyle bir yardıma muhtaç duruma düşmemek.

3. Dış borçlanmayı zorunluluk haline getiren bütçe açıklarına meydan vermemek.

4. Dış politikada millî çıkarlarımızın emrettiği yolu seçmek, hiçbir suretle macera yolunu tutmamak, mümkün olduğu kadar çıkar gruplarının etkisini yurttan uzak tutmak. (1)

5. Daima barıştan yana olmak. Bütün dünyanın huzur ve sosyal adalet içinde olması görüşünü ön planda tutmak. “Yurtta barış, Cihanda barış”

6. Dogmatik değil gerçekçi olmak. Sabit fikirlere göre hareket etmemek, daima gerçeği aramak.

7. Dış politikada kalıcı başarılar elde etmek için ülkeyi ticarî ekonomik ve askerî bakımdan güçlü bir hale getirmek.

8- Modern batının gelişmişliğini örnek alarak, akılcı bir politika gütmek.

(1) Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Sayı 9, Cilt III, Temmuz 1987

Etiketler: atatürkün dış politika ilkeleri, dış politika ilkeleri, atatürkün dış politika ilkeleri nelerdir,
Eklenme: 16.12.2011
Okunma: 5486

Yorumlar

Asiye - 2 Mayıs 2012, Çarşamba 09:57
Atatürkün dış politika ilkeleri sayesinde diğer ülkelerle olan ilişkilerimizde barışı her zaman korumaya özen göstermiş ve bu sayede önderimizin istediği bir ülke konumuna gelmişizdir.
galip - 18 Aralık 2011, Pazar 13:44
gerçekçi bir dış politika izlemenin yolları hakkında neler yapılması gerektiğini bizlere izah eden bu makalenin bir çok kişiye faydalı olacağını düşünüyorum

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası