Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Verdiği Yazı Dersi

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda Yazı Dersi

Kırşehirli Hasan Yağız anlatıyor:

1934 yılında askere gittim. Beni, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na seçtiler. Muhafız Alayı’na vardığım gün bize yeni elbiseler giydirdiler. Alay toplantı alanına götürdüler. “Atatürk gelecek, sizinle görüşecek” denildi. Önce Muhafız Alayı Komutanımız İsmail Hakkı Tekçe geldi: “Gece okuluna gideniniz var mı?” diye sordu. Bir bölükten iki kişi parmak kaldırdık. “Atatürk gelip sorduğunda gene parmak kaldırırsınız” dedi.

Biraz sonra Atatürk yanımıza kadar gelerek: “Hoş geldiniz” dedi. Bir ağızdan “Sağol !” dedik. İlk sözü, “Memleketinizde gece okulları açıldı mı?” oldu. Ben de, “Açıldı, Paşam.” diye parmağımı kaldırdım. Atatürk, bana, “Öyleyse kara tahtaya geç” dedi. Karatahta başına geçtim. “Atatürk geldi, bizi ziyaret etti, diye yaz” dedi. Yazmaya başladım.

Duyduğum heyecandan (r) harfini unutmuşum. Ben yazmaya devam ederken yanıma geldi, tebeşir tuttuğum iki parmağımdan sıkı sıkı tuttu, cümle bitinceye kadar yazdırdı.

Atatürk bana yazdırırken fotoğrafımızı çekmişler. Bu fotoğrafı büyülterek Muhafız Alayı’nın Alay Komutanlığı odasına astılar. (1)

(1) Cumhuriyet: 50. Yılında Kırşehir, 1973 İl Yıllığı, s.20

Kaynak: Ahmet Bekir Palazoğlu, Başöğretmen Atatürk 1928-1938, Cilt:II, s.817

Etiketler: atatürkün cumhurbaşkanlığı muhafız alayında verdiği yazı dersi, atatürkün yazı dersleri,
Eklenme: 23.12.2011
Okunma: 3486

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası