Atatürk’ün İngiliz Heceyi Sadeleştirme Cemiyetine Teşekkür Mektubu

(Atatürk’ün, İngiliz Heceyi Sadeleştirme Cemiyeti’ne Teşekkür Mektubu)

Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal, İngiliz Heceyi Sadeleştirme Cemiyeti Glascow Şubesinin 4 Şubat 1929 tarihli mektubuna şu cevabı verdi: (1)

Ankara: 28 Şubat 1929

Heceyi Sadeleştirme Cemiyeti (Glascow) Şubesi Azalarına

Aziz Efendiler;

Türk Alfabesinin sadeleştirilmesi hakkındaki tebrikinizi memnuniyetle aldım. Şurasını tecrübe ile zikredeyim ki, hece ve alfabe ıslahı, hakikaten çocukları müşkülâttan kurtaran, onlara küçük yaşta muvaffakiyet lezzetini tattıran en müessir vasıtadır. Yaşlı adamların sevinçleri ise daha aşikârdır. İnsanlar arasında kolay ve hevesli okumak vasıtasının temin edilmesi hem milli inkişafa hem de milletler arasında anlaşmağa çok hadimdir.

Centilmen hareket ve hissiyatınız, beni çok mütehassis etti. Teşekkürlerimi ve yolunuzda muvaffakiyet temennilerimi beyan ederim. Aziz Centilmen Efendiler.

Türk Reisicumhuru

Gazi Mustafa Kemal

(1) Hakimiyeti Milliye: 1 Mart 1929, s. 1; Ayın Tarihi: Sayı: 60-62, s. 4486-4487

Kaynak: Ahmet Bekir Palazoğlu, Başöğretmen Atatürk 1928-1938, Cilt:II, s.628

Etiketler: atatürkün ingiliz heceyi sadeleştirme cemiyetine yazdığı mektup, atatürk ün yazdığı mektup,
Eklenme: 26.12.2011
Okunma: 4309

Yorumlar

esat - 23 Nisan 2012, Pazartesi 21:33
Atatürk güzel ve ilgi çeken bir mektup yazmış

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası