Atatürk’ün Napolyon ve Büyük İskender İle İlgili Sözleri

Mustafa Kemal Atatürk’ün Napolyon ve Büyük İskender İle İlgili Sözleri:

Atatürk’ün Napolyon ile ilgili sözleri

“Siz Napolyon’a benziyorsunuz!” diyen General Townshend’e cevabı:
Napolyon arkasına bir sürü çeşitli milliyetteki insanı toplayarak macera aramaya çıktı ve bunun içindir ki, yarı yolda kaldı. Ben, bir anadan bir babadan gelen kardeşlerimle kendi vatanını kurtarmak davası yolundayım ve başaracağım! 1922 (Yücel Mec., Cilt:XVI, Sayı: 91, 92, 93, 1942, s.15)

İngiliz kadın gazeteci Grace Ellison’a söylemiştir:
Napolyon ve stratejisi hakkında incelemelerde bulundum. Fakat diğer herkes hakkında aynı incelemeleri yaptım. Sakarya Savaşı’nı Osterliç Savaşı ile karşılaştırmak bir iltifat sayılmaz. Ben, Napolyon’u hiç sevmiyorum. Çünkü, Napolyon her şeye kendi şahsını sokardı. Mücadelesi belli bir dava için değildi; kendi şahsı içindi. İşte bu bakımdan bu gibi adamlar için kaçınılması imkânsız olan felâkete uğradı. 1923 (Atatürk’ün S.D.V, s.97)

Atatürk’ün Napolyon ve Bismark ile ilgili görüşleri

Napolyon taç ve şeref peşinde koşan bir maceracıdır. Bismark ise tacidara hizmet eden bir insandır. Bunlarla şahsımın karşılaştırılmasını kabul etmem! 1923 (Damar Arıkoğlu, Hatıralarım, s.304)

Atatürk’ün Büyük İskender hakkındaki sözleri

İskender’in doğum yerinin de Selanik yöresi olduğu kendisine hatırlatıldığı zaman söyledikleri:
Karşılaştırma burada sona erer. İskender dünyayı fethetmişti; ben böyle bir şey yapmadım! O dünyayı istilâ edeyim derken kendi vatanını unutmuştu; ben vatanımı hiçbir zaman unutmayacağım! (Hasan Rıza Soyak, Sümerbank Dergisi, Sayı:41, 1964, s.151)

Yukarıda yazılı olan bilgiler Atatürk Araştırma Merkezi sitesinden alınarak düzenlenmiştir.

Etiketler: atatürkün napolyon ile ilgili sözleri nelerdir, atatürk ün napolyon ve iskender hakkındaki sözleri,
Eklenme: 14.01.2012
Okunma: 7335

Yorumlar

Nesrin Şahinbey - 29 Ocak 2012, Pazar 11:20
Bütün özellikleri ile birlikte liderler arasında belirgin bir şekilde öne çıkan Atatürk, devletimiz için büyük bir şans olmuştur. Onun dünya liderleri arasındaki başarısından bir Türk olarak büyük gurur duymaktayım. Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile kazanılan başarıya sosyal, siyasi ve ekonomik başarılarıda katarak Türkiye Cumhuriyeti devletini kısa sürede dünya devletlerinin bile gıpta ile baktığı bir konuma getirmiştir.
bilal özüpek - 20 Ocak 2012, Cuma 01:30
değerli komutanımız Atatürkün, Napolyon hakkında söylemiş olduğu sözleri okuduğumda Atatürk gibi bir liderimizin olmasına çok sevindiğimi yazmak istedim

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası