Hakikaten Hükmetmişti

Ankara`da kaldığım müddetçe yaptığım müşahede şuydu ki, her huzuruna çıkan muhakkak onun tesiri altında kalıyordu. Bir defasında, onunla mühim müzakerelerde bulunmuş olan Yunan devlet adamı Venizelos`tan aynen şu sözleri dinlemiştim:

-Çok büyük bir adam. Bu kadar geniş fikirli bir asker daha tanıdığımı hatırlamıyorum. Hükûmet ve devlet işlerindeki vukufu sonsuz.

Mustafa Kemal hakikaten fiilin en geniş manasıyla "hükmetmişti". Vekillerden herhangi biri konuştuğu, şu veya bu mesele hakkında fikir yürüttüğü zaman Gazi`yi dinliyormuş gibi olurdum. Vücudu orada olmamakla beraber, fikrî varlığı her yerde hazır ve nazırdı...

Mustafa Kemal`in bilhassa ikna etme kabiliyeti şayanı dikkatti. Konuşmaları ne kadar uzun sürerse sürsün, samimî manâda kimsenin canı sıkılmazdı... Hatta muhaliflerinden birinin:

-Bu şekilde iki üç gün üst üste, konuşsa beni bile ikna edecek,dediği rivayet edilmişti.

Kont de CHAMBRUN (1)

(1) "Atatürk`ü Nasıl Tanıdım?", Hürriyet, Sene:6, sayı:1997, 10 Kasım 1953, s.5

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün hükmetmesi ile ilgili anı, atatürk ve hükmetme gücü,
Eklenme: 22.01.2012
Okunma: 8801

Yorumlar

gürbüz - 2 Nisan 2012, Pazartesi 22:39
Atatürk anılarını okudukça insan bir şeyler öğreniyor hayata dair ne varsa her şeyi anlatan Atatürk anıları hepimiz için adeta birer ders niteliğinde.
gülbeyaz - 18 Şubat 2012, Cumartesi 23:43
atatürkün bütün anıları çok güzel ve insanı eğitici
sena - 22 Ocak 2012, Pazar 21:26
Okuduğum bütün Atatürk anıları harika. Milletimize bu kültür hizmetini veren sizlere çok teşekkür ederim. Bütün Atatürk anılarını severek okuyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası