İstiklal Marşı’nı kim nerede ve kaç yılında yazdı

İstiklal Marşını kim nerede ve kaç yılında yazdı?

Kurtuluş Savaşı yıllarında yeni kurulan Türk Devleti için bir milli marşa ihtiyaç duyuluyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, milli marş yazılmasıyla ilgili bir yarışma açtı. Yarışmayı kazanacak olan esere 500 Lira ödül verilecekti. Yarışmaya 724 eser katıldı. Konulan ödül sebebiyle Mehmet Akif (Ersoy) yarışmaya katılmamıştı. Yarışmaya katılan eserlerin hiç birisi milli duyguları tam olarak ifade edemediği için beğenilmemişti.

Mehmet Akif’in yarışmaya katılmama nedenini Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey Meclis kürsüsünde açıkladıktan sonra, bu marşın yalnızca Akif tarafından yazılabileceği kanaati oluştu. Mehmet Akif’e 1921 yılı başlarında gönderilen mektupta yarışmaya katılması istenerek, bu hususta ortaya konulan para ödülünün kendisi için kaldırılabileceği ifade edildi.

Bunun üzerine Mehmet Akif, 1921 yılı Şubat ayı içerisinde Ankara’da Taceddin Dergahı’nda yazdığı şiiri yarışmaya gönderdi. Mehmet Akif’in Kahraman Ordumuza ithaf ederek yazdığı şiir, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylamada milli marş olarak kabul edildi.

Etiketler: istiklal marşını kim yazdı, istiklal marşı kim tarafından nerede ve kaç yılında yazıldı,
Eklenme: 17.02.2012
Okunma: 19736

Yorumlar

Eraslan - 19 Şubat 2012, Pazar 10:21
İstiklal Marşının yazarı kimdir? Elbetteki vatan şairimiz üstad Mehmet Akif Ersoy
öznur - 19 Şubat 2012, Pazar 10:14
çok güzel bilgiler bunlar herkes bu bilgilerin tamamını bilemeyebilir ama buradan öğrendikten sonra artık hiç unutmayız
Alkan - 19 Şubat 2012, Pazar 10:11
istiklal marşını mehmet akif ersoy ankarada taceddin dergahında şubat 1921 de yazarak meclise gönderdi ve bu marş istiklal marşımız olarak ayakta alkışlar arasında tekrar tekrar dinlendikten sonra çoğunlukla kabul edildi

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası