İstiklal Marşının Yazarı ve Bestecisi Hakkında Bilgi

İstiklal Marşı’nın Yazarı ve Bestecisi Hakkında Bilgi

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı sırasında Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921’de TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilmiş ve 1921 Anayasası’na eklenmiştir.

İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi milli marşı olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de resmi milli marşıdır. İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür.

İstiklal Marşı’nın Yazarı Mehmet Akif Ersoy ve Bestecisi Osman Zeki Üngör Hakkında Bilgi;

İstiklal Marşı’nın Yazarı Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Arnavutluk’un Şuşise köyünden, annesi ise aslen Buharalı’dır. Bir medrese hocası olan babası Mehmet Tahir Efendi, oğluna “Ragif” adını verdi. Ancak bu isim söylenmesi açısından zor olunca annesi ve çevresi tarafından kendisine Âkif denmeye başlandı.

Henüz dört yaşında iken Fatih’te Emir Buhârî Mahalle Mektebi’nde başladığı ilköğrenim hayatını Fatih’teki iptidâî Mektepte (ilkokul) tamamladı. Ortaöğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi’nde devam eden Âkif, dil derslerine büyük ilgi duyarak, özel öğretmenlerden Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı. Arapça ve İslami bilgiler alanında babası tarafından yetiştirildi.

Rüştiye’den (Ortaokul) sonra Mekteb-i Mülkiye’nin idadi (lise) bölümünde okurken şiirle uğraştı. Babasını kaybettikten sonra mezunlarına memuriyet verilen bir yüksek okul seçmek zorunda kaldı. 1889’da Halkalı’daki Baytar Mekteb-i Âli (Veterinerlik Fakültesi)’ne parasız yatılı olarak girdi ve bu okulu 1893’te birincilikle bitirdi.

Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri’nde memuriyet hayatına başladı. Baytarlığa (Veterinerliğe) başladığı dönemlerde bile şiir ile meşgul olan Mehmet Âkif, mesleğinden çok şairliği ile tanınmaya başlandı. 1906’da Halkalı Ziraat Mektebi ve 1907’de Çiftçilik Makinist Mektebi’nde öğretmenlik yaptı. 1908’den sonra ise Edebiyat Fakültesi ile Dârülhilâfe Medresesi’nde “Osmanlı Edebiyatı” hocalığında bulundu.

1908’de II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Eşref Edip’in çıkardığı Sırat-ı Müstakim ve sonra Sebilürreşad dergilerinde sürekli yazılar ve şiirler yazmaya başladı. 1913 yılında Mısır’a iki aylık bir gezi yaptı. Dönüşte Medine’ye uğradı. Bu gezilerde İslam ülkelerinin maddi donatım ve düşünce düzeyi bakımından Batı karşısındaki zayıflıkları konusundaki görüşleri pekişti.

Çocukluk yıllarından itibaren ailesinden aldığı vatan sevgisi ve yüksek bilgi birikimi sayesinde edebiyata ilgi duydu. Vatan sevgisiyle dolu şiirler yazmaya devam etti. 1918 yılında Mondros Barış Antlaşması imzalanınca vatanın gözlerinin önünde bölünmesine göz yumamadı ve kendine milli mücadelede bir rol belirledi.

İlk TBMM’ye Burdur vilayeti vekili olarak girdi (1920). Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı yeni ülkenin milli marşını belirlemek için ödüllü bir yarışma açtı. Mehmet Akif bu ödülü istemediği için yarışmaya katılmak istemedi. Yine de ısrarlara dayanamayıp yarışmaya ödülü almamak şartıyla katıldı. 17 Şubat 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921 günü TBMM’de kabul edildi. Ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (Kızılay) bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l-Mesâi Vakfı’na (İş Evi) bağışladı.

Bütün şiirlerini Safahat adlı kitabında toplayan Mehmet Âkif, Türk Milletine armağan ettiği İstiklal Marşı’nı kitabına koymayarak bu marşın “Milletin malı” olduğunu söylemiştir.

1923 yılında Abbas Halim Paşa’nın daveti üzerine Mısır’a giderek 1929-1936 yılları arasında Kahire’deki “Câmiü’l-Mısriyye” Üniversitesi’nde, Türkçe öğretmenliği yaptı. 1936’da çok sevdiği vatanına dönen milli şair Mehmet Âkif Ersoy 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti ve Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

İstiklal Marşı’nın Bestecisi Osman Zeki Üngör Hakkında Bilgi

İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör, 1880 yıllında İstanbul da doğdu. Musiki tutkunu bir aileden gelen ve müziğe çocuk yaşlardan itibaren ilgi duyan Osman Zeki, Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nde okudu. Mızıkai Hümayün’da görev aldığı süre içerisinde II. Abdülhamid’in dikkatini çekti.

Bundan sonra çeşitli üst düzey orkestralarda başkemancı ve orkestra şefi olarak görev yaptıktan sonra, Milli mücadelede aktif rol oynamıştır. Daha sonra İstiklal Marşı’nı 1922’de besteleyerek bugünkü haline getirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefliği de yapan Osman Zeki Üngör 1934 yılında emekliye ayrıldı.

1958 senesinde İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenaze töreninde özel izinle İstiklal Marşı çalındı.

Etiketler: istiklal marşının yazarı ve bestecisi hakkında bilgi, istiklal marşı yazarı hakkında bilgi,
Eklenme: 28.02.2012
Okunma: 39606

Yorumlar

ayşenur - 14 Mart 2012, Çarşamba 20:08
yazının hepsini okudum bana göre çok güzeldi
Bergen - 8 Mart 2012, Perşembe 22:08
İstiklal Marşının yazarı hakkında bilgi vererek bu vatana büyük hizmeti dokunmuş olan Mehmet Akif Ersoyu çok güzel tanıtmışsınız.
songül çapa - 8 Mart 2012, Perşembe 22:02
istiklal marşının yazarı ve bestecisi kimdir diye merak edenlerin bu yazıyı özenle okumasını tavsiye ederim
sinem - 3 Mart 2012, Cumartesi 15:10
istiklal marşının yazarı ve bestecisinin hayatı hakkında bilgi edindim
kemal - 3 Mart 2012, Cumartesi 01:25
istiklal marşımızın yazarı ve bestecisi hakkında bilgi verdiğiniz için hem çok teşekkür ederim hem de böylesine mükemmel bir atatürk sitesi yaptığınız için sizlere şükran duygularımı iletirim

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası