Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir?

Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nelerdir?

1914-1918 yılları arasında yapılan Birinci Dünya Savaşı sonunda toprakları işgal edilen Türk milleti, düşmanı tamamen yurttan kovmak için Atatürk’ün önderliğinde dünyada emsali görülmemiş bir kurtuluş mücadelesine imza atmıştır. Sadece erkeğiyle değil kadınıyla da bu mücadelenin içerisinde yer alan Türk halkı, Anadolu’yu düşmandan temizleyene kadar amansız bir savaşın içerisine girmiş, bu uğurda kadın-erkek binlerce şehit vermiştir.

Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile başlayan ve kongreler ile devam eden milli mücadeleye Türk kadınlarının verdiği destek kelimelerle ifade edilemeyecek kadar üst düzeyde olmuştur. Cepheye mühimmat, giyecek ve yiyecek yetiştirmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan Türk kadını, bununla da yetinmemiş, yer yer mitingler düzenleyerek bütün dünyaya sesini duyurmuştur. Sultan Ahmet meydanında yapılan mitinglerde yapmış olduğu konuşmalarda vatan için ölmeye yemin edenler arasında Kurtuluş Savaşı’nda büyük hizmetleri görülen ve dönemin etkili isimlerinden olan Halide Edip, Müfide Ferit Tek, Nakiye Elgün gibi bir çok kadın vatanseverde vardı.

Türk kadını milli mücadeleye desteğini artırarak devam ettirmiş, kurmuş oldukları cemiyetler ile birlik ve beraberliklerini daha da sağlamlaştırmışlardır. İşgalleri protesto etmek için bir çok devletin yetkililerine telgraflar göndermişler, bununla da yetinmeyerek  mücahitlere ve felaketzedelere verilmek üzere para yardımı kampanyası bile açmışlardır. 5 Kasım 1919’da Sivas’ta açılan Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti bu cemiyetlerin en önemlilerinden biridir. Bu dernek Mustafa Kemal’in de desteğini almıştır.

Milli Mücadele’ye katılarak düşmanla hem cephede hem de cephe gerisinde mücadele ederek şehit olmuş bir çok Türk kadını vardır. Erzincanlı Osman kızı Emine, Amasyalı Adil kızı Zeynep, Çankırılı Yusuf kızı Emine, Adanalı Ayşe ve Gaziantepli Güldane arşiv belgelerinde şehit olarak isimleri yazılı olanlardan sadece bir kaçıdır. Yurdun bir çok yerinde olduğu gibi Ermeni çetelerine ve Fransız kuvvetlerine karşı direnç göstererek gazi olmuş Türk kadınlarının sayısı da oldukça fazladır.

Etiketler: türk kadınının kurtuluş savaşına katkısı, kurtuluş savaşında türk kadını,
Eklenme: 13.03.2012
Okunma: 8190

Yorumlar

huriye - 20 Mayıs 2017, Cumartesi 14:21
kurtuluş savaşın da yardimi dokunan türk kadinlarini gururla aniyorum ve kendilerine teşekkür edrim
cemil vatan sever - 16 Kasım 2012, Cuma 13:06
Milli Mücadele yıllarında Türk kadınının Kurtuluş Savaşına katkısı çok büyük olmuştur. Savaş cephesinin her anında olduğu gibi cephe gerisinde de olağan üstü gayretler sergileyerek Mehmetçiğe büyük yardımları olan Türk kadınlarımızın bu gayretleri asla unutulmayacaktır.
celil - 14 Haziran 2012, Perşembe 03:07
kurtuluş savaşında türk kadınının önemi çok büyüktür
ismail - 14 Haziran 2012, Perşembe 03:02
kurtuluş savaşında türk kadını ve savaşın seyrini değiştiren kahramanlıkları hakkında güzel bir yazı olmuş

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası