Sırp Kralının Ziyareti

Sırp Kralının Ziyareti

Sırp Kralı Alexandre ve Kraliçe Mari, 1933 yılında Türkiye’yi ziyarete gelecekti. Atatürk ve koruma  kıtasından bir grupla bizler bu nedenle İstanbul’daydık.

Kral Dolmabahçe’ye motorla gelecek ve Atatürk de onu rıhtımda karşılayacaklardı. Biz bu karşılama törenini iyice görmek için sarayın üst katındaki rıhtıma bakan odalara yerleşmiştik. Oradan üç beş metre mesafeden motorun yanaşacağı rıhtım iyice görülüyordu.

Az sonra motor uzaktan göründü. Atatürk de sarayın bahçesine çıkıp rıhtıma yaklaştı. Motor rıhtıma yaklaşıp, rıhtıma  bağlanınca Kral rıhtıma çıkmak için motordan çıkarken, Atatürk elini uzattı. Kralın bir anda  Atatürk’ün yüzünü süzdüğünü, bir küçülme ve eziklik hissettiğini hepimiz fark ettik.

Ah bu çok kısa, bir anlık zamanı, fotoğrafla, filmle tespit edip o durumu göstermek mümkün olsa, ne fevkalede bir olay olurdu.

Melek Arıburun Tekçe’den...

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: sırp kralının ziyareti, atatürk anılarından sırp kralının ziyareti adlı anı,
Eklenme: 24.04.2012
Okunma: 9915

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası