Mazhar Müfit Kansu

Mazhar Müfit Kansu (1873-1948)

1873 yılında Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edirne’de tamamladı. Gelibolu’da ve Edirne İdadisi’nde tarih ve matematik öğretmenliği yaptı.

1897’den sonra idareci olarak Havza, Çorlu, Çisriergene ve İskeçe kaymakamlığında, 1908’den sonra da Gümülcine, Lazistan, Mersin, İzmit ve Balıkesir mutasarrıflıklarında bulundu. Siyasetle de ilgilenen Kansu, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin üyeleri arasında yer aldı.

1918’de Bitlis’e vali atandı. Heyeti Temsiliye üyeliğine seçildi. Felahı Vatan Grubu’nun çalışmalarına katıldı ve Meclise Hakkari milletvekili olarak girdi. İstanbul işgal edilip Meclisi Mebusan feshedilince gemiyle Beyrut’a geçti. Oradan Silifke yoluyla Ankara’ya geldiği zaman TBMM açılmıştı. Hakkari milletvekili olarak mecliste yer aldı. Vekillik dışında Elazığ Valiliğine atandı. 1923, 1939 dönemlerinde Denizli milletvekilliği ve 1925’te Doğu İstiklal Mahkemesi’nde başkanlık yaptı. 1939-1946’da Çoruh milletvekili olarak siyasi hayatını sürdürdü.

Mazhar Müfit Kansu’nun “Erzurum’dan ölümüne kadar Atatürk’le beraber” adıyla bir gazetede yayımlanan anıları, 1966’da Türk Tarih Kurumu tarafından iki cilt olarak basıldı. 1948’de İstanbul’da öldü.

Etiketler: Mazhar Müfit Kansu hayatı, Mazhar Müfit Kansu kimdir,
Eklenme: 07.06.2012
Okunma: 2582

Yorumlar

esat dağkıran - 12 Ağustos 2012, Pazar 01:32
Mazhar Müfit Kansu kimdir diye yaptığım araştırma nihayet burada ki yeterli bilgi ile son buldu. Atatürkün tüm çalışma arkadaşları hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Yavuz - 4 Ağustos 2012, Cumartesi 00:39
Mazhar Müfit Kansu doğum tarihi ve hayatı hakkında yeterli bilgi verilmiş. Atatürkün çalışma arkadaşlarının hayatlarını yazarak onlarıda tanıma fırsatı vermiş olmanızdan memnuniyet duydum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası