Atatürk’ün Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini Kurdurma Çalışmaları

Atatürk’ün Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni Kurdurma Çalışmaları

1935

Afet İnan anlatıyor:

“Cumhurbaşkanı Atatürk, bu fakültenin ismini bizzat koymuş ve kuruluşuyla yakından ilgilenmiştir.

Fakülte binasının planları üzerinde de meşgul olan Atatürk, bilhassa binanın dış görünüşü ile ilgilenmiş ve iç bölümlerinde yer alacak enstitüler ve Türk Tarih Kurumu’na yer ayrılması için fikrini söylemiştir. Fakülte binasına ayrı yan bir kapı ile girilecek olan kısmında, Türk Tarih Kurumu için kütüphanesi, toplantı salonu ve büroları ile ayrı bir dairenin planda yer almasını önemle istemiş ve emir vermiştir.

Diğer taraftan, fakültenin tüzük ve programlarının tespitinde bütün dünya üniversitelerinin program ve tüzükleri incelenmek üzere Atatürk’ün emriyle getirilmiştir.

Fakülte kurulurken programları üzerinde konuşulduğu esnada Profesör Muzaffer Göker’e (Fakültenin ilk dekanı) Atatürk, Coğrafya öğretimi ve tetkikleri için uzun bir not yazdırmıştı. Orada tespit edildiği fikirlerde ‘Coğrafyanın dershaneden ziyade, arazi üzerinde hoca ve talebenin çalışmaları ve müşahedelerinin esas alınması lazım geldiği ve yeni metodlara göre tetkikten geçerek bir Türkiye coğrafyasının yazılması’ idi. Hatta Tarih gibi bir ‘Coğrafya Kurumu’ kurulmasını düşünen Atatürk, bu uzun notların sonunda, fakülte açıldıktan sonra, ‘İhtiyaca göre böyle bir teşekkülün lüzumu belli olacaktır.’ demiştir.

Bununla beraber Atatürk’ün ismini, ‘Dil ve Tarih-Coğrafya’ olarak koyduğu bu kurumun, konularının esas hedefi, Türk dili ve tarihi ile Türkiye coğrafyasının ilmi tetkiklerinin yer alması ve bu işler için Türk gençlerinin yetiştirilmesidir.

Bütün bu hazırlıklar, 1936 yılı başında kısmen tamamlanmıştı. Yeni bina yapılıncaya kadar, Evkaf apartmanı, fakülteye ilk yerleşeceği yer olarak seçilmişti. Fakültenin öğretim kadrosunda Tarih ve Dil Kurumlarında çalışan üyelere de görev verilmiştir.” (1)

(1) Afet İnan: Atatürk Hakkında Hatıra ve Belgeler, 1959, s.221

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Kurulması Hakkında Kanun

14 Haziran 1935 Cuma

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi 14 Haziran 1935 tarihinde Büyük Millet Meclisi’nden 2795 sayı ile çıkan kanuna göre kurulmuş ilk fakültedir.

Kanunun 1. maddesi şudur:

“Ankara’da bir Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi açmak için Kültür Bakanlığı’na yetki verilmiştir.” (2)

(2) Zabıt Ceridesi: Devre: V, Cilt: IV, S.246; Ulus, 15 Haziran 1935, Sayı: 4986, s.1

Etiketler: Atatürkün Türk Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini kurdurması çalışmaları,
Eklenme: 13.06.2012
Okunma: 3182

Yorumlar

Aydoğan Karagüllü - 21 Ağustos 2016, Pazar 14:52
Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi 14 Haziran 1935 te çıkarılan bir kanunla kurulmuş. Güzel bir bilgi.
Sinan - 14 Haziran 2012, Perşembe 01:25
Atatürkün Dil Tarih Coğrafya Fakültesini kurmasını ve bu konudaki çabalarını okuyunca onun eğitime ve bilime ne büyük değer verdiğini daha iyi anladım.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası