Atatürk Balkan Festivalinde

Balkan Festivalinde Gençlerle.

Afet İnan anlatıyor:

“1936’da İstanbul’da Balkan Antantı’nın bir gösterisi olarak Balkan memleketlerinin katıldığı bir festival düzenlendi. Bu amaçla Beylerbeyi Sarayı’nda toplanıldı. Atatürk, milli kıyafetleriyle oyunlar yapan Balkanlıları zevkle seyretti. Türkiye’nin birçok bölgelerinden bu festivale, milli kıyafetleriyle katılan gruplar gelmişti. Bunların çeşitli hareket ve melodilerle yaptıkları danslar seyredildi. Atatürk, bunlardan bilhassa Karadeniz kıyılarına mahsus olan oyunları pek beğendi. Bundan ilhamla 19 Mayıs (1919) da Samsun’a çıkışını hatırladı. ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşını Samsun’dan Ankara’ya kadar yolculuklarında, nasıl söylediklerini orada bulunanlara anlattı:

“1919 yılında Anadolu’nun dağ başlarına, tekerleklerini çuvalla doldurduğumuz kırık dökük otomobillerle aşarken, bu marşı söyletmeyi yanımda bulunanlara âdet ettirmiştim.”dedi.

Atatürk, yabancıların da bulunduğu bu festival eğlentisinde, yurdun dört bir tarafından gelen gençlere, 1919 yılının tarihini, bu marşı söyleterek hatırlattı.” (1)

Atatürk, 3 Eylül 1936 Perşembe sabaha karşı Dolmabahçe Sarayı’na döndü. (2)

(1) Afet İnan: Atatürk Hakkında Hatıra ve Belgeler, 1959, s.166

(2) Atatürk’ün Nöbet Defteri: 1955, s.532

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: Atatürk Balkan Festivalinde Gençlerle, Atatürkün Balkan Festivalindeki Anısı,
Eklenme: 17.06.2012
Okunma: 9999

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası