Atatürk’ün İnkılapçılık ile ilgili sözleri

Atatürk’ün İnkılapçılık ile ilgili sözleri. Atatürkün inkılapçılık ilkesi ile ilgili sözleri:

Efendiler, yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılâpların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen zamana uygun ve bütün anlam ve biçimleri ile medeni bir sosyal toplum durumuna ulaştırmaktır. İnkılâplarımızın temel ilkesi budur. (Kastamonu: 30 Ağustos 1925)

İnkılâbın temellerini her gün derinleştirmek, takviye etmek lazımdır. (Akhisar: 10 Ekim 1925)

Türk İnkılâbı nedir? Bu inkılâp, kelimenin ilk anda akla getirdiği ihtilâl anlamından başka, ondan daha geniş bir değişimi ifade etmektedir. Bugünkü devletimizin şekli, asırlardan beri gelen şekilleri ortadan kaldıran en gelişkin biçim olmuştur. Milletin varlığını devam ettirebilmek için bireyleri arasında düşündüğü ortak bağ, asırlardan beri gelen biçim ve içeriğini değiştirmiş; yani millet, dinî ve mezhebî bağ yerine Türk milliyeti bağıyla bireylerini toplamıştır. Millet, uluslararası genel mücadele sahasında yaşama ve kuvvet nedeni olacak iklim ve aracının ancak çağdaş medeniyette bulunabileceğini, bir gerçek olarak ilke saymıştır. (Ankara: 5 Kasım 1925)

Mes’ut inkılâbımızın aleyhinde düşünce ve duygu taşıyanları aydınlatıp, doğru yolu göstermek, aydınlara düşen millî görevlerin en önemlisi ve birincisidir. (Söylev ve Demeçler C.I, s.386)

İnkılâbın hedefini kavramış olanlar, daima onu muhafazaya muktedir olacaklardır. (1930)

İnkılâp var olan müesseseleri zorla değiştirmek demektir. Türk milletini son asırlarda geri bırakmış olan müesseseleri yıkarak, yerlerine milletin en yüksek medenî gereklerine göre ilerlemesini sağlayacak yeni müesseseleri koymuş olmaktır. (Ankara: 4 Haziran 1933)

İnkılâp, her şeyi sadece devirerek değil, yapıcı, kurucu olduğu zaman bir değer taşır. (5 Mart 1937)

Etiketler: atatürkün inkılapçılık ile ilgili sözleri, atatürkün inkılapçılık hakkındaki sözleri,
Eklenme: 22.06.2012
Okunma: 6128

Yorumlar

Sibel Tezcanlı - 4 Temmuz 2012, Çarşamba 09:43
İnkılapçılık ilkesi sözleri ile bizlere yenilik yapmanın vazgeçilmezliğini anlatan Atatürk dünyadaki en büyük yenilikçi liderlerden biridir.
sinan altınkum - 4 Temmuz 2012, Çarşamba 09:41
atatürkün inkılapçılık ile ilgili sözleri onun yenilik için çabalayan büyük bir inkılapçı olduğunu gösteriyor
esat canlı - 25 Haziran 2012, Pazartesi 11:23
atatürk inkılapçılık sözleri ile yeniliğe ve çağdaşlaşmaya verdiği önemi ortaya koymuş büyük bir devlet adamıdır
atiye - 22 Haziran 2012, Cuma 10:04
inkılapçılık ilkesi hakkında atatürkün sözleri onun inkılaba verdiği önemi ve değeri açıkça ifade etmektedir

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası