Atatürk’ün Taşköprü’ye gelişinin 87. yıl dönümü törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine gelişinin 87. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’na çelenk konuldu. Ardından 11 pare top atışı ile il protokolü ilçede karşılandı. Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek gidilerek vatandaşlar ile birlikte İstiklal Marşı okundu.

Törende yapılan konuşmada, Büyük Önder’in, Şapka İnkılâbı’nı gerçekleştirmek için 29 Ağustos 1925 tarihinde ilçeye geldiği hatırlatılarak, bu durumun Atatürk’ün Kastamonu ve ilçelerine verdiği önemi gösterdiği ifade edildi.

Diğer bir konuşmada ise Atatürk’ün, 1927 yılında Taşköprü’deki büyük yangın sonrası kendi mimarlarını Taşköprü’ye göndererek, Taşköprü’nün yeniden imarını yaptırdığından bahsedildi.

Tören, 26. Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak festivali için ilçede bulunan yabancı folklor ekiplerinin ve Taşköprü Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterilerini tamamlamasının ardından son buldu.

Etiketler: Atatürkün Taşköprüye gelişi törenle kutlandı, Atatürkün kastamonu ilçesi taşköprüye gelişi haberi,
Eklenme: 29.08.2012
Okunma: 1875

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası