Türk Dil Bayramı hakkında bilgi

Türk Dil Bayramı hakkında bilgi. Türk Dil Bayramı ne zaman kutlanır? Türk Dil Bayramı hakkında özet bilgi.

Türk Dil Bayramı

Atatürk; milletlerin doğuşu, sürekliliği, bağımsızlığı ve yükselişi ile dil arasındaki bağı çok iyi gördüğü içindir ki tarih konusuna olduğu gibi dil konusuna da büyük önem vermiştir. Dili, siyasal bağımsızlığın bir parçası sayan Büyük Önder, Türk dilinin, kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için bütün devlet kuruluşlarının dikkatli ve ilgili olmasını istemiştir.

Milli kültürün geliştirilmesi için milleti oluşturan kişiler arasında konuşulan dilin sade, anlaşılır ve zengin olması gerektiğine inanan Atatürk, Türk dilinin yabancı sözcük ve kuralların istilasından kurtarılıp milli ve çağdaş bir dil haline getirilmesi amacıyla 12 Temmuz 1932’de Türk Dili Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu)’ni kurmuştur. Cemiyetin kuruluşuyla birlikte çalışmalara hızla devam edilmiş, 26 Eylül 1932’de İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda Birinci Türk Dil Kurultayı toplanmıştır. Kurultaya, çok sayıda bilim adamı, yazar, öğretmen, gazeteci, sanatçı ve devlet adamı katılmış, Atatürk, kurultayı baştan sona kadar izlemiştir.

Türk Dil Kurultayı’nın toplandığı tarih olan 26 Eylül, ülkemizde Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Etiketler: Türk dil bayramı bilgi, türk dil bayramı özet bilgi, türk dil bayramı hangi tarihte kutlanır,
Eklenme: 01.10.2012
Okunma: 3010

Yorumlar

Türkmen Türkoğlu - 29 Aralık 2015, Salı 12:29
Bana göre Türk dili dünyanın en güzel dili. Kelime sayısı bakımından oldukça zengin bir dil olan Türk dilinin dünyada en çok kullanılan dillerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. O yüzden dilimizi yabancı kelimeler dile doldurmayalım. Türk dil bayramı hakkında kısa özet ve yeterli bilgiler edinmek isteyenlere bu yazıyı öneriyorum.
Efe Kuvvet - 2 Aralık 2013, Pazartesi 13:30
Dil bayramı ile ilgili kısa bilgiler yazmak ve Türk dil bayramının ne derece büyük anlam taşıdığını ifade etmek çok önemlidir. Kısaca Türk dil bayramı ile ilgili yararlı özet bilgilere sahip olduk.
irem çetin - 1 Ekim 2012, Pazartesi 19:16
kısaca türk dil bayramı hakkında bilgi edindim

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası