Kısaca Cumhuriyet Ne Demektir

Cumhuriyet nedir? Kısaca Cumhuriyet Ne Demektir? Cumhuriyet kelimesinin anlamı nedir? Cumhuriyetin tarifi. Cumhuriyet ne demektir? Cumhuriyet kelimesinin sözlük anlamı. Cumhuriyetin kelime anlamı hakkında kısa özet bilgiler.

Cumhuriyet kelimesi dilimize Arapça “cumhur” kelimesinden gelmiş olup, cumhur kelimesi halk, ahali, büyük kalabalık demektir. Ayrıca, milleti ifade etmek içinde kullanılır.

Türk Dil Kurumu Türkçe sözlükte “Cumhuriyet” kelimesinin anlamı: Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi.

Cumhuriyet; “Seçilmiş başkanın idaresi altında bulunan devlet. Millet hakimiyetine dayanan devlet şekli.” olarak ta tarif edilebilir.

Siyasî bir rejim olarak cumhuriyet, halka dayanan, gücünü halktan alan bir devlet şeklini ifade eder. Dolayısıyla iktidarın millete ait olduğu bir sistemdir. Bu sebeple cumhuriyette egemenlik bir kişi veya zümreye değil, toplumun bütün kesimlerine aittir. Bu anlamda, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarında görev yapan kişilerin seçimle işbaşına geldikleri, bunların belirlenmesinde veraset sisteminin kesinlikle rol oynamadığı bir hükümet modelini benimser.

Kısaca Cumhuriyet; Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullandığı devlet biçimi.

Yukarıda yapılan tariflerin tamamı birbirine yakınlık arz eden doğru tariflerdir.

Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde, devletin başında belli bir süreliğine seçilen Cumhurbaşkanı bulunur. Yasama gücünü kullanan Meclis de halkın oylarıyla seçilen milletvekillerinden oluşur. Cumhuriyet yönetiminde yasama, yürütme ve yargı güçleri birbirine karşı bağımsızdır. Türkiye’de cumhuriyet yönetimine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile geçilmiş, ancak cumhuriyet, resmî olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir.

Etiketler: cumhuriyet kelime anlamı, cumhuriyetin tarifi, cumhuriyet nedir, cumhuriyet ne demektir, cumhuriyet sözlük anlamı, kısaca cumhuriyet nedir,
Eklenme: 07.10.2012
Okunma: 39924

Yorumlar

selen - 8 Ağustos 2014, Cuma 23:08
Cumhuriyet kelimesinin ne demek olduğunu makale şeklinde yazılmış olan bu yazıyla daha iyi anlamış oldum.
davut - 13 Ekim 2012, Cumartesi 23:08
cumhuriyet nedir özet haliyle kısaca güzel anlatmışsınız
cumali - 12 Ekim 2012, Cuma 22:44
kısa yazı cumhuriyet nedir makalesinin özetle güzel olduğunu düşünüyorum
ilkem - 9 Ekim 2012, Salı 20:43
kısaca cumhuriyet ne demektir sorusuna bu sayfada kısa bilgi niteliğinde bile olsa güzel bir yazıyla cevap verilmiş
gülbahar - 7 Ekim 2012, Pazar 16:26
cumhuriyet ne demektir kısa bilgi şeklinde aramaktaydım sanırım bu sayfadaki bilgiler kesin olarak doğru
sacit bahçeci - 7 Ekim 2012, Pazar 16:24
özet olarak cumhuriyet ne demektir kısaca anlatmak gerekirse halkın kendi kendini yönetmesidir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası