29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ne zaman kutlanmaya başlandı

Cumhuriyet Bayramı ilk olarak ne zaman kutlandı. 29 Ekim cumhuriyet bayramı ne zaman yasalaştı. Özet olarak kısaca cumhuriyet bayramı hangi tarihte bayram olarak kutlanmaya başlandı. 29 ekim cumhuriyet bayramı hangi tarihte milli bayram olarak ilan edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ne Zaman Bayram Olarak Kutlandı

29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, hükümet şeklini cumhuriyete dönüştürdü. Aynı gece, 101 pare top atılmak suretiyle Cumhuriyet’in kutlanması kararlaştırıldı. 1924 yılında Cumhuriyet’in ilânı günü, şenliklerle kutlandı.

Hariciye Vekâleti’nce düzenlenen ve hükümet tarafından TBMM’ne sevk edilen 2 Şubat 1925 tarihli kanun teklifinde, 29 Ekim’in millî bayram sayılması isteniyor ve gerekçesi şu şekilde açıklanıyordu: “medenî ülkelerden her biri kendisi için millî bayram olmak üzere tek bir gün kabul etmiştir. Her millet bu şekilde belirlediği günü, resmî özel gün sayarak yalnız o günü gerek ülke içinde, gerek dış temsilciliklerinde millî törenle icra eder… Yabancılara da kutlattırılması gereken, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milletimizin resmî özel gününü öteki medenî ülkeler gibi bir gün olarak belirlemek lâzımdır. O gün ise Cumhuriyet’in ilânı günü olan 29 Ekim’den başkası olmamalıdır.”

Hükümetin teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşülerek 18 Nisan 1925’te karara bağlandı ve 19 Nisan’da TBMM’nde kabul edildi. 628 sayılı üç maddelik kanunun birinci maddesinde içeride ve dışarıda devlet adına yapılacak bayram töreninin 29 Ekim olduğu, ikinci maddesinde bu kanunun yürütülmesinden hükümetin sorumlu bulunduğu, üçüncü maddesinde de yayımı tarihinden yürürlüğe gireceği belirtiliyordu.

Böylece Cumhuriyetin ilânı, 29 Ekim 1925’ten itibaren, içeride ve dışarıda millî bayram olarak kutlanmaya başlandı.

Etiketler: cumhuriyet bayramı ilk hangi tarihte kutlandı, cumhuriyet bayramının ilk kutlandığı tarih,
Eklenme: 16.10.2012
Okunma: 6161

Yorumlar

Eray Kutluaydın - 3 Ekim 2013, Perşembe 17:35
cumhuriyet bayramı ne zaman ve nasıl kutlanmış olduğu hususunu güzel anlatmışsınız. 29 ekim cumhuriyet bayramının ilk kez ne şekilde kutlanmış olduğunu böylece öğrenmiş olduk.
nurettin çiçek - 20 Ekim 2012, Cumartesi 06:03
cumhuriyet bayramının kutlanması ne zaman yasalaştı: 29 Ekim 1925

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası