Cumhuriyet nedir

Cumhuriyet nedir?

Tarihte ilk kez Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmaya başlanan “cumhuriyet” kelimesi bu günkü anlamıyla kısaca; “Egemenliğin millete ait olduğu bir rejim sistemi”dir. “Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi” olarak ta tanımlanabilir. Cumhuriyet ilk olarak ABD’de 4 Temmuz 1776’da, Fransa’da ise 1789 Fransız İhtilali sonrasında 21 Eylül 1792’de ilan edilmiştir.

Cumhuriyet konusu üzerine araştırmalarda bulunan ve araştırmaları dünya üzerinde kabul gören önemli düşünürler, Cumhuriyetin en ideal şeklini: “Çok partili bir siyasi hayata, genel seçimlerle işbaşına gelmiş ve bu seçilen kişilerin çıkardığı kanunlarla idare edilen, tarafsız ve hiçbir zümreye imtiyaz tanımayan bir idareye sahip, özgür ve demokratik bir devlet şekli” olarak dile getirmektedirler. Fakat ülkeler ve iktidarlar, cumhuriyet rejimini tatbikte değişik uygulamalar gösterebilmektedir.

Ülkemizde Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te ilan edilmiştir.

Etiketler: cumhuriyet nedir, cumhuriyetin anlamı, özet cumhuriyet nedir, kısaca cumhuriyet nedir,
Eklenme: 19.10.2012
Okunma: 4449

Yorumlar

sena - 28 Eylül 2014, Pazar 17:22
özet olarak yazılmış olan cumhuriyet nedir konulu yazı oldukça net bir şekilde açıklanmış. cumhuriyet demek özgürce yaşamak demektir. yaşasın cumhuriyet.
banu - 11 Ağustos 2014, Pazartesi 23:38
Cumhuriyet kelimesinin anlamını kısaca özet ve açık bir şekilde yazılmış olan bu yazıda buldum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası