10-16 Kasım Atatürk haftası ile ilgili yazı

10 Kasım Atatürk haftası ile ilgili yazı

Kurtuluş Savaşımızın eşsiz kahramanı ve yurdumuzun kurtarıcısı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümü bütün yurtta üzüntüyle karşılandı. O tarihten beri her yıl 10 Kasım günü geldiğinde Atatürk Haftası etkinlikleri düzenlenir.

Atatürk bütün yurtta “10 kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası” etkinlikleri ile anılır. Ölüm anı olan saat 09.05’te siren sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak saygı duruşu bitene kadar korna çalarlar.

Okullarda düzenlenen etkinlikler yine 10 Kasım günü sabah saatlerinde başlar ve her yerde olduğu gibi saat dokuzu beş geçe Atatürk’ün manevi huzuru karşısında saygı duruşunda bulunulur. Açılış konuşmalarının ardından şiirler okunur. Ancak okullar tatil edilmez. Anma töreninin ardından eğitime devam edilir.

10-16 Kasım Atatürk Haftası dolayısıyla radyo ve televizyonlarda Atatürk hakkında konuşmalar yapılır. Atatürk’ün ses kayıtları ve video görüntüleri yayınlanır. Düzenlenen açık oturumlarda Büyük Önder’in fikir ve düşünceleri anlatılır. Atatürk’ün yaşamı, ilke ve inkılapları ile veciz sözleri bir kez daha dile getirilerek yeni yetişen nesillerimizin bilinçli olması sağlanır. Resim ve fotoğraf sergileri düzenlenir.

Etiketler: atatürk haftası ile ilgili yazı, 10 kasım atatürk haftası ile ilgili bilgi,
Eklenme: 07.11.2012
Okunma: 7114

Yorumlar

Müşerref Aktaş - 28 Ekim 2013, Pazartesi 21:06
Atatürk haftası ile ilgili özet bilgi verilmiş. O yüzden Atatürk haftası ile ilgili kısa yazılar içinde en güzel yazı olarak ben bunu seçiyorum. Kısaca Atatürk haftası yazısı güzel bir makale olarak herkesin takdirini kazanacaktır.
atalay - 29 Kasım 2012, Perşembe 11:36
10 Kasım Atatürk haftası ile ilgili yazı ve makaleler her zaman bu önemli anma gününde faydalı olur

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası